10 Mart 2010 00:00

Kerpiç değil yoksulluk öldürür, medya bakar!

ELAZIĞ Karakoçan’da dün 51 kişinin ölümüne neden olan depremle ilgili habercilik, yıllardır süren onca tartışmaya rağmen medyanın sorumluları tespit edip hesap sormaktaki tutukluğunu bir kez daha ortaya çıkarttı.

Paylaş

ELAZIĞ Karakoçan’da dün 51 kişinin ölümüne neden olan depremle ilgili habercilik, yıllardır süren onca tartışmaya rağmen medyanın sorumluları tespit edip hesap sormaktaki tutukluğunu bir kez daha ortaya çıkarttı.
Ulusal televizyon kanallarının önceki akşamki ana haber bültenlerinde haber geçen yerel muhabirler topluca, evleri yıkılan Karakoçan köylerindeki insanların “Geceyi nasıl geçirecekleri” sorusuna kilitlenmişlerdi.
Ana haber sunucularına tek ses halinde, “Bu gece zor geçecek”, “Bu gece ateşin etrafında sabahlayacaklar”, “Yakınlarını kaybetmeleri yetmedi, onları şimdi soğuk buldu” dediler.
Bu kadar çetin iklimli bir bölgede binlerce gece üşümüş, zorlu günler görmüş ve aç kalmış insanların bir geceyi nasıl geçireceklerine dair merak, her halde “Onları kerpiç öldürdü” klişesi kadar bayattı.
Akşamki haberleri kurmak için biz haberciler başka bir şeye sarılamadık. Yurttaşın barınma hakkı, gelir dengesizliği, devletin temel görevlerini tartıştırmaya yanaşmıyorsak “gece geçirme” derdi ve “kerpiç” gerçekten iyi bir günah keçisi.
Medya-iktidar ilişkilerinin sıkı fıkılığı, gazetecilerin bağımsızlık ve iş güvencesinin zayıflığını düşünerek, bölgeye giden muhabirlerden, hele ki orada yaşayan muhabirlerden bir valiyi, bir belediye başkanını eleştirmesi veya sıkıştırmasının zorluğunu kabul edelim.
Peki ya “anchorman”lere ne demeli?
Önceki akşam Kanal D’den Mehmet Ali Birand belki bir ölçüde istisna kabul edilebilir. Ancak diğerleri, devlette hizmetin daim olması gerektiğini, sorumluluğu bir parça kerpiçte arayarak meseleye yaklaşılamayacağını, ortada düzenin apaçık bir sömürüsünün ve hırsızlığının bulunduğunu neden gizleme yoluna gidiyorlar?
Olaylara bu kadar karikatürce yaklaşım olabilir mi? O insanları “kerpiç öldürmüş”! Kerpiç! Gazete sayfalarına yeni bir kelime! Yakışır! O yoksullar geceyi geçirirler, yeter ki medya üşütmesin! (İstanbul/BİA)
Erol Önderoğlu
Reklam
ÖNCEKİ HABER

YUMURTA CNBC-e 22.00

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa