13 Mart 2010 05:00

Komiteler 26 Mayıs için örgütleniyor

DÖRT konfederasyonun 26 Mayıs’ta genel grev kararı alması üzerine oluşturulan dayanışma komiteleri, hazırlık toplantılarını yoğunlaştırdı.

Paylaş

DÖRT konfederasyonun 26 Mayıs’ta genel grev kararı alması üzerine oluşturulan dayanışma komiteleri, hazırlık toplantılarını yoğunlaştırdı.
İstanbul’un tüm ilçelerinde her gün ayrı ayrı gerçekleşen toplantılardan biri, önceki gün Emek Partisi Kartal İlçe Örgütü toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıya; Petrol-İş ve Kurfalı semt komiteleri üyelerinin yanı sıra Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’nde çalışan Yol-İş 1 No’lu Şube üyesi işçiler, bir yılı aşkın süredir direnişte olan Birleşik Metal-İş üyesi Sinter Metal işçileri, emekli olmuş ve hâlâ çalışan TEKEL işçileri, Genel-İş Sendikası, Tek Gıda-İş Cevizli Şubesi, Sağlık-İş Anadolu Yakası şube üyesi işçiler katıldı. EMEP Genel Başkan Yardımcısı Sabri Topçu, EMEP İstanbul İl Yöneticisi Metin İlgün de toplantıya katılan isimler arasındaydı.
Toplantıda açış konuşması yapan Metin İlgün, parti olarak her ilçede oluşturulan dayanışma komiteleri, sendika şubeleri, işyeri temsilcileri ile ortak toplantılar yaptıklarını; 26 Mayıs genel eylem kararına ciddi hazırlık yapmak için bu toplantıları, işyeri işyeri, fabrika fabrika yapacaklarını, dayanışma komitelerini genel grev komitelerine dönüştürmek için semtlerde halk toplantıları yapacaklarını belirtti.
Petrol-İş TEKEL İşçileri Dayanışma Komitesi Üyesi Haşim Yıldırım, sosyal demokrat bir partinin üyesi olarak, sosyal demokrat partilerin tabanına seslenmek gerektiğini; binlerce emekçi insanın bu partilerin tabanında yer aldığını, bu partilerin elinde olan yerel yönetimlerde, belediye başkanlarının ve belediye meclislerinin de bu çalışmaya dahil edilmesi gerektiğini söyledi.
Karayolları 1. Bölge işçilerinden Yol-İş 1 No’lu Şube Üyesi Mutalip Çelik, Genel-İş Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Ceylan, EMEP Kartal İlçe Başkanı Yüksel Fırat, Kurfalı TEKEL İşçileriyle Dayanışma Komitesi Üyesi emekli TEKEL işçisi Fahrettin Kahraman, Tek Gıda-İş Cevizli Şube Yöneticisi Cihangir Sevimli, söz alarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.
OSB’LERDE MÜCADELE
TEKEL işçilerinin başardıklarına dikkat çeken Sabri Topçu şunları söyledi: “Tek Gıda-İş iyi bir sınav verdi. 10-12 bin TEKEL işçisi aslında fiilen Tek Gıda-İş’in üyesi değil. Ama buna rağmen Tek Gıda-İş direndi ve işçilere sahip çıktı. Bu direnişte trilyonları olan bazı sendikalar, bir gün bile TEKEL işçilerine yemek vermedi. Ziyarette bulunmayan ve oraya gelmeyen sendikalar ve genel başkanlar oldu. İşçi sınıfı bunun hesabını soracak. Özelleştirme ve taşeronlaştırmaya karşı etkili bir mücadele verilmediği için sendikalar üye kaybetti. Türk-İş’in 2-2.5 milyon üyesi 500 binlere düştü. Her yerde mücadele ve örgütlenme çalışması yürütmeliyiz. 26 Mayıs grevinin etkili olması için hemen hazırlık tamamlanmalıdır. OSB’lerde, sanayi sitelerinde, işçi havzalarında etkili çalışma ve toplantılar örgütlenmelidir”
(İstanbul/EVRENSEL)


Haşim Demir
ÖNCEKİ HABER

İş Bankası’ndan ‘kadın’ açıklaması

SONRAKİ HABER

Suudi Arabistan: İran'ın yaptığı kanıtlanırsa savaş eylemi olarak değerlendirilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa