11 Mart 2010 05:00

FRANSA’DA YARGI AYAKTA

TÜRKİYE’de olduğu gibi Fransa’da da hükümetle hukukçular arasında gerginlik var.

Paylaş

TÜRKİYE’de olduğu gibi Fransa’da da hükümetle hukukçular arasında gerginlik var. Sarkozy hükümeti, sistemde ‘reform’ isterken, bir çok hukukçu, bunun “Adalet sistemini tehlikeye atacağını” düşünüyor.
Yargı reformu tartışması, sadece Türkiye’nin değil, Fransa’nın da gündeminde. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin yargıçların bazı yetkilerini kısıtlamak istemesine hukukçular büyük tepki gösterdi. Yargıçlar ve avukatlar grev yaptı. Davalar ertelenmek zorunda kaldı.
DAVALAR GÖRÜLEMEDİ
Hükümete tepkilerini dile getiren yargı çalışanları, bir günlük greve gitti. Hakimler duruşmalara girmedi. Birçok dava görülmedi, ertelenmek zorunda kaldı. Yüzlerce yargıç, avukat, ve adalet bakanlığı çalışanı, başkent Paris’te protesto yürüyüşü yaptı. Adalet sarayından başlayan yürüyüş, adalet bakanlığı önünde sona erdi. Pankartlarla Sarkozy hükümeti protesto edildi.
Muhalefet partisi temsilcilerinin de destek verdiği protestocu yargıç ve avukatlar, Sarkozy’nin sorgu hakimi müessesinin kaldırılması projesine karşı çıkıyor. Zira, hukukçuların büyük bölümü sorgu hakimliğinin kaldırılmasıyla siyasilerin yargılanmasının zorlaşacağı görüşünde. Sarkozy’nin bu reformu yaparak ileride olası yargılama süreçlerine ilişkin önlemini de aldığı ve kendinden önce cumhurbaşkanı olan Jacques Chirac’ın yargılandığı yolsuzluk davasını engellemek istediği de iddialar arasında.
Avukat ve yargıçlar ayrıca gözaltı koşullarının iyileştirilmesini, gardiyanlar ve adliye katipleri ise çalışma koşullarının düzeltilmesini talep ediyor.
(DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Karikatürler yeniden yayınladı

SONRAKİ HABER

TÜİK verilerine göre yoksul daha yoksullaştı; zengin daha zenginleşti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa