11 Mart 2010 00:00

BİZ ZATEN HEP KRİZDEYDİK!

“KRİZ yaşadığımız zor hayatı biraz gün yüzüne çıkardı yoksa biz hep krizdeydik.” Bu sözler dört çocuk annesi Gül Ulusoy’a ait.

Paylaş

“KRİZ yaşadığımız zor hayatı biraz gün yüzüne çıkardı yoksa biz hep krizdeydik.” Bu sözler dört çocuk annesi Gül Ulusoy’a ait.
Tuzla’nın Yayla Mahallesi’nde oturan Ulusoy’un eşi minibüs şoförü. 10 yıla yakın süre çeşitli firmalarda aşçı olarak çalışmış. Ama sigorta primi hep eksik yatırıldığı için emekli olma hakkını kazanamamış. Az bir süre kalmasına rağmen sigortalı iş bulunmadığı için emekliliğin kendisi için hayal olduğunu söyleyen Ulusoy, şöyle devam etti: “Girdiğim her yerde sigortasız ve az parayla çalışmayı dayatıyorlar. Çalışmaya kalksak bir çok fabrikada bize 400-500 lira ücret veriyorlar. Bu parayla bizim gibi altı nüfuslu aileler nasıl geçinsin. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız.” Bu nedenle ev işlerine gitmek zorunda kaldığını anlatan Ulusoy, “Hiç olmasa akşam işim bittiğinde paramı alıp çıkıyorum” dedi.
OĞLU ASKER OLUNCA!
“Peki bu zor şartlar nedeniyle hiç devlet kurumlarına başvurdun mu ne yanıt verdiler?” diye soruyoruz. Ulusoy başladı anlatmaya: “Bir süre önce çalıştığım işyerinde sigortam yatırılmıyor ve asgari ücret ödeniyordu. Eşim de o sırada işsiz ve sağlık sigortasından da yararlanamıyorduk. Ben de yeşil kart alabilmek için kaymakamlığa başvuru yaptım. Ama alamadım.” “Neden?” diye soruyoruz. Ulusoy’a verilen yanıt trajikomik: “Oğlum asker olduğu için devlet bana her ay para veriyormuş. Oğlum askerden dönmek üzereydi ve benim böyle bir maaştan haberim bile yoktu. Şimdi diğer oğlum da asker… Devletin verdiği ise 100 lira. Ama hâlâ geçim sıkıntısı çekiyoruz.”
ÇOCUKLARIMIN GELECEĞİ İÇİN ENDİŞELENİYORUM
Çocuklarından birinin liseye gittiğini anlatan Ulusoy, çocuğunun sınav sistemi ve paralı eğitim nedeniyle sinirlerinin bozulduğunu, diğer çocukları gibi onun da geleceğinden endişelendiğini söyledi.
BİRLİK OLMAK GEREKİYOR
Mahallelerinde ve Tuzla genelinde kendileri gibi kıt kanaat geçinen ailelerin çok olduğuna dikkat çeken Gül Ulusoy, bu ailelerin yan yana gelememesinden yakındı. “Hükümet bu durumu fırsat bildiği için bizi dilenci yerine koyup sadaka gibi yardım dağıtıyor. Devlet bize ölümü gösterip aç kalmaya razı ediyor” diyen Ulusoy, bu durumun değişmesinin tek yolunun tüm emekçilerin birleşip mücadele etmesinden geçtiğini dile getirdi.
(İstanbul/EVRENSEL)
Adile Doğan - Mehri Aydoğdu
ÖNCEKİ HABER

Mahle işçileri konsolosluk önündeydi

SONRAKİ HABER

Fındıklı Festivalinde polis provokasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa