13 Mart 2010 00:00

BiR AKP SUÇSUZ!

Resim ve Heykel Müzesi’nden ünlü Ressam Hoca Ali Rıza’ya ait 13 karakalem eser çalındı...

Paylaş

Resim ve Heykel Müzesi’nden ünlü Ressam Hoca Ali Rıza’ya ait 13 karakalem eser çalındı. Ardından müze yetkililerinden skandal açıklamalar geldi. Olay araştırıldıkça yeni yeni skandallar çıktı. Ancak son noktayı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay koydu. Bakana göre 12 Eylül bile suçlu ama kendilerinin bir günahı yok.
100 ESER KUŞKULU
Müzedeki sorunların 12 Eylül döneminden beri sürdüğünü söyleyen Bakan Günay, “1980’lerde bu sistem kurulmuş olsaydı, bugün bu sorunları yaşamazdık” dedi. “(Eksi, artı) 100 civarında tartışmalı eser var” diyen Günay, “2 eserle ilgili önemli bir kuşku var. Bilimsel komisyonun nihai raporunu bekliyoruz. Ancak sergide kuşkulanılan başka eser yok” dedi.
ESERLER MAKAM ODALARINI SÜSLEMİŞ
Günay, “Müze 1980’de kurulmuş. 12 Eylül’den önce 1980’in başında müze açılınca çeşitli kurumlardaki sergilerin buraya devredilmesi Başbakanlık talimatıyla istenilmiş ama bir kısmı gelmiş, bir kısmı eksik gelmiş, kayda geçmemiş, reprodüksiyolar gelmiş...” diye konuştu.
Gelen bazı orijinal eserlerin ‘çeşitli kurumlara makamları renklendirmek için’ gönderildiğini belirten Ertuğrul Günay, bu konunun şimdiye kadar neden gündeme getirilmediğini ve bu eserlere ne olduğunu ise açıklamadı.
AKP DÖNEMİNDE 6 YIL KAPALI KALDI
Müzenin 2000-2006 yılları arasında 6 yıl kapalı kaldığını ve 2007 başında başlayan restorasyonun ardından, çalışmalar tamamlanarak 2008’de yeniden açıldığını söyleyen Bakan Günay, daha önce yapılan denetimlerde müfettiş raporunun, ‘eskiden kaybolmuş olanların dışındakiler yerinde’ şeklinde olduğunu ifade etti.
3 SKANDAL
Bakan, AKP hükümeti döneminde yaşanan 3 olayı açıkladı:
1- Restorasyon sürerken 2007 sonunda bahçeden, sanat değeri yüksek olan ya da öğrencilere ait olduğu varsayılan iki obje çalınmıştı.
2- Bir diğeri de 2009 başında 3 tablo, İstanbul’da satılmaya kalktı. İhbar üzerine soruşturma yapıldı ve tablolar bulundu.
3- 2007’deki sayımda var olduğu ve sonra fotokopi olduğu söylenen karakalem çalışmaları var. 2008’de bunların orijinal olduğu iddia edilmişti. Ancak komisyon, bunların orijinal olmadığını belirledi ve emniyete intikal ettirdi.
NİYETE DİKKAT!
‘Hırsızlık tartışması’yla başlayan duyarlılığa teşekkür ettiğini de belirten Günay, “Ama bu iyi niyet üzerinden sürdürülmeli” demeyi ihmal etmedi. Hoca Ali Rıza’ya ait olduğu tespit edilen karakalem eskizlerinin 13 tanesinin sahte olduğunu dile getiren bakan, “Ayrıca 5 adet karton paspartunun da boş olduğu, komisyon tarafından belirlendi. Bakanlık Teftiş Kurulu ve emniyet yetkililerine bilgi verildi, soruşturma devam ediyor” dedi.
MÜDÜR: BELKİ BİR YERDEN ÇIKAR!
Eserlerin “5 ya da 10 yıl önce ortadan kaybolmuş olabileceğini”söyleyen Müze Müdürü Osman Ömer Gündoğdu, “Bir yerden çıkabilir” diyerek inanılması güç bir açıklama yaptı.
KAPIDA GÜVENLİK YOK, KAMERA BOZUK
Türk sanat tarihi açısından büyük öneme sahip eserlerin konulduğu depoların kapılarının şifreli olmadığı, kamera sisteminin ise kısa bir süre önceye kadar çalışmadığı öğrenildi. Öte yandan, müzeden 1997 yılında çalınan 31 eser ise halen bulunamadı. Müzede bunların dışında da çok sayıda kayıp eser olduğu belirtiliyor. Birçok eserin çeşitli kamu kurumlarına gönderildiği, bir daha da geri dönmediği öğrenildi.
(İstanbul/EVRENSEL)

KANATLI BROŞ DERS ALDIRMADI
Müzede hırsızlık olayları bugüne özgü değil. Zira, 2006 yılında Uşak Arkeoloji Müzesi’nden Karun Hazinesi’ne ait Kanatlı Denizatı Broşu çalındı.Yapılan incelemede, broşun sahtesiyle değiştirildiği anlaşıldı. Olay sonrası tutuklanan Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu, 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu soygun ile ilgili dava sürerken, müzede ikinci bir hırsızlık vakası daha ortaya çıktı. 2007 yılında müzenin çelik kasasında bulunan yüzük, kolye, bilezik ve küpe gibi 38 altın eserin çalındığı belirlendi.

HOCA ALİ RIZA KİMDİR?

Hoca Ali Rıza, 1858 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Üsküdarlı olması nedeniyle Üsküdarlı Hoca Ali Rıza olarak da tanınır. Küçük yaşlardan itibaren resim yeteneğiyle dikkat çeken Ali Rıza, İkinci Meşrutiyet’ten sonra kurulan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nde başkanlık da yaptı. Kurşunkalem çalışmalarında kurallar koymuş bir üstat olarak bilinen Hoca Ali Rıza, Türk Resim tarihinde eşine rastlanmayan bir değer olarak kabul ediliyor.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BÜYÜKANIT’A ANDIÇ SUÇLAMASI

SONRAKİ HABER

İtalya Serie A'da koronavirüs nedeniyle 3 maç ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...