12 Mart 2010 00:00

HiPOKRAT GÖZALTINDA

Amasya’da Hipokrat yemininin gereğini yapan doktor; gözaltına alındı, tutuklanması talebiyle mahkemeye çıkarıldı, mahkeme doktoru serbest bıraktı.

Paylaş

Hipokrat yemininin gereğini yapan doktor gözaltına alındı; hakkında dava açıldı. Ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Amasya’nın Suluova ilçesinde yaşanan olayda devlet hastanesi doktorlarından SES Üyesi Hacer Türk gece nöbetindeyken savcının talimatıyla gözaltına alındı. Savcının gerekçesi ise gözaltına alınan bir kişiye kati rapor verilmemesi.
TELEFONLA TEHDİT VE TALİMAT
Olay şöyle gelişti: Önceki gece 01.00 sularında polisler, Suluova Emniyeti tarafından gözaltına aldıkları bir kadına rapor almak için devlet hastanesi acil servisine geldiler. Nöbetçi doktor Hacer Türk’ten rapor isteyen polislere zanlının 8 aylık hamile olması nedeniyle kadın doğum doktoru tarafından muayene edilmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine polisler Cumhuriyet Savcısı Yıldırım Tezcan’ı arayarak nöbetçi doktorun rapor vermediğini söylediler. Telefonla Doktor Hacer Türk’ü arayan Savcı Yıldırım’ın, “Sen kim oluyorsun da rapor vermiyorsun” diyerek doktoru tehdit ettiği iddia edildi. Doktor Türk de “Siz görevimi bana mı hatırlatıyorsunuz , ben görevimi yapıyorum” diyerek savcının talebini reddetmesi sonucu, savcının talimatıyla gözaltına alındı. Geceyi gözaltında geçiren Doktor Hacer Türk, dün öğlen saatlerinde mahkemeye çıkarıldı. Suçlama ise savcıya hakaret ve görevi ihmal...
TUTUKLANMASI TALEP EDİLDİ
Doktor Hacer Türk tutuklanması talebiyle sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı.
Doktor Hacer Türk daha önce de polislerin darp ettiği ve hastaneye getirdiği bir zanlı hakkında darp cebir raporu düzenlediği için emniyet güçlerinin tepkileriyle karşılaşmıştı.
Suluova Cumhuriyet Başsavcısı Yıldırım Tercan soruşturmanın gizliliğine dikkat çekerek olayı Amasya İl Savcılığı’nın soruşturduğunu, bu konuda bilgi veremeyeceğini söyledi.
Suluova Kaymakamı O. Aslan Canbaba, olayın adli görevi ihmal nedeni ile meydana geldiğini, idari bir yönünün bulunmadığını belirtti.
SES Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada ise savcının görevden alınması istendi.
(Amasya/EVRENSEL)

HEKiMiN YAPTIĞI DOĞRU

Elif Kırteke (TTB Merkez Konseyi Üyesi-Adli Tıp Uzmanı): Yaşananlar bu ülkede bunları da gördük dedirtecek cinsten. Öncelikle pratisyen hekimlerin adli muayene görevleri vardır. Bu tarz durumlarda hekim elbette nihai raporunu verebilmek için çeşitli konsültasyonlar isteyebilir. Üstelik doğrusu da budur. Yani iyi hekimlik kriterlerine uygun olarak hekimin raporunu tamamlama sürecinin ihtiyaçlarını gidermesi görevidir. Hem de gözaltı sonrası muayeneye getirilen kadın gebedir. Gebeliğinde yolunda gitmeyen bir şey var mı? Darp şart değil, psikolojik gerginliğe bağlı bir sorun var mı bunları hekimin bilmek istemesi gayet doğaldır.
Doktor arkadaşımızın nihai raporunu iyi hekimlik etik değerlerine uygun olarak verebilmek için ihtiyaç gördüğü konsültasyonları istedi diye göz altına alınması bizim açımızdan kabul edilemez. Bu ancak hekimin daha doğru bir rapor hazırlama çabasının göstergesidir ve bu yüzden cezalandırılması saçma asla anlaşılır değildir. Bu yanlış tutumu yadırgıyor ve bu olaydaki sıkıntının hekime ait olmadığını belirtiyoruz. Şayet başka bir sorun varsa bu hekimle ilgili yine yöntem bu olamaz, usulü ve yöntemi vardır onun da. Zaten ülkemizde adli muayene işlemleri hâlâ oldukça sıkıntılıdır. Son olarak İstanbul Protokolü’nün gereklerinin yerine getirilmesi gerekliliğini hatırlatalım. Çünkü bu Protokol Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Tabipleri işbirliği ile hekimlere işkence ve kötü muamele suçları konusunda eğitimleri kapsamaktadır. Hekimler bunlara uygun bir etik çalışma içerisindeyken adalet kurumları tarafından engelleyici durumlarla karşılaşmaları hızla önlenmelidir. Bu yanlış hızla düzeltilmelidir.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Ankaralı Gökçek’in oyununa gelmeyecek’

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...