11 Mart 2010 00:00

Evrensel Kültür’de kadının yüzyılı

EVRENSEL Kültür Dergisi’nin mart sayısı dosyasında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü var.

Paylaş

EVRENSEL Kültür Dergisi’nin mart sayısı dosyasında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü var. İlan edilişinin üzerinden geçen yüzyılda kadınların yeni bir dünya kurmak için verdiği mücadeleler sırasında kazandıklarının öyküsünü, Pelin Şener, Büşra Ersanlı, Döndü Taka Çınar, Betül Urhan yazdılar.
Bu yıl, 8 Mart iki ay boyunca hakları için direnen TEKEL işçisi kadınlara ithaf edildi. Direniş çadırlarında geçen iki aya ilişkin izlenimlerini “Yağmur, kar, çadır, soba ve 4-c” başlıklı yazısında Sevgi Yılmaz anlatıyor.
Aynı konudaki ikinci yazı, direnişi görüntüleyen Ali Öz’ün fotoğraflarıyla ilgili. Aydın Çubukçu’nun yazısı “Gece ve Gündüz Direniş” başlığını taşıyor.
Devrim Kılıç; Mustafa Erdoğan ve Mahsun Kırmızıgül filmlerini “Kürt Sineması ve ‘Kütürk’ sanatçılar” başlıklı yazısında tartışıyor. Sennur Sezer Chantal Deltenre’in Bebek Töreni adlı kitabından yola çıkarak kadın duygularındaki değişimi irdeledi. Yazısının başlığı “Bir Kadının Öyküsü.”
Ahmet Say’ın makalesi ise kadim dostu Metin Demirtaş ile ilgili. Say, Demirtaş ile arkadaşlığını ve şairin şiirlerini anlatıyor.
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin derste yaptıkları edebiyat okumalarıyla ilgili üç yazı var dergide. Bunlar; Serkan Sönmezgil’in kaleme aldığı Sevgi Soysal’ın Şafak romanı hakkında, Can Sever’in yazdığı Yaşar Kemal’in Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca adlı romanı üzerine ve Ezgi Hamzaçebi’nin Ayşegül Devecioğlu’nun kitabı Kuş Diline Öykünen kitabıyla ilgili yazılar.
Sevda Yüksel bu sayıda Gültekin Çizgen ile geçirdiği bir günü anlatırken, Lütfiye Bozdağ piyasalaşmaya direnen bir sanatçıyı; Şinasi Güneş’i tanıtıyor. Derginin bir diğer söyleşisi Tülin Tankut ile yapıldı. Tankut Ebru Moçoş’a kadınları konu edinen son oyun kitabını anlatıyor.
Ahmet Ümit’in Almancaya çevrilen Patasana romanı hakkındaki yazı, romanı Almanca çevirisinden okuyan Norbert Mecklenburg’dan geldi. Meclenburg, derinlikli polisiyenin zaafına kafa yoruyor.
Eray Yılmaz, Yavuz Turgul’un Kabadayı filminden yola çıkarak hem yönetmenin sinemasını hem de kabadayılık-mafya ilişkisini tartışıyor: yazısının başlığı “Racon Bitmiştir.” Turan Alptekin ise konusunu Karacaoğlan’ın Donjuan’a benzerliği olarak seçmiş. Koray Karaermiş bir sergiden yola çıkarak Anadolu’nun “altın” medeniyeti Lidyalıları yazıyor.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İmes işçisi sinemada buluştu

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Aksaray, İzmir ve İstanbul'daki vakalarda koronovirüse rastlanmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...