11 Mart 2010 00:00

‘Pişirin, satın, parasını getirin’

ANKARA’nın Or-An semtindeki ilköğretim okullarından biri olan Kıymet Necip Tesal İlköğretim Okulu’nda oldukça değişik bir uygulama yaşanıyor.

Paylaş

ANKARA’nın Or-An semtindeki ilköğretim okullarından biri olan Kıymet Necip Tesal İlköğretim Okulu’nda oldukça değişik bir uygulama yaşanıyor. Okul Müdürü Mukadder Turhan, “önemli günler” olarak belirlediği Yılbaşı, 8 Mart, Sevgililer Günü gibi günlerde ve sık sık düzenlediği kermeslerde, öğretmenlere yiyecek yaptırıp, sattırıyor.
Okul Müdürü, tamamına yakını kadın öğretmenlerden oluşan öğretmen kadrosuna kurabiye, pasta, börek, çörek gibi yiyecekleri paylaştırdığı “görev listelerini” imzalattırıyor. Listedeki yiyecekleri masraflarını kendi cebinden karşılayarak yapan öğretmenler, yiyecekleri öğrencilere satmak zorunda bıraktırılıyor. Bu uygulamanın sonucunda oluşan gelir ise, “okula kalıyor”. Okul müdürünün bu geliri nasıl değerlendirdiğini soran öğretmenler cevap alamadıkları gibi, okul müdürünün kendilerine karşı aldığı olumsuz tavırları da göğüslemek zorunda kalıyorlar.
HAVADAN GELEN PARA
Müdürün yapabileceklerinden çekinen öğretmenler, yiyecek yaparak çocuklara satma uygulamasını sürdürmek zorunda kaldıklarını ifade ediyorlar. Okul müdürünün, geçtiğimiz öğrenim dönemi dağıtılan promosyon paralarının bir kısmını öğretmenlerden talep ettiği de iddia ediliyor. Bu dönemki promosyon paralarından da 80 liralık kısmını talep eden müdürün, “Havadan gelen paranın bir kısmını da okula verin. Niye şikayet ediyorsunuz” dediği ifade ediliyor. Okul Müdürünün, taleplerini yerine getirmeyen ya da itiraz eden öğretmenlere psikolojik baskı uygulamak, öğretmenleri azarlamak, derslerine “gözlemci” gibi girmek, nöbet çizelgelerini kendine göre değiştirmek gibi uygulamaları gerçekleştirdiği şikayetleri geliyor.
DAYAK DA VAR
Öğrencilerini gelir kaynağı haline dönüştürmeye çalışan müdür, öğrencilere izlettirdiği sinema filmlerinden para aldığı gibi, getirmeyen öğrencilere de kötü davranmak gibi bir geçmişe sahip. Geçtiğimiz yıl okul öğrencilerinden S.Y.’nin velisi, çocuğunun sinema parası yüzünden dayak yemesine itiraz edip, şikayetçi olmuş. Ancak, bu soruşturmadan bir sonuç alınamamış.
SİZ KİM OLUYORSUNUZ?
Öğretmenler de öğrenciler ve veliler de müdürün bu tutumundan şikayetçi. Ancak şimdiye kadar müdüre karşı yaptıkları uyarılardan bir sonuç alamadıkları gibi, müdürün gazabına da uğramışlar. Artık bu tür pasta börek işi değil, asıl işleri olan öğretmenliği yapmak isteyen öğretmenler, isimlerini vermekten de kaçınıyorlar.
Hakkındaki iddiaları sorduğumuz Okul Müdürü Mukadder Turhan ise önce yiyecek satışının, “Okul Aile Birliği kararı ile olduğunu” savundu. Ancak “Bu uygulamayı devamlı yaptığınız doğru mu?” sorumuzdan rahatsız olup, sinirlenen Müdür Turhan, “Siz kim oluyorsunuz da bana böyle sorular soruyorsunuz?” diye tepki gösterdi. Gazeteci olduğumuz ve amacımızın bu iddiaların doğru olup olmadığını araştırmak olduğunu hatırlatmamız üzerine daha da sinirlenen Müdür Mukadder Turhan telefonu yüzümüze kapattı. (Ankara/EVRENSEL)
Çiğdem Tezel
Reklam
ÖNCEKİ HABER

MAC TEKSTiL FABRiKASI MI L TiPi CEZAVEVi Mi?

SONRAKİ HABER

3'üncü köprüden geçmeyen araçlar için halkın cebinden 1,6 milyar lira daha çıkacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa