12 Mart 2010 00:00

Karzai ve Zerdari bir araya geldi

AFGANİSTAN Devlet Başkanı Hamid Karzai, resmi ziyaret için gittiği Pakistan’da Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ile bir araya geldi.

Paylaş

AFGANİSTAN Devlet Başkanı Hamid Karzai, resmi ziyaret için gittiği Pakistan’da Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ile bir araya geldi. İki liderin devlet başkanlığı sarayında bir araya geldiği zirvede, başta “terörizmle ortak mücadele” olmak üzere ikili ilişkiler, bölgesel konular, mülteci sorunu ve ekonomik iş birliği konuları görüşüldü.
Pakistan Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ferhatullah Babar, zirvenin en önemli konusu olan “terörizm ve aşırıcılıkla mücadelede” iki liderin görüş birliğinde olduğunu söyledi. İki ülkenin benzerlik gösteren sorunlarına karşı ortak çözüm yolları geliştirmek konusunda iş birliğinin artırılacağını belirten Babar, zirveden, gelecek nesiller için geçmişteki hataların tekrarlanmaması gerektiğine inancın tam olduğu mesajı çıktığını ifade etti.
Bu arada, Pakistan’da mülteci konumunda bulunan 3 milyonun üzerindeki Afgan vatandaşının ana vatanlarına dönmesini sağlamak için çalışmalara hız verilmesi kararlaştırıldı. İki liderin ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi konusunda görüş birliğinde olduğu da vurgulandı.
Zirvede, Karzai’nin, şubat ayı başında Karaçi kentinde yakalanan Taliban komutanlarından Molla Beradar’ın Afganistan’a iadesini istediği de belirtildi. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Nijerya’da 3 bin kişi çatışmadan kaçtı

SONRAKİ HABER

Hak-İş de aynı zamma imza attı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa