12 Mart 2010 00:00

Anadolu Universitesi’nde yasaklı dönem

Türkiye’nin en çağdaş üniversitelerinden birisi olmakla övünen, şehir ve üniversite yaşamıyla örnek olarak gösterilen Anadolu Üniversitesi’nde, rektörlüğün getirdiği yasaklamalar, öğrenciler tarafından büyük tepki çekti.

Paylaş

Türkiye’nin en çağdaş üniversitelerinden birisi olmakla övünen, şehir ve üniversite yaşamıyla örnek olarak gösterilen Anadolu Üniversitesi’nde, rektörlüğün getirdiği yasaklamalar, öğrenciler tarafından büyük tepki çekti.
Rektörlük seçimlerinde birinci olan önceki dönem rektörü Fevzi Sürmeli’nin arkasından üçüncü sırada yer alan Davut Aydın’ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından rektör olarak atandığı üniversitede, yeni rektör görevine birtakım kısıtlamalarla başladı.
Geçtiğimiz günlerde rektörlük tarafından üniversite içerisinde öğrencilerin eylem ve gösteri yapmasını engelleyen karar açıklandı. Karara göre eylem ve gösterilerin sadece yemekhane önünde yapılmasına izin verileceği, bunun aksine hareket eden öğrencilerin, yönetmeliğe göre uzaklaştırmayla cezalandırılacağı belirtiliyor. Aynı kararda, öğrencilerin bildiri ve el ilanı dağıtmalarına da kısıtlamalar getiriliyor. Üniversite içerisinde, birçok firmanın stant açıp ürünlerini pazaryerindeymişçesine tanıtmasını ve satmasını yasak kapsamına almayan rektörlüğün bu kararı, üniversite öğrencilerinin tepkisini çekmiş durumda. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız üniversite öğrencileri, bu kararın özgürlüklerine yapılmış bir saldırı olduğu konusunda hemfikirler.
HAKLARIMIZI KULLANMAMIZ ENGELLENİYOR
Sosyoloji Bölümü 1. sınıf öğrencisi Zuhal Kaya, gençliğin sadece üniversitelerde değil, yaşamın her alanında kısıtlamalarla ve engellemelerle karşılaştığını belirterek; “Herhangi bir derneğe veya partiye üye olmak dahi engelleniyor. Gençler fişleniriz korkusuyla bu tür yerlerden uzak duruyor. Yaşanan olaylara ilgisiz kalması istenen gençlerin de bu tür olaylar karşısında tepki vermesi zorlaşıyor tabii. Rektörlüğün bu kararı, biz öğrencilerin özgür haklarına yapılan bir engellemedir. Kampüs içerisinde saçma sapan stantlar, reklam yapan firmalar var. Bunlar yerine öğrenciler engellenmek isteniyor. Ama eğer öğrenciler birlik olup seslerini yükseltirlerse, bu iş düzelir” diye konuştu.
YASAKÇI ZİHNİYET KABUL ETTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR
Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencisi Engin Yoldaş da, bu karara karşı olanlardan. Yasak zihniyetinin tüm topluma kabul ettirilmeye çalışıldığını söyleyen Yoldaş, “Bunu şimdi AKP uyguluyor, yarın o gidecek başka biri gelecek aynı şeyleri uygulamaya. Türkiye siyaset olarak çirkin bir ülke. Görüşlerin, düşüncelerin yayılması engelleniyor. Üniversite gençliği en aydın kesim olarak görüldüğü için bu tür baskılar yapılıyor. Düşüncemizi belirtmek için bu tür kısıtlamaların yapılması hiç doğru değil. Bunun engellenmesi özgürlüklere yapılan bir saldırıdır. Aslında öğrenciler bu duruma ilgisiz değil; aksine, hepsi bu karara karşı. Ama bize bir şey olur korkusuyla seslerini çıkartamıyorlar. Yaşanan sıkıntıları çözmenin tek yolu iktidar olmaktan geçiyor bence. İktidar kim olursa onun istediği olacaktır çünkü” dedi.
TEPKİ VERMELİYİZ
Yine Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Nurullah Kılıç da farklılıkların bir zenginlik olduğu kavrandığı zaman bir şeylerin değişmesinin mümkün olacağının altını çizerek, “Biz istediğimiz ortamda yaşamak istiyoruz. Gerektiğinde hoşumuza gitmeyen bir durum karşısında tepki verebilmeliyiz. Bu da kampüs içerisinde herhangi bir yer olabilir, sadece rektörlük tarafından belirlenen bir yer değil. Bu kadar çözümsüzlüğün olduğu bir ülkede biz gençler çözüm üretmek zorundayız. Tepki veremez ve sağlam duramazsak, böyle şeylerin olması kaçınılmazdır” diyor.
Öğrencilerin büyük bir kısmı bu karara karşı tepkiliyken, rektörlük, aldığı kararı uygulamaya başladı bile. Rektörlüğün getirmiş olduğu bu kısıtlamaya karşı bildiri dağıtan Öğrenci Kolektifleri üyesi öğrenciler, hem de rektörlüğün izin verdiği yer olarak gösterilen yemekhane önünde bildiri dağıtırlarken, özel güvenlik görevlilerinin engellemesiyle karşılaştılar. Öğrencilerin bildiri dağıtmasını ve afiş asmasını engellemeye çalışan güvenlik görevlileriyle öğrenciler arasında kısa süren bir tartışma yaşandı. Güvenlik görevlilerinin ardından sivil polisin engellemesiyle de karşılaşan öğrenciler, daha sonra bildiri dağıtımına devam ettiler. (Eskişehir/EVRENSEL)


Hasan Çelik - Barış İpek
ÖNCEKİ HABER

Gelecek yok çeteleşme var

SONRAKİ HABER

Bursa Tabip Odası Başkanı'ndan şehir hastaneleri yorumu: Yol yakınken vazgeçin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa