12 Mart 2010 05:00

TSK denetlenmek istemiyor

Askeri harcamalara milyon dolarların ayrıldığı Türkiye’de ordu neredeyse hiç denetlenemiyor.

Paylaş

Askeri harcamalara milyon dolarların ayrıldığı Türkiye’de ordu neredeyse hiç denetlenemiyor. Genelkurmay, Sayıştay’a Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) harcama ve performansını denetleme yetkisi veren yasa teklifine itiraz etti. Gerekçe yine aynı: Gizlilik
DENETİMİN BUKADARINA BİLE KARŞI
Mevcut uygulamaya göre TSK, hesap denetimine zaten tabi görünüyor. Ancak bu denetim yok denilecek kadar sınırlı. Gündemdeki teklif yasalaşsa bile Sayıştay TSK’ya “Niye sekiz değil, 10 denezaltı alındı” diye soramayacak. Ancak bütçede belirtilen projelerin hedef, süre ve koşullarına uyup uymadığına bakılacak. Ancak TSK bu kadarına bile itiraz ediyor. Genelkurmay’ın itiraz ettiği teklifteki ‘performans denetimi’ şöyle tanımlanıyor: ‘Hesap verme sorumluluğu çerçevesinde idarelerce belirlenen hedef ve göstergeler ile ilgili olarak faaliyet sonuçlarının ölçülmesi, değerlendirilmesi, kamu kaynaklarının etkin, ekonomik ve verimli olarak kullanılıp kullanılmadığının incelenmesi...’ Teklif’te TSK’nın proje ve harcamalarının ne kadar hayata geçirildiği ve stratejik planlara ne kadar ulaşıldığına ilişkin performans denetiminin yapılması da öngörülüyor. Teklife göre Sayıştay Genelkurmay ve MİT gibi kurumlarla ilgili denetimlerde ‘gizlilik’ esasına göre hareket edecek. Ancak bu kıstas da TSK’yı ikna etmeye yetmedi.
GEREKÇE HEP AYNI: GİZLİLİK
Genelkurmay’ın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tasarıyı ele almak için oluşturulan alt komisyona ilettiği itirazlarda ‘gizlilik’ ve ‘istihbari endişe’ler öne çıkıyor. İtirazda ‘TSK’nın elinde bulunan devlet mallarının milli güvenlik ile ilgili olmaları nedeniyle Sayıştay tarafından denetlenmesi esnasında bu konudaki bilgilerin herkes tarafından öğrenilmesi değişik sakıncalar doğuracaktır’ deniliyor. İtirazın ‘istihbari endişelere’ vurgu yapılan bölümünde ise ‘TSK’nın birlik sayısı ve niteliği, teşkilat yapısı, envanterdeki ana silah sistemlerinin sayısı, muharebe araçlarının sayısı, komuta kontrol ve muharebe sisteminin sayısal kapasitesi, fiili kadroları gibi bilgilerinin tüm kamuoyunca ulaşılabilme imkânı olan bir raporda yer alması istihbarat mülahazasıyla uygun değildir’ ifadelerine yer veriliyor. İtirazda, ‘Performans hedeflerine ulaşılıp ulaşılmadığının açıklanması, istihbarata karşı koyma yönüyle sakınca teşkil edecektir’ gerekçesiyle performan denetimine karşı çıkılıyor. “Askeri hizmetlerin özellikleri ve gerekleri göz önüne alındığında Silahlı Kuvvetler performansı ve verimliliği kanun teklifinde öngörülen kriterler itibarıyla ölçülebilir nitelikte bulunmamaktadır” deniliyor.
TSK’YI ANCAK TSK DENETLER!
TSK itiraz metninde askeri harcamalarda ekonomik verimliliğin aranamayacağını belirterek, denetime şu ifadelerle karşı çıkıyor; “Performans denetiminde esas olan ekonomiklik ve verimlilik, Silahlı Kuvvetler denetiminde aynı anda aranamaz. Bu durum savunma hizmetlerinin ruhuna ve özüne aykırıdır. Silahlı Kuvvetlerin etkinliği ve verimliliği eğitimle sağlanır. Eğitimin verimliliği tatbikatla ölçülür. Tatbikatın verimliliği ise ancak konusunda yetişmiş askeri uzmanlar tarafından ölçülebilir.” Orduya ait ticari kuruluşların Sayıştay denetimine tabi olmasına “Orduevleri, askeri gazinolar, askeri kantinler ve askeri müzelerin kuruluşlarında kâr amacı bulunmamaktadır. Söz konusu kurumlar Sayıştay denetimine tabi değildir” ifadeleriyle karşı çıkan TSK kendilerini ordu dışından kimsenin denetleyemeyeceğini ise şu ifadelerle belirtiyor; “Sayıştay’a kurum dışından uzman çalıştırma yetkisi verilmesi anayasal bir yetkinin kurum dışındaki kişilere devredilmesi anlamına gelebilir ve bu durum Anayasa’ya aykırı olabilir.”
(ANKARA)


BOMBA YÜKLÜ KAMYON BİLMECESİ!
ÖNCEKİ akşam Ankara Gölbaşı yakınlarında durdurulan bir kamyonda, bulunan çok sayıda silah ve patlayıcı madde ve bunlara ilişkin yapılan açıklamalar kafaları karıştırdı. TSK, kamyonda bulunan bombaların kendilerine ait olduğunu ve güvenlik gerekçesiyle sivil plakalı bir araçla nakledildiğini açıkladı. Önce kamyonda bulunan 900 adet el bombasının seri numarasının silindiğinin tespit edildiği haberler televizyonlardan yayınlandı. Daha sonra bu haber TSK tarafından yalanlandı. Ancak yaşananlar bu kadar silahın ‘Neden her hangi bir önlem alınmadan sevk edildiği, neden sivil personel ve sivil araç kullanıldığı’ sorularını akla getirdi.
Daha önce Ergenekon kapsamında yapılan kazılarda bir çok mühimmatın ele geçirildiği yer olarak gündeme gelen Gölbaşı’nda durdurulan kamyonda ki silahların Muğla’dan Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’na gönderildiği açıklandı. İhbar üzerine durdurulan silah ve mühimmat yüklü 06 BJ 9915 plakalı beyaz, üzeri mavi brandayla kaplı kamyonda bulunan 3 askerin yüklü bulunan silah ve mühimmatı askeri birliğe teslim edeceklerini belirterek, buna ilişkin görev belgeleri olduğunu söylemeleri üzerine polis olayı cumhuriyet savcısına bildirdi. Savcının talimatı üzerine kamyon incelenmek üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Bu saatlerde bazı televizyonlar kamyondan çıkan 900 el bombasının seri numaralarının kazınmış olduğu haberini verdi. Özel Yetkili Savcı’nın olay yerine hareket ettiği, bomba imha ekiplerinin de incelemelerde bulunacağı haberlerinin hemen ardından, konuyla ilgili askerden bir açıklama geldi. Muğla İl Jandarma Alay Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada bombaların Muğla’dan gönderildiği ve üzerlerinde seri numaraları bulunduğu belirtildi. Açıklamada silah ve mühimmat sevkiyatının kiralanan sivil plakalı araçlarca gerçekleştirildiğini belirterek, aynı gün Ankara’ya benzer şekilde 12 ayrı sivil plakalı kamyonla silah ve mühimmat sevkiyatının yapıldığı belirtildi.
GÜL: FAZLA BÜYÜTMEYELİM
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise Isparta Valiliği’ni ziyaretinin ardından gazetecilerin, mühimmat yüklü kamyonla ilgili soruları üzerine, “Bunlar savcıların konusu. Hukukumuz ne gerektiriyorsa o yapılır. Bunları çok fazla büyütmemek gerekir” dedi. (ANKARA)


ÖNCEKİ HABER

SHP’de ‘yeni parti’ istifaları

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa