11 Mart 2010 00:00

MAC TEKSTiL FABRiKASI MI L TiPi CEZAVEVi Mi?

Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nde Alman Biba, Bonita ve Gerryweber ve benzeri firmalara kadın giysisi üretimi yapan Mac Tekstil Fabrikası’nda getirilen yeni uygulamalar Nazı kamplarını aratmayacak cinsten.

Paylaş

Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nde Alman Biba, Bonita ve Gerryweber ve benzeri firmalara kadın giysisi üretimi yapan Mac Tekstil Fabrikası’nda getirilen yeni uygulamalar Nazı kamplarını aratmayacak cinsten. 20 Şubat Cumartesi günkü gazetemizde Mac Tekstil ile ilgili yer alan ‘patrona teşvik, işçiye işsizlik’ haberini okuyan işçiler, haberimizin noktası noktasına doğru olduğunu belirterek, Mac Tekstil ile ilgili yazılmayan daha birçok bilginin bulunduğunu ifade ettiler. Görüşlerini aldığımız işçiler, yaklaşık 500 civarında işçinin çalıştığı Mac Tekstil’de işverenin getirdiği yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi.
TUVALET KOTASI
İşçilerin anlatımına göre Mac Tekstil’de, adeta 19. yüzyılda işçilerin yaşadığı vahşi sömürü ve baskıya geri dönülmüş. Atılma riski nedeniyle ismini yayınlayamadığımız bir işçi, fabrikada işçilere tuvalet kotası getirildiğini söylüyor. “Çıkarken ve girerken tuvalete gidenlerin isimleri alınıyor. Daha sonra dakika tutuluyor. Belirli bir kota var. Bu kotayı geçtikten sonra önce ihtar yapılıyor, sonra ise ücret kesintisine kadar birçok yaptırım uygulanıyor” diyen kadın işçi, işverenin işçilerin tuvalet ihtiyacına bile müdahale ettiğini belirtiyor.
KÜFÜR, ANGARYA, TEHDİT…
Fabrikada yaşananları aktaran işçiler, “Ustabaşılar sanki ellerinde kırbaçla gezen ağalar gibi fabrikada işçiler üzerinde baskı uyguluyor. Sabahtan akşama kadar sürekli ‘hadi çabuk olun, işinizi yapın’ diyerek tehdit ediyorlar. Hatta küfür bile ediyorlar. İşçi miyiz, yoksa Nazi kampındaki tutsaklar mıyız, hiçbir farkımız yok. Güvenlik görevlileri her molada içeri giriyor. Güya düzeni sağladıklarını söylüyorlar. Molalarda telefonla konuşmamıza, sakız çiğnememize müdahale ediyorlar. Molada müzik dinlememizi engelliyorlar. Bunda ne kötülük var ki?” diyorlar.
BU DA KANDİL SÖMÜRÜSÜ!
Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşlarının yeterince sayı çıkaramadığı için tehdit edildiğini söyleyen işçiler, “Mevlit kandilinin olduğu gün megafonla bize tekmil verildi. Normalde çıkış saatimiz 18.15’di. Kandil günü nedeniyle daha erken çıkacağımızı zannediyorduk. Fakat bizi 18.45’de çıkardılar. Neden geç çıktığımızı sorduğumuzda kandil çikolatası veriyoruz” dediler.
YEMEKLER KÖTÜ
Fabrikada çıkan yemeklerin de son derece iğrenç olduğunu belirten bir başka işçi ise, “Kimse doğru düzgün yemek yiyemiyor. Bize ne yemek veriyorlar ki bir de iş yapıp yeterince sayı çıkartmamızı bekliyorlar. Yemeklerinden içerisinden çıkan kıllara artık alıştık. Resmen makine yağıyla yapılıyor yemekler. Geçtiğimiz gün etli bamya yemeği çıktı fakat içerisinde ne et ne de bamya vardı. Sadece makine yağı gibi bir yağ ve su vardı. 2. Dünya Savaşı’nda tutsaklara verilen yemekleri yiyoruz sanki” şeklinde konuşuyor.
SÖMÜRÜ ÇARKINA KADIN MAHKUMLAR DAHİL EDİLİYOR
Görüşünü aldığımız başka bir kadın işçi ise Organize Sanayi Bölgesi’nin hemen yanında bulunan L Tipi Kapalı Cezaevi idaresiyle fabrika arasında bir anlaşma yapıldığını söylüyor. Hapishane ile yapılan anlaşma kapsamında pantolon başı 1 TL’ye iş yaptırılacağı söyleniyor. Bu 1 TL’nin 50 kuruşu kadın mahkumlara, 50 kuruşu ise hapishane idaresine verilecekmiş. Duyumlarımıza göre işveren, ‘Buradaki işçileri çıkartıp mahkumlara iş yaptırırım’ demiş.
KURSİYERLER DAYANAMIYOR
İşsizliğin önüne geçilmesi iddiasıyla Valilik-İŞKUR ve Mac Tekstil arasında yapılan protokol çerçevesinde İŞKUR tarafından Mac Tekstil için eğitilen kursiyerlerin ise, işin ağırlığı ve baskıya dayanamayarak kısa süre içerisinde işten ayrıldığı belirtiliyor. Şuan 40 kadar kursiyer iş için eğitim görürken bunlardan sadece 25’i işbaşı yapacak. Kursiyerlere İŞKUR tarafından günlük 15 TL para veriliyor. Sigortaları da İŞKUR tarafından karşılanıyor. Böylece işverene herhangi bir maliyetleri bulunmuyor. İki ay süreyle fabrikada çalışan kursiyerlerin bir kısmı kurs bittikten sonra işbaşı yaptırılırken, diğerleri ise yeniden işsizler ordusuna katılıyor. İşbaşı yapan kursiyerlerin önemli bir kısmı ise kısa süre içerisinde tekrar kapı önüne konuluyor. (Çorum/EVRENSEL)
Taner Şimşek
ÖNCEKİ HABER

BASKIYA BOYUN EĞMEYECEKLER

SONRAKİ HABER

Muğla Fethiye'de orman yangını

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa