11 Mart 2010 00:00

Çocuklar için ‘adalet’ geliyor!

‘TAŞ atan çocuklar’ yasa tasarısı yeniden TBMM Adalet Komisyonu’na geliyor.

Paylaş

‘TAŞ atan çocuklar’ yasa tasarısı yeniden TBMM Adalet Komisyonu’na geliyor. Bir süre önce rafa kaldırılan tasarının bu hafta komisyona inmesi, mart ayı içinde de Genel Kurul’da görüşülmesi bekleniyor. Tasarı yetersiz bulunsa da biran önce çıkarılması istendi.
GERİ ÇEKİLMİŞTİ
18 yaşın altındaki çocukların ağır cezada değil çocuk mahkemelerinde yargılanmasına ilişkin yasal düzenleme, Meclis Adalet Komisyonu’na gelmiş ancak daha sonra barış guruplarının girişi sırasında yaşananlar gerekçesiyle geri çekilmişti. İşte bu yasa hazırlığı yeniden raftan indiriliyor ve Meclis’e geliyor. Bu çalışmalar kapsamında Adalet Bakanı Sadullah Ergin, muhalefet partilerini ziyaret etti. Ergin, “Gruplarımızdan samimi destek aldık. Çekinceleri var. Bunları gidermek için çalışacağız, ortak noktaya geleceğimiz kanaatindeyim” dedi.
ŞARTLI DESTEK
Sadullah Ergin ilk olarak CHP grup başkan vekilleri ile bir araya geldi. Yaklaşık 35 dakika süren görüşmeden şartlı destek çıktı. CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Süha Okay, çocuklarla ilgili düzenlemeleri desteklediklerini, ancak Öcalan’a yeniden yargılama imkanı tanıdığını iddia ettiği maddenin tasarıdan çıkarılması gerektiğini söyledi. Okay, ilgili madde çıkarıldığı takdirde, tasarının komisyonda görüşülmesini destekleyeceklerini anlattı.
BDP: YETERSİZ
Sadullah Ergin daha sonra BDP grubunu ziyaret etti. BDP Grup Başkan Vekili Ayla Akat Ata, tasarıyı desteklediklerini ancak düzenlemenin daha da ileriye taşınması gerektiğini kaydetti. Düzenlemeni yetersiz olduğunu sorunları tamamen çözmeyeceğini ifade eden Ata, yeniden yargılama imkanı getiren maddenin, siyasi polemik konusu olmaması için tasarıdan çıkarılmasını doğru bulduklarını belirtti.
MHP: İNCELEYECEĞİZ
Ergin’in son durağı MHP grubuydu. MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, tasarıyı inceleyeceklerini, daha sonra değerlendirme yapacaklarını söyledi.
NE ZAMAN GÖRÜŞÜLECEK?
Adalet Bakanı Ergin, ziyaretlerinin ardından, tasarının ele alınacağı Meclis Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ile de bir araya gelerek, siyasi partilerle yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi. Ahmet İyimaya, tasarının ne zaman görüşüleceğinin, komisyonun önümüzdeki hafta yapılacak toplantısında belirleneceğini söyledi. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Üsteğmen’de ‘AKP’lilerin eşleri’ dosyası çıktı

SONRAKİ HABER

Mobilya fabrikasında çalışan İşçi Erol Karaş’ın sol kolu makineye sıkıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa