11 Mart 2010 00:00

HAiTi HALA ENKAZ ALTINDA!

HAİTİ’de 12 Ocak’ta meydana gelen depremde 200 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Paylaş

HAİTİ’de 12 Ocak’ta meydana gelen depremde 200 binden fazla insan hayatını kaybetti. Yaklaşık 300 bin kişinin yaralandığı depremde 250 bini aşkın ev yıkıldı. 7 büyüklüğündeki depremin ardından uluslararası kuruluşların desteğiyle enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor.
AÇLIK BÜYÜK SORUN
Yoksulluğun hakim olduğu ülkede özellikle açlık, sağlık ve eğitim konularında ciddi sorunlar bulunuyor. Başkent Port-au-Prince’te halk, Birleşmiş Milletler (BM) ve bazı ülkelere bağlı kuruluşların gıda maddesi yardımı yaptığı alanlarda uzun kuyruklar oluşturuyor. Görevlilerden yardım malzemelerini alanlar, bunları genellikle başlarının üzerine koyarak evlerine götürüyor.
Deprem nedeniyle 4 bin 500’den fazla insanın sakat kaldığı bildirilen ülkenin başkentinde, seyyar hastaneler kuruldu. Port-au-Prince’teki okullarda eğitim öğretime devam ediliyor. Ancak depremden kaynaklanan mağduriyetler, ülkede eğitim alanında da sıkıntılar doğmasına yol açtı.
Halk, bu sorunların giderilmesi için dış ülkelerin desteğine ihtiyaç duyuyor.
Evsiz kalan Haitililer, çoğunlukla enkazdan temizlenen boş arsalara kurulan çadırlarda ve barakalarda barınıyor. Ülkenin başkentinde enkaz kaldırma çalışmaları da yavaş ilerliyor. Bu arada ülkenin en önemli sorunlarından biri, enkaz artıklarıyla birleşen çöp yığınlarının cadde ve sokaklarda bulunması. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

FRANSA’DA YARGI AYAKTA

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa