12 Mart 2010 00:00

Savaş mağdurlarının yaşam mücadelesi

VAN’da Sanat Sokağı’nda ayakkabı boyacılığı yapan 3 Afgan, 3 Kürt’ün ortak noktası çatışmalardan dolayı yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda kalmaları.

Paylaş

VAN’da Sanat Sokağı’nda ayakkabı boyacılığı yapan 3 Afgan, 3 Kürt’ün ortak noktası çatışmalardan dolayı yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda kalmaları. 3 Kürt ve 3 Afgan şimdi birlikte ayakkabı boyacılığı ile göç ettikleri Van’da yaşam mücadelesi veriyor. Yıllar önce Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde yaşanan çatışmalardan dolayı Van’a göç eden Mustafa Adıyaman (28) evli bir çocuk babası. Kirada oturan Adıyaman’ın tek geçim kaynağı ayakkabı boyacılığı. Özellikle yağışlı günlerde tek kuruş kazanamadan eve gittiğini belirten Adıyaman, günlük 10 lira 15 lira kazandığını söyledi. Bu parayla ev kirasını ödemek zorunda kaldığını ifade eden Adıyaman, “ Afgan arkadaşlarımla burada tanıştım. Çok iyi insanlar. Birlikte çalışıyoruz, onlarla her şeyi paylaşıyoruz” dedi.
Savaştan dolayı göç eden 3 Afganlı kardeş de geçimini yapmak için ayakkabı boyacılığı yapıyor. Ali Cevadi (28) Afganistan’da savaştan dolayı kaçtı. Savaşın yoğunlaşmasından sonra İran üzerinden kaçak yollardan Türkiye’ye gelen Cevadi, üniversite mezunu olmasına rağmen ayakkabı boyacılığı yapıyor. Birleşmiş Milletlerden geçici sığınma kartı alarak Van’da kalan Cevadi, ülkesinde inşaat mühendisliği yapıyordu. Diploması ve bütün resmi evrakları Birleşmiş Milletler bürosunda kalan Cevadi evli ve iki çocuk babası. 18 kişilik ailesiyle birlikte yaşayan Cevadi, “Burada Kürt arkadaşlarımızla birlikte yaşam mücadelesi veriyoruz. Kürtlerde bizim yaşadığımız acıları yaşadılar. Umarım bir gün çatışmalar ve savaşlar biter de hepimiz yurdumuza geri döneriz” dedi. (VAN)
ÖNCEKİ HABER

Ön hasar raporu açıklandı

SONRAKİ HABER

Tarım işçileri 70 lira yevmiye için zorlu koşullarda çalışmaya mahkum!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa