10 Mart 2010 00:00

Fırın işçileri kaçak işçilikten şikayetçi

Fırın işçileri, iş bulamamaktan, fırınların kaçak işçi çalıştırmasından yakınıyorlar.

Paylaş

Fırın işçileri, iş bulamamaktan, fırınların kaçak işçi çalıştırmasından yakınıyorlar. Birçoğu 50’li yaşlarında işsiz fırın işçileri, Sosyal Güvenlik Kurumu’na, “Ankara’daki fırınlarda sigortasız, yabancı uyruklu kaçak işçi çalıştırıldığı” şikayetinde bulunarak, “denetim” istediler. Ancak başvurularına karşı bugüne kadar bir gelişme olmadığından yakınan işsiz fırıncılar, “Hiçbir güvencemiz yok, ölsek dahi bakan yok” diyorlar.
İşsiz fırın işçileri, “Tüm Ankara fırınlarında sigortasız, yabancı uyruklu kaçak işçi çalıştırılmaktadır. Fırınlar gece 24.00’ten sonra çalıştıkları için denetim dışı kalmaktadır” uyarısında bulundular. Vatandaş olarak da kontrol ve denetimlerin sıklaştırılmasını isteyen işsiz fırıncılar, “fırınlarda günde 15-16 saat çalışıldığını, denetim yapılmadığını; fırın sahiplerinin, istedikleri işçiyi istedikleri şartlarda çalıştırdığını” anlattılar.
Gazetemizi ziyaret eden işsiz fırıncılardan Hüseyin Tuncer ve Mahmut Yakıcı, “Hiçbir güvencemiz yok, ölsek dahi soranımız, bakanımız yok” diyorlar. Her ikisinin yaşları da 50’nin üzerinde, ama emeklilikleri henüz dolmamış. 2 bin 700 prim günü olduğunu, hep sigortasız çalışmak zorunda kaldığını, “sigorta yaptım” diyenlerin de primleri ödemediğini belirten Yakıcı, 2008 Temmuz’undan beri işsiz olduğunu söylüyor.
“Sigorta isteyince hemen kapının önüne konuluyorsun” diyen Yakıcı, işsiz olduğu için eşinin kendisini terk ettiğini, dört çocuğunu okutmakta zorlandığını söylüyor. Çocuklarının 2’sinin lisede, birinin 1, diğerinin 6. sınıfta okuduğunu belirten Yakıcı, “Geçim derdi, sıkıntı peşimizi bırakmıyor. Yabancı kaçak işçiler çok ucuza, sigortasız çalıştığı için biz iş bulamıyoruz” diyor.
Ev kirası, diğer giderler de eklendiğinde yaşamın kendileri için çekilmez hale geldiğini belirten Yakıcı, Altındağ semtinde oturuyor ve “Komşuların yardımlarıyla geçiniyoruz” diyor.
Çocuklarının yetişkin ve kendilerinden ayrı olduğunu söyleyen Hüseyin Tuncer de işsiz fırın işçisi. Her iki işsiz işçi de devletin bir an önce bu işsizliğe çare bulmasını, vatandaşına iş göstermesini istiyor. Fırınlarda çalışma koşullarının ağır olduğundan da yakındılar.
(Ankara/EVRENSEL)
Sultan Özer
ÖNCEKİ HABER

Tayyip Erdoğan dinlemeyi öğrensin

SONRAKİ HABER

TR-İnter Tekstil işçilerinin direnişi Çiğli’ye taşınıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa