12 Mart 2010 00:00

Nijerya’da 3 bin kişi çatışmadan kaçtı

NİJERYA’da hafta sonunda çoğu Hıristiyan yüzlerce kişinin katledilmesinden sonra 3 bin kadar kişinin komşu eyalete kaçtığı bildirildi.

Paylaş

NİJERYA’da hafta sonunda çoğu Hıristiyan yüzlerce kişinin katledilmesinden sonra 3 bin kadar kişinin komşu eyalete kaçtığı bildirildi.
Uluslararası Kızılhaç Komitesi, bu kişilerin, ocak ayındaki şiddet olaylarından kaçarak Bauçi eyaletine sığınan 3bin 800 kişiye katılacağını belirtti. Nijerya Kızılhaçı ile Uluslararası Kızılhaç, polis karakollarına sığınan 5 bin civarındaki kişiye de gıda ve su dağıttıklarını bildirdi. Vatandaşlar, polis ve askeri, güvenliği sağlamada yetersiz kaldığı gerekçesiyle eleştirirken, binlerce kadın sokağa çıkarak protesto gösterisiyaptı.
Plateau eyaletinde pazar günü, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çoğu Hıristiyan 200 kadar kişi öldürülmüştü.
Nijerya’nın kuzeyinde Müslümanlar, güneyinde ise Hıristiyanlar yaşıyor. Son olaylar, onlarca etnik grubun, bereketli toprakları ele geçirmek için birbirleriyle savaştığı ülkenin “orta kuşağı”nda çıktı. Ocak ayında Hristiyanlarla Müslümanlar arasında çıkan olaylarda da 300’den fazla kişi ölmüştü. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Anadolu’nun kayıp filmleri

SONRAKİ HABER

Narmanlı Han’dan, akıl hastanesinde konsere: Murat Ertel

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...