13 Mart 2010 00:00

Ankara’da ulaşım kaosu devam ediyor

ANKARA’da ulaşım fiyatlarının 2003 yılına dönmesine neden olan mahkeme kararının ardından, belediyenin belirlediği indirimli fiyat tarifesinin de yürütmesi aynı mahkeme tarafından durduruldu.

Paylaş

ANKARA’da ulaşım fiyatlarının 2003 yılına dönmesine neden olan mahkeme kararının ardından, belediyenin belirlediği indirimli fiyat tarifesinin de yürütmesi aynı mahkeme tarafından durduruldu.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, cumartesi gününden itibaren zamlı tarifeye geri dönülmesini “müjde” olarak ilan etti. Tüketici dernekleri ve demokratik kitle örgütleri ise mahkemenin kararı gerekçe gösterilerek yeniden zamlı tarifeye dönülmesini “Kanuna karşı hile yoluna başvurmak” olarak nitelendirdiler. Tüketici örgütleri Gökçek ve Başbakan’ın açıklamalarıyla yargıya baskı yaptıklarına dikkat çektiler.
GÖKÇEK BAŞBAKAN’A TEŞEKKÜR ETTİ
Ankara 2. İdare Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2004 yılında ulaşım zamlarına yaptığı zammı iptal etmiş, bunun üzerine belediye ulaşım fiyatlarını 2003 yılı seviyesine çekmişti. Ankara Minibüsçüler Odası’nın fiyatları düşüren UKOME kararıyla ilgili açtığı dava sonrası aynı mahkeme önceki gün indirimli tarifeye ilişkin kararın yürütmesini durdurdu. Mahkemenin gerekçesinde, “Savunmalar alınana kadar geçerli olmak üzere bilet fiyatlarındaki düşüşle ilgili UKOME kararının yürütmesinin durdurulması” ifadesi yer aldı.
Gökçek, kararı “kaos bitiyor” diye değerlendirirken, cumartesi gününden (bugün) itibaren fiyatların yeniden zamlı tarifeye yükseltileceğini duyurdu. Gökçek, indirim gerekçesiyle kaldırılan transfer uygulamasının yeniden başlayacağını, sefer sayısının da normale döneceğini söyledi. Gökçek açıklamasında, Başbakan’a konuya ilişkin televizyonlarda yer alan sözleri için teşekkür etti.
TÜDEF: ‘KARAR FİYATLARLA İLGİLİ DEĞİL’
Dün sabah dolmuşlar ve özel halk otobüsleri yeniden zamlı tarifeye geçtiler.
Ankara’da yer alan tüketici dernekleri, meslek örgütleri, çeşitli dernekler dün Mimarlar Odası’nda basın toplantısı düzenleyerek kararı değerlendirdiler. Aralarında EMEP, CHP, BDP ve TKP’nin de yer aldığı siyasi partilerin de destek verdiği açıklamada konuşan Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, mahkeme kararının tarifenin iptal edilmesine dönük olmadığını söyledi. 2004-2010 yılları arasında bilet fiyatlarına yapılan zamların enflasyonun altında kaldığı söylemini “yalan” diye niteleyen Çetin, “Enflasyon ve yakıt fiyatlarının artışından halk değil, AKP sorumludur. Akaryakıtın üçte ikisinin vergi olmasının sorumlusu hükümettir” dedi.
‘ HİLE YAPILIYOR’
Çetin, UKOME toplantısında Melih Gökçek’in dediği gibi zamlı tarife yönünde karar çıkması halinde, “Yargı kararını şeklen uygulayıp fiilen uygulamamaktan” ceza davası açacaklarını duyurdu. Çetin, “Gökçek tarafından bilerek yaratılan bu kaos nedeniyle yargı kararına karşı sanki uyulmuş gibi dört günlüğüne bir karar almak ve yeniden zamlı tarifeye dönmek kanuna karşı hile yoluna başvurmaktır” dedi. UKOME toplantısında tek binişlik ücretlerin yeniden 1.85 TL’ye çekilmesi yönünde çıkacak kararın iptali için dava açacaklarını belirten Çetin, herkes için makul bir tarife belirlenirse yasal girişimde bulunmayacaklarını da duyurdu.
‘YARGI BASKI ALTIDA’
Başbakan’ın son mahkeme kararından 4 saat önce “Kapıya kilidi vurur, ondan sonra da gelsin Danıştay burayı işletsin” dediğini hatırlatan Çetin, bu sözlerle yargının baskı altına alındığını söyledi. Sözleri nedeniyle Başbakan’ı özür dilemeye ya da istifa etmeye çağıran Çetin, Başbakan hakkında yürümekte olan bir dava nedeniyle mahkemeye baskı yapmak iddiasıyla suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.
Başbakan’ın sözlerinde “işletme” ifadesini kullandığına da dikkat çeken Çetin, “AKP’nin zihniyetinde kamu hizmeti yoktur, tüccar belediyecilik vardır.
Ankara halkının belediyeyi yönetmeye hazır olduğunu kaydeden Çetin, Ankara’yı iflasa sürükleyen Gökçek’in istifa etmesi gerektiğini söyledi.
Ölüm tehditleri aldığını iddia eden Çetin, tehditlerle ilgili Melih Gökçek hakkında “azmettirici” olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.
(Ankara/EVRENSEL)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Komiteler 26 Mayıs için örgütleniyor

SONRAKİ HABER

Yasadışılığın itirafnamesi!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa