12 Mart 2010 00:00

Gelecek yok çeteleşme var

İSTANBUL’un en büyük ilçesi olan Bağcılar’da gençler arasında çeteleşme ve madde bağımlılığı giderek artıyor.

Paylaş

İSTANBUL’un en büyük ilçesi olan Bağcılar’da gençler arasında çeteleşme ve madde bağımlılığı giderek artıyor. İşsizliğin ve yoksulluğun gittikçe arttığı ilçede gençlerin kendi geleceklerine umutları yok.
GENÇLERİN HAYATTAN BEKLENTİSİ YOK
Bu gençlerden biri olan Lise Öğrencisi Mehmet okul bittikten sonra çalışacağını söyleyerek “Gençlerin artık hayattan hiçbir beklentisi kalmadı. Gençler her şeyi kendi haline bırakmış durumdalar” diye konuştu. Mahallede ağabeylerin olduğunu ve her gruba bir köşe verildiğini söyleyen Mehmet, “Sabahtan akşama kadar gençler orada bekliyorlar sigara ve içki içiyorlar. Her grubun başına bir abi koyuyorlar ve korkma sana bir şey olmaz diyorlar” dedi. Kendisinin de bir köşesi olduğunu söyleyen Mehmet “Hafta içi 5-6 kişi, hafta sonu 20 kişi oluyoruz. Hiçbir genç köşesine boş gelmiyor, kimisinde bıçak, kimisinde parmaklık, kimisinde de kuru sıkı var. Bütün gençlerin bir lakabı var” şeklinde konuştu.
Okuduğu lisede de bu tarz olayların olduğunu söyleyen Mehmet “Okulda öğrenciler derslerden çok bu tarz işlerle uğraşıyorlar. Gençlerden 50 kuruş haraç toplanıyor. Artık bu sorunlar polisi de belediyeyi de aşmış durumda. Ben bu sorunların bitmesini ve çözülmesini istiyorum” dedi.
AKŞAMLARI RAHAT DEĞİLİZ
Yaygınlaşan çeteleşmeye ve yaşadığı ekonomik sıkıntıya değinen diğer Öğrenci Eyüp ise Bağcıları sevmediğini ve burada yaşamak istemediğini söyleyerek söze başlıyor. Gençler arasında çeteleşme olduğunu ve akşam saatlerinde dışarıda rahat olunmadığını belirten Eyüp “Akşamları önümüzü çeteler kesiyor ve haraç istiyorlar. Akşam dışarı çıkmak istersen üzerinde mutlaka bir emanet olmalı” diye konuştu. Bağcılar’da gençlerin gidip spor yapabileceği ücretsiz hiçbir spor salonunun olmadığını, okulda da spor salonunun bulunmadığının altını çizen Eyüp “Bağcılar da çeteleşme ve madde bağımlılığı bitmez. Gençler çeteleşmeyi, madde kullanımı ve satışını bir iş haline getirmişler” diye konuştu.
Öğrenci Murat ise geleceğinden endişeli. “Ailemin bana güveni yok” diyen Murat, babasının kendisini sigaraya alışmış bir sokak serserisi olarak gördüğünü dile getirdi. Geleceğinden endişeli olan Murat “Okul ortamı da iyi değil çünkü; öğrencilere ders anlatılmıyor. Okul etrafında bekleyen serseriler var’ dedi.
OKULDA HARAÇ KESİYORLAR
“Okulda haraç kesiyorlar, esrar satıyorlar” diyen Samet ise defalarca bu sorunun çözülmesi için okul idaresi ile görüştüklerini ancak çözülmediğini söylüyor. Okuduğu lisenin arka sokağında esrar içilip satıldığını söyleyen Samet “Sigara paketlerini boşaltıp esrar koyuyor ve öğrencilere satıyorlar ve kimse de buna müdahale etmiyor” diye konuştu. Gerekli yerlerin tedbir almaması halinde durumun daha da kötü olacağını vurgulayan Yıldırım, “Çünkü hap ve esrar kullanan gençler okulumuzun içine kadar giriyor” dedi. Geleceğini bilemediğini dile getiren Yıldırım, “Bir de gençlerden mühendis, profesör çıksın diyorlar, bu gençlerden nasıl profesör çıkar bilemiyorum”şeklinde umutsuzluğunu vurguladı.
Burak Saykun da okulun önünde esrar ve hap satıldığını belirtirken “Bağcılar’da insanlar çok yoksul. Gençler köşe başlarında gruplaştıkça gruplar arası rekabet de başlıyor, anlayacağınız durum vahim” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Zümrütevler’de trafik çilesi

SONRAKİ HABER

MMO Sanayinin Sorunları Bülteni: Ekonomide küçülme sürecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa