11 Mart 2010 00:00

Kadıköy’de öğrenciler TEKEL’i konuştu

YEDİTEPE ve Marmara Üniversitesi öğrencileri Kadıköy’de “Özelleştirme Süreci ve TEKEL Direnişi” konulu söyleşi düzenledi.

Paylaş

YEDİTEPE ve Marmara Üniversitesi öğrencileri Kadıköy’de “Özelleştirme Süreci ve TEKEL Direnişi” konulu söyleşi düzenledi. 50’nin üzerinde öğrencinin izlediği söyleşiye Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve TÜMTİS Eski Genel Başkanı Sabri Topçu katıldı.
12 Eylül darbesinin özelleştirmelere zemin hazırladığına ve yine 12 Eylül’ün yarattığı sendikal bürokrasinin işçileri sendikalardan kopardığına dikkat çeken Topçu, bu durumun hem sendikaları hem de işçi sınıfının mücadelesini zayıflattığını belirtti. Özelleştirmelerin ve
4-c’nin öğrencilerin ve diğer tüm gençlik kesimlerinin bugününü ve geleceğini yok edeceğini ifade eden Topçu, bu uygulamanın yaygınlaşması halinde gençlerin gelecekte iş güvencesiz çalıştırılacağını söyledi. Gelen sorular üzerine TEKEL işçilerinin sendikalara değil kendilerine güvenerek direnişe başladıklarını anlatan Topçu, halkın ve işçi sınıfının desteğiyle mücadelenin sürdürüldüğünü vurguladı. 4 Şubat genel grevi ile 12 Eylül’ün ardından işçi ve memurların başka işçiler için ilk defa iş bıraktıklarını ifade eden Topçu, işçi ve memurların bu mücadelenin Türkiye’nin demokratikleşmesi için önemli olduğunu kavrayarak destek verdiklerini kaydetti. (İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

GÖZLEM

SONRAKİ HABER

Mansur Yavaş'ın istifa çağrısı yaptığı Halk Ekmek Genel Müdürü istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa