12 Mart 2010 00:00

Bir ayda üçüncü grev

Yunanistan hükümetinin ülkenin iflasa sürüklenmekten kurtarılması gerekçesiyle açıkladığı 4.8 milyar avroluk ek önlem paketine tepki amacıyla kamu ve özel sektör çalışanları dün 24 saatlik genel greve gitti.

Paylaş

Yunanistan hükümetinin ülkenin iflasa sürüklenmekten kurtarılması gerekçesiyle açıkladığı 4.8 milyar avroluk ek önlem paketine tepki amacıyla kamu ve özel sektör çalışanları dün 24 saatlik genel greve gitti.
Yunanistan’ın bütçe açığını yüzde 12.7’den yüzde 8.7’ye düşürmek için ilan ettiği kemer sıkma politikaları, ülke genelinde uygulanan grevle protesto edildi.
Yorgo Papandreu hükümeti, memur maaşlarında kesinti, emekli aylıkların dondurulması ve vergilerin yükseltilmesi gibi çeşitli ekonomik önlemler açıklamıştı. Ancak sendikalar, Avrupa Birliği tarafından dayatılan kemer sıkma politikalarının, yalnızca yoksul kesimleri etkileyeceğini ve ekonomik durgunluk yaşayan ülkenin sorunlarını daha da artıracağını söylüyor. Grev, 500 binden fazla üyesi bulunan Kamu Emekçileri Konfederasyonu (ADEDY), 2 milyondan fazla üyesi bulunan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ADEDY) ve Mücadeleci Sendikalar Birliği’nin (PAME) çağrısıyla gerçekleşti.
HAYAT DURDU
Greve, basın-yayın kuruluşu çalışanları, metro-otobüs-troleybüs-tramvay çalışanları, havaalanları trafik kontrol çalışanları, yargı mensupları, güvenlik elemanları, yerel yönetim çalışanları, vergi dairelerinde görev yapanlar, elektrik ve su daireleri, postane, temizlik ve benzin istasyonları çalışanları, gümrük memurları, öğretmenler ve doktorlar katıldı. Hastanelerin sadece acil servis bölümleri hizmet verdi. Okullarda dersler boş geçerken, havayolu trafik kontrol çalışanlarının grevi nedeniyle de iç ve dış hatlarda uçak seferlerinin tamamı iptal edildi. Gazeteler bugün yayınlanmayacak, televizyonlarda dün gün boyu canlı yayın yapılmadı. Polis ve itfaiye çalışanları da greve katıldı. Şehir içi ulaşım durdu. Sadece saat 10’da grevcileri yürüyüşe taşımak üzere 4 otobüs seferi yapıldı.
MECLİSE YÜRÜDÜLER
Greve giden işçi ve emekçiler öğle saatlerinde de yürüyüş düzenlediler. Emekçiler, “Krizi biz ödemeyeceğiz” sloganıyla Yunanistan meclisine yürüdüler. İki koldan yapılan yürüyüşe yaklaşık 150 bin kişi katıldı. Yürüyüşe işçi ve emekçilerin yanı sıra aydınlar, öğrenciler ve emekliler de destek verdi.
Yunanistan’daki grev ve protesto eylemleri önümüzdeki günlerde de devam edecek. 15-16 Mart’ta enerji iş kolunda grev var. Bu greve diğer işkollarının da katılması bekleniyor. 18 Mart’ta bütün benzin istasyonları 24 saatlik greve gidecek. (Atina/EVRENSEL)

HÜKÜMET NE YAPIYOR

Yunanistan hükümetinin AB’nin direktifleri doğrultusunda kabul ettiği son ekonomik önlem paketi, kamu çalışanlarının maaşlarında kesinti, KDV’nin yüzde 9’dan 10’a ve 19’dan 21’e yükseltilmesi, maaşlarda yüzde 12 kesinti, emekli maaşlarının 2010 yılı süresince dondurulması, akaryakıt fiyatlarında 3 ile 12 sent arası zam, alkollü içeceklerde yüzde 20, sigara fiyatlarında ise yüzde 65 oranında ek vergi uygulaması ve değeri 35 bin avroyu geçen araba ve yat gibi lüks harcamalara özel ek vergi konulmasını içeriyor. Noel maaşında yüzde 30 ve Paskalya ile yaz tatili dönemlerinde verilen yarımşar maaş ikramiyelerde de yüzde 30’luk kesintiye gidilmesi protestoların başlıca nedenleri arasında bulunuyor.
ÖNCEKİ HABER

‘Dolaylı işgal’ genişliyor

SONRAKİ HABER

Eczacılardan Rekabet Kurumuna yanıt: Fiyatları bakanlık belirliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa