13 Mart 2010 00:00

Park çöplük olmaktan kurtarılmalı

İSTANBUL Kartal Petrol-İş Mahallesi’nde çocuk parkı da yok denecek kadar az.

Paylaş

İSTANBUL Kartal Petrol-İş Mahallesi’nde çocuk parkı da yok denecek kadar az. Zaten çocuk parkı olarak yapılmış olan yerler ise yol ve arsalardan imar artığı olarak kalmış olan yerler. Buralarda yapılan parklar ise içine birkaç kaydırak ve tahterevalli konularak adına çocuk parkı denilmiş.
Şehit Burak Evirgen İlköğretim Okulu ve muhtarlığın yanında bulunan ve Kartal İmar Planı’nda park olarak geçen yer de imar artığı bir alan. Park görüntü kirliliği yaratan bir çöplük görünümünde.
Mahalle halkı bu alanın çocuk parkı ve oturma gruplarıyla dinlenme alanı olarak yapılandırılması için Kartal Belediye Başkanlığı’na ve Kartal Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne iletmek üzere bir imza kampanyası başlattı.
VELİLER VE ÇOCUKLAR İÇİN GEREKLİ
Mahallenin sorunlarına çözümler üretmek üzere kurulan komitenin üyesi ve eski Muhtar Adayı Veli Bölük komiteyi sorunlarımıza çözümler üretmek üzere kurduklarını belirterek “Mahallemizin birçok sorunu var ve bunları aciliyet ve çözülebilirlik esası üzerinden gündemimize almaktayız” diye konuştu Park alanına ilişkin talebin öğrenci velileri ve muhtarlığa işlemleri için gelen vatandaşlardan geldiğini vurgulayan Bölük “Bölgede oturulacak ve dinlenilecek hiçbir alan yok. Okul tam gün olduğundan öğlen tatilinde çocuklarını yemek için dışarı çıkaran aileler oturacakları bir yer bulamamaktadır. Okul çıkış saatlerinde çocukların bekleyecekleri bir alan dahi yok. Bu alanını çocuk ve dinlenme parkı haline getirilmesi hem bizler için hem özellikle çocuklar için çok iyi olacaktır.” dedi.
KORUNAKLI BİR PARK OLMALI
Mahalle Muhtarı Cevdet Aslan da bu alanın imar planında park olarak geçmekte olduğuna dikkat çekerek “Ama görüldüğü gibi dere yatağı içinde kaybolmuş ve görüntüyü bile bozan bir durumda. Bu alan okul öğrencileri, veliler ve muhtarlığa gelen vatandaşlar için çocuk ve dinlenme parkı yapılmalıdır. Ancak park yeri iki tarafından taşıt trafiğinin geçtiği bir alanda bulunduğundan. Böyle bir yerde korunaksız ve kapısız bir çocuk parkı çocuklar için büyük bir tehlike oluşturacaktır. Dolayısıyla bu durum dikkate alınarak korunaklı bir park yapılmalıdır” diye konuştu.
ÇOCUKLARIMIZ TEHLİKEDE
Öğrenci Velisi Yeliz Kelleci ise en çok öğlen saatlerinde sıkıntı çektiğini söyleyerek “Bu aynı zamanda diğer velilerin de sıkıntısı. Okul sonrası da çocuğumu götürebileceğim bir yer yok. Çocuklarımız betonlaşan mahallede yollarda her türlü tehlike içinde oynuyor” dedi.
Diğer bir Öğrenci Velisi Remzi Demir ise çocuklar kadar veli ve mahalle sakinlerinin de buraya ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak “Çocuk parkı çocuklarımızı gönül rahatlığı ile götüreceğimiz bir yer olmalıdır. Yani çocukların oynaması için tasarlanmış bir park olmalıdır. Çocuk parkında; kaydırak, tahterevalli ve çeşitli küçük boyutlu aletleri, zincir merdivenler, ip köprüler ve de olmalıdır. Çocuk parkı çocukların ve gelişimine katkı sağlayan onların geliştiren; onları sosyalleştiren ve eğlendiren bir yer olarak yapılmalıdır. Tabi biz ebeveynlerin de çocuklarıyla zaman geçireceği ve dinleneceği bir yer olarak tasarlanmalıdır.”diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)
Yüksel Fırat
Reklam
ÖNCEKİ HABER

KUŞATILAN ÇEVREMİZ

SONRAKİ HABER

Çin'deki Dünya Salon Atletizm Şampiyonası, koronavirüs nedeniyle ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...