12 Mart 2010 00:00

Patronlar yüzde 51 barajında direniyor

2821 sayılı Sendikalar Yasası ile 2822 sayılı Toplusözleşme, Grev ve Lokavt Yasası’nda değişiklik üzerine toplanan Üçlü Danışma Kurulu’ndan da yine bir sonuç çıkmadı.

Paylaş

2821 sayılı Sendikalar Yasası ile 2822 sayılı Toplusözleşme, Grev ve Lokavt Yasası’nda değişiklik üzerine toplanan Üçlü Danışma Kurulu’ndan da yine bir sonuç çıkmadı. Hem üç işçi konfederasyonu hem de işveren konfederasyonu arasındaki görüş ayrılıkları var. Bakanlık ise “Mutabakat sağlayın” görüşünde. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) işyeri barajında değişikliğe karşı çıkarak, “O kırmızı çizgimiz” dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer başkanlığında toplanan Üçlü Danışma Kurulu’na Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ve TİSK Genel Başkanı Tuğrul Kudatgobilik ile bürokratlar katıldı.
Üç saate yakın süren toplantı sonunda Bakan Dinçer, çalışmalarında halen Meclis’te bekleyen yasa tekliflerini esas aldıklarını, bu zemin üzerinden evrensel standartlara mümkün olduğunca yaklaşmaya çalışacaklarını savundu. “İhtilaf” sayılabilecek konuların sayısının azaldığını belirten Bakan Dinçer, ancak bu çalışmaların daha olgunlaşmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.
“Esas işveren-alt işverenle ilişkilerde sendika iş kollarının belirlenmesiyle ilgili ihtilafların ortadan kaldırılması ve yine uluslararası gelişmelere paralel olarak iş kolları ve sayılarının azaltılmasıyla ilgili bir tartışmayı” gündemlerine aldıklarını belirten Dinçer, bu konuda bir komisyon kararı aldıklarını söyledi.
TİSK’İN KIRMIZI ÇİZGİSİ
İşkolu barajının kaldırılması konusunda bir ihtilaf olmadığını belirten Bakan Dinçer, “Türkiye’de iş kollarıyla alakalı yüzde 10’luk bir baraj söz konusu. Bu baraj büyük oranda mutabakatlı. Sadece bir sendikamızın konuya dair başka şartları bulunuyor. İş kolundaki yüzde 10’luk barajın kaldırılması konusunda mutabakatımız var ama işyeri barajıyla ilgili tartışmalarımız devam ediyor. Bu açıdan biz o sorunu aşabileceğimizi tahmin ediyoruz” diye konuştu.
Toplantıda, edindiğimiz bilgilere göre yüzde 10’luk işkolu barajının kaldırılması konusunda sıkıntı yok. Ancak Türk-İş yüzde 50 artı 1 olarak süren işyeri barajının azaltılarak yeniden düzenlenmemesi halinde, örgütlenme sıkıntılarının devam edeceğini ifade etti.
TİSK ise yüzde 10 işkolu barajının kaldırılmasına ses çıkarmazken, “İşyeri barajı bizim kırmızı çizgimiz” dayatmasında bulundu. TİSK “İşyeri barajının indirilmesi ya da oynanmasına karşı olduğunu” açıkça ifade etti.
DİSK’İN 4 ŞARTI VAR
DİSK’in değişikliklerle ilgili dört kriteri var. Toplantıda da ifade edilen bu kriterler, “Yüzde 10 işkolu barajı ve noter şartının kaldırılması; 2-3 hatta 4 yıla kadar uzayan yetki prosedürlerinin kısaltılması ve grev yasakları kapsamının daraltılması.
İŞKOLU AYRIMINA İTİRAZLAR
Hak-İş ise Meclis’te bekleyen yasa teklifinin mevcut halinden şikayetçi değil. Özellikle kimi işkolu belirlemelerinde Türk-İş’le ayrışan Hak-İş’in savunduğu yasa teklifini; Hak-İş eski yöneticisi AKP’li Agah Kafkas hazırlamıştı.
Edindiğimiz bilgilere göre özellikle Türk-İş ile Hak-İş arasında tartışma yaratan konulardan biri işkolu ayrımları noktasında yaşanıyor. Daha önceki mutabakatlarda gemi ve metal işkolu ayrı yer almazken, Meclis’teki taslakta ayrıştırılmış olmasına karşı çıkan Türk-İş ayrıca, “Tarım, hayvancılık, balıkçılık gıda sektörü olsun, ama ormancılığı niye gıda işkoluna alıyorsunuz” diye itiraz ediyor. Hak-İş ise ormanın da gıda işkolunda olmasından yana. Diğer bir sıkıntı yaratan konu ise daha önceki mutabakatlarda banka sektöründe grev yasağı olmazken, üzerinde çalışma yürütülen taslaklarda grev yasağı getirilmesi, bazı işkollarında grev yasaklarının devam ediyor olması...
Bütün bunlar değerlendirildiğinde, Bakan Dinçer’in getirdiği, “Mutabakat sağlayın” şartının gerçekleşmesinin mümkün olmadığı da gözler önünde.
Çalışmaların oluşturulan komisyonlarda nasıl yürüyeceği, mutabakat sağlanıp sağlanmayacağı önümüzdeki çalışmalarla belli olacak. (Ankara/EVRENSEL)
Sultan Özer
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tek Gıda-İş’ten EMEP’e teşekkür ziyareti

SONRAKİ HABER

Bekçilere sınırsız yetki veren düzenleme komisyonda kabul edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...