11 Mart 2010 00:00

30 yıldır kandırıyorlar

İSTANBUL’da kentsel dönüşüm projelerinden etkilenen ilçelerden biri de Kartal.

Paylaş

İSTANBUL’da kentsel dönüşüm projelerinden etkilenen ilçelerden biri de Kartal. ‘Dönüşüm’ planlanırken, Kartal halkı, emekçileri hiç hesaba katılmıyor. Büyükşehir Belediyesi Kartallı emekçilerin hakkını gasbetmek istiyor. Bu yolla Kartal- Yakacık, Yakacık Kurfalı, Kurfalı- Yeni Mahalle, Hürriyet Mahallesi ve Topselvi bölgelerinde yaşayan binlerce emekçinin evleri başlarına yıkılmak isteniyor.
Hürriyet Mahallesi halkı endişe içinde. Evlerini kaybetmemek için dernekler kurdular, hukuki mücadele başlattılar. İlçe belediyesinin katkıları ile de bu mücadeleyi daha genişletmek için bir dizi eylem ve etkinlik yapıyorlar. Hürriyet Mahallesi Kentsel Dönüşüm Mağdurları Derneğinin 800, Yakacık Yeni Mahalle Derneğinin ise 630 üyesi var. Üye sayıları her geçen gün artıyor.
Hürriyet Mahallesi Kentsel Dönüşüm Mağdurları Derneği üyeleri ile onların sıkça gittiği Kars yöre derneği ve Sivas Yıldızeli Yağlıdere Kalkındırma, Kültür ve Dayanışma Derneği lokallerinde geleceğe dönük hazırlıklarını ve neler yapacaklarını konuştuk.
1980’DE 2 BİN LİRA ÖDEMİŞLER
Hürriyet Mahallesinde 30 yıldır oturan binlerce emekçi ailesi, 1980 yılında konut bedeli olarak, yani tapu tahsisi karşılığı olarak 2 bin lira ödemiş. Ödedikleri bu bedelin makbuzları hâlâ ellerinde. Bu belgenin şimdi bir hükmünün olmadığını belirten Kadir Topbaş, yerel seçimler öncesi böyle konuşmuyordu.
15 yıl boyunca her yerel seçim döneminde tapuların verileceğini söyleyen AKP’li belediye başkanlarının bu sözlerini hep unuttuğunu söyleyen Hüseyin Baydan, şimdiki CHP’li belediye başkanının da tapu sözü verdiğini hatırlatarak sözlerine başlıyor. “Büyükşehir Belediyesi ile görüştük, sorunun çözümü için verilmiş net bir cevap yok” diyen Baydan, halkın geçmişte tapu sözü verilerek AKP ve Refah Partisi tarafında kullanıldığını belirtti. Tapu olmadığı için yaşanan belirsizlik yüzünden evlerinin sıvasını, badanasını, çatısını, merdivenini bile yapamadıklarını kaydeden Baydan, “Raiş bedeli olarak istediğimiz yerde ev vereceklerini bilsek 40 milyarı bile gözden çıkarırız. Ama bunu bile yapmıyorlar” dedi. Evlerinin başlarına yıkılmak istendiğini ancak buna karşı direneceklerini söyleyen Baydan, “Yağma yok öyle. Başıbüyük, Gülsuyu, 1 Mayıs halkı ile birleşeceğiz. Kartallılar olarak birleşeceğiz ve Kentsel dönüşüm uygulamalarına izin vermeyeceğiz” diyerek öfkesini dile getirdi.
CHP SÖZÜNÜ TUTSUN
Kentsel dönüşüm derneğinin kurucularından ve 15 yıldır aktif CHP üyesi olan Hasan Ekinci, kentsel dönüşüm diye bir şey istemediklerini ve kabul etmeyeceklerini söyledi. TOKİ ile yapılan imar planında 400 hane konu yapımı tasarlandığını belirten Ekinci, “ Kentsel dönüşümün hedefinde 1246 bina var. E- 5 Kuzey planında bu uygulamaya dahil 10 bin bina var. E-5 10 binlik planda burası Dolay Oba olarak geçer” dedi. Dernekler olarak bir diyalog içinde olduklarını kaydeden Ekinci, mimar ve mühendis odalarının da bu işin takipçisi durumunda oldukları bilgisini verdi.
15 yıldır CHP’li olduğunu hatırlatan Ekinci şunları söyledi: “CHP döneminde de belediyenin verdiği bir söz var. Trabzon ve Karslıların derneğinde yapılan toplantıda tapuların verileceğinin sözü var. Ama tapular hâlâ verilmedi. 75. maddeye göre ilçe belediyeleri de imar ve iskan hakkına sahip. Yakacık Yeni Mahalle halkına tapu verildi. Bize neden verilmiyor? İlçe belediye başkanımızın bir sözü var. Eğer Büyükşehir belediyesi dozeri ve kepçesi, zabıtaları ile gelirse bizde aynı yöntemle cevap veririz. Hatırlatıyorum bu sözleri. Sözlerin tutulması lazım.”
ZENGİNİN PROJESİ
Kentsel dönüşüm politikasının ve projesinin zenginlerin bir projesi olduğunu,emekçilerin bir arada yaşamasını engellediği söyleyen Rıza Akpınar ise Güllübağlar da oturduklarında da bu zorlukları çektiklerini, yetim hakkını yedirtmeyiz diyenlerin, şimdi yetim hakkını yediklerini söyledi. Kentsel dönüşümün rant dönüşümü olduğunu öfke ile dile getiren Akpınar, “Tapular verilmeli ve kimse buradan sürülmemelidir. Yoksa bir Gazi, Ümraniye 1 Mayıs, Gülsuyu, Başıbüyük direnişi daha olur. Bu çevredeki halk bir bütün. Hakkımızı kimseye yedirtmeyiz bilinsin. Birliğimizi ve beraberliğimizi koruyacağız” diye konuştu.
Gecekonduda yaşadıkları için küçümsendiklerini ve horlandıklarını, ikinci sınıf muamele gördüklerini özellikle belirten Bektaş Bozkur ise “ Tapu sorunu var. Bu yetmezmiş gibi ne olacağı belli olmadan buradan sürülmek isteniyor insanlar. Onlarca akrabam var. Onlarla birlikte direneceğim” dedi. Vergileri harfiyen ödediklerini kaydeden Bozkur, “Artık yerel yöneticilere ve hükümetlere inanmıyoruz. Bizi kandırıyorlar. Kimsenin oyuncağı olmak istemiyoruz. Direneceğiz ve örgütlülüğümüzü daha da pekiştireceğiz kimseden korkumuz yok” diyerek sözlerini tamamladı. (İstanbul/EVRENSEL)
Haşim Demir
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ankara Adliyesi’nde 8 Mart etkinliği

SONRAKİ HABER

Boncuklar Rekli Sömürü Katmerli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...