12 Mart 2010 00:00

SULTANGAZİ’DE OKULLARDA KADROLAŞMA HIZ KESMİYOR

SULTANGAZİ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okullardaki kadrolaşma faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor.

Paylaş

SULTANGAZİ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okullardaki kadrolaşma faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Öyle ki bu uygulama, sadece okul müdürlerini değil öğretmenleri de rahatsız eder duruma geldi. Eğitim Sen İstanbul 4 No’lu Şube üyesi eğitimciler, Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yaptıkları eylemle kadrolaşmayı protesto ettiler.
Şube Başkanı Mehmet Sarı, “Eğitimde ırkçı, gerici uygulamalar, hiçbir dönemde olmadığı kadar yoğunlaşmıştır. AKP, yandaşlarını önemli mevkilere getirerek, sadece bugüne değil geleceğe de yatırım yapmaktadır” dedi. Şube müdürlüğü norm kadrosunun 4 olmasına rağmen 7 şube müdürünün görev yaptığına dikkat çeken Sarı, “Vekaleten görev yapan şube müdürleri, hangi kıstaslar göz önüne alınarak görevlendirilmiştir? Şube müdürü olmak için sadece AKP’ye yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir-Sen’den referans almak yeterli midir” diye sordu.
ADALETSİZLİK!
Bu yıl müdür, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı atamalarının sınav sonuçlarına göre yapıldığını ifade eden Sarı, adil görünen bu sistemin adaletsizliğe dönüştüğünü, Eğitim Bir-Sen üyelerinin teşekkür, takdir ve maaşla ödüllendirilerek sınava giren diğer adayların önüne geçirildiğini bildirdi. “Okul müdürlerinin önerdiği öğretmenler ödüllendirilmemiş, onların yerine sınava giren Eğitim Bir-Sen üyeleri ödüllendirilmiştir” diyen Sarı, Bilgi Edindirme Yasası’na göre teşekkür ve takdirle ödüllendirilen öğretmenlerin listesinin kendilerine verilmemesinin de suç olduğuna dikkat çekti.
Sarı ayrıca, askerden dönen eğitim çalışanlarının talepleri oyalanarak hak kayıplarına neden olunduğu, tüm ilçelerde ayın 1’i ile 5’i arasında ödenen ek ders ücretlerinin 15’ine yakın tarihlerde ödendiği bilgilerini de verdi. İlçe Milli Eğitim’in uygulamalarını “Kadrolaşmaya ve kayırmacılığa hayır” diyerek protesto eden Eğitim Sen üyeleri, sık sık “Gün gelecek devan dönecek AKP halka hesap verecek” sloganını attılar. (İstanbul/EVRENSEL)


SORUŞTURMAYA FİİLİ ENGEL

Mehmet Sarı (Eğitim Sen Şube Başkanı): 125. Yıl ve Atatürk Çiftliği ilköğretim okullarında müdürlerinin önerdiği öğretmenler yerine Eğitim Bir-Sen’li öğretmenler aylıkla ödüllendirilmiştir. İlçe Milli Eğitim, kadrolaşmayı Eğitim Bir-Sen üzerinden yapmaktadır. Eğitim Sen 4 No’lu Şube olarak örgütlü olduğumuz ilçelerde bu listeleri aldık. Ancak Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu listeleri bize hâlâ ulaştırmış değil.
Günay Deniz (Eğitim Sen Şube Eğitim Sekreteri): Geçen yıl 36 üyemizi listede göstermeyerek yetkinin Eğitim Bir-Sen’e verilmesini sağlamıştır. Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında soruşturma açılmasını sağladık. Ancak fiili engellemelerden dolayı bu soruşturma bir yıldır tamamlanamadı. Öğretmen arkadaşlarımız ve okul müdürlerimiz bu tutumdan rahatsız.
Adil Taşatan (Eğitim Sen Şube Mali Sekreteri): Eğitim koşulları bilimsellikten çok uzak. 60-70 kişilik sınıflarda eğitim veriliyor. Eğitimin finansmanı velilerin sırtına yıkılmış durumda. Öğretmen açığı ücretli öğretmenlerle kapatılıyor. Onların önemli bir bölümü de KPSS sınavına hazırlanmak için görevlerinden ayrılmış bulunmaktadır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kadrolaşma çabaları böyle bir eğitim tablosunu ortaya çıkardı.
Can Denizci
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

SONRAKİ HABER

Kolombiya’da genel grev | Halk sokağa çıktı, polis şiddet uyguladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...