11 Mart 2010 00:00

200 bin emekçi iş bıraktı

İngiltere ve Galler’de çalışan 200 bin kamu emekçisi pazartesi ve salı günü 48 saat iş bırakma eylemi yaptı.

Paylaş

İngiltere ve Galler’de çalışan 200 bin kamu emekçisi pazartesi ve salı günü 48 saat iş bırakma eylemi yaptı. İşten atmalara, ücret kesintilerine, iş koşullarının ağırlaştırılmasına ve tazminatlarda kesintilere karşı eylem yapan emekçiler, hükümeti uyardı. Kamu alanında örgütlü ve toplam 270 bin üyesi ile İngiltere’nin en büyük beşinci sendikası olan PCS, görüşmelerden sonuç alınmaması ve hükümetin geri adım atmaması durumunda yeni grev tarihleri belirleyeceğini açıkladı.
İş bırakma nedeniyle, İş ve İşçi Bulma Kurumu, mahkemeler, sürücü sınav merkezleri, vergi daireleri, müzeler ve pasaport dairesi çalışamaz duruma geldi. Sürücü ehliyeti için sırada bekleyen 2 bin kişi randevularını iptal etmek zorunda kalırken, pasaport dairesinde de pasaport işlemlerinin yapılmadığı belirtildi.
BÜYÜK TEPKİ
Ülke çapında mahkemelerde çalışanlar, çalıştıkları mahkemenin önünde protesto gösterisi yaptılar. Başta Londra olmak üzere bir çok şehir merkezinde bulunan mahkemeler önünde hükümet aleyhine slogan atan emekçiler, adeta hükümeti mahkeme önlerinde yargıladı. Hükümeti suçlu bulan emekçiler, sınırlı olan haklarının tamamen ellerinden alınarak banka ve sermaye kesimlerine aktarılmasına büyük tepki gösterdiler.
MÜCADELE SÜRECEK
Konu ile ilgili olarak gazetemize sendika merkezinden yapılan açıklamada, işten atma planlarının olduğu ve bu planın hayata geçirilmesinde yasa dışı yollara başvurulduğu belirtildi. Sendika, tazminatların ödenmesinde, sendika ile hükümet arasında yapılan önceki anlaşmalar hiçe sayılarak, kesintiler yapıldığı söylendi. İşten çıkarılması planlanan işçilerin büyük bir çoğunluğunun çıkarılmayı kabul etmediği ve kabul edenlerin de yeterince tazminat alamayacağını söyleyen sendika, bu davranışın yasadığı olduğunu söyleyerek grevlerinin ve mücadelenin süreceğini belirtti.
YENİ GREVLER YOLDA
Liverpool, Birmingham, Cardiff, Bristol ve Londra başta olmak üzere bir çok şehirde işyerleri önünde yapılan gösterilerin yanı sıra, yürüyüşler de yapıldı. Londra’da yapılan ve 500 kişinin katıldığı yürüyüşte konuşan PCS Genel Başkanı Mark Serwotka, ulusal çapta grev ve direnişleri örgütlemeye devam edeceklerini söyledi. Diğer kamu işçileri açısından da önemli olduğuna vurgu yapan Serwotka, mücadelenin tek çözüm olabileceğini ve üyelerinin haklarını korumak için bunun şart olduğunun altını çizdi.
Sendika ile hükümet yetkililerinin önümüzdeki günlerde masaya oturması bekleniyor. Görüşmelerin tıkanması durumunda, Mayıs ayında tekrar grevlerin gerçekleşmesi kaçınılmaz görünüyor.
(Londra/EVRENSEL)
Arif Bektaş
ÖNCEKİ HABER

İsrail Erdoğan’ı yalanladı

SONRAKİ HABER

Bakan "Nohut ithal edilmedi" derken TÜİK "ithalata 118 milyon dolar ödendi" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa