13 Mart 2010 00:00

Tasarı krizine İsveç de katıldı

İsveç parlamentosu, 1915-1918 yılları arasında Anadolu’da yaşayan Ermeni, Süryani, Asuri, Keldani ve Pontuslara soykırım yapıldığını iddia eden önergeyi 130’a karşı 131 oyla kabul etti.

Paylaş

İsveç parlamentosu, 1915-1918 yılları arasında Anadolu’da yaşayan Ermeni, Süryani, Asuri, Keldani ve Pontuslara soykırım yapıldığını iddia eden önergeyi 130’a karşı 131 oyla kabul etti. Böylelikle İsveç, benzer içerikli kararları kabul eden 11. Avrupa ülkesi oldu.
İsveç’te Soyal Demokrat İşçi Partisi, Sol Parti, Çevre Partisi Yeşiller, Hıristiyan Demokrat Parti ve liberal eğilimli Halk Partisi’ne mensup 15 milletvekili geçtiğimiz yılın ekim ayında ortak bir önerge vererek parlamentonun “1915 yılında Ermeni, Süryani, Asuri, Keldani ve Pontus Rumlara soykırımı yapıldığını” kabul etmesini istemişti. Milletvekilleri ayrıca Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’in soykırımı kabul etmesi için İsveç’in çaba göstermesini ve soykırımı kabul etmesi için Türkiye’ye baskı yapmasını talep ettiler.
TARTIŞMA YENİ DEĞİL
Birkaç ay önce de, Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nde yönetimin muhalefetine rağmen soykırımı kabul etme kararı alınması tartışmalara yeni boyut kazandırmıştı. İsveç’te bulunan Türk federasyon ve derneklerinden bazıları milliyetçiliği körükleyen kampanyalar örgütleyerek topladıkları 5 bin imzayı Sosyal Demokrat İşçi Partisi yöneticilerine verdiler.
Önümüzdeki eylül ayında yapılacak parlamento ve belediye seçimlerinde ittifak etme kararı alan Yeşiller, Sosyal Demokratlar ve Sol Parti’nin iktidara geldiklerinde soykırımı kabul edeceklerini açıklamaları, Türkiye’nin lobiciliğine savunan dernek ve kişileri daha da kızdırdı. Türk Federasyonu yöneticileri, derneklere ve üyelere soykırım oylamasının yapılacağı gün parlamentoya gitme çağrısı yaptılar. Lobicilerin gösterdikleri tüm çabalara karşın Türkler parlamentoya gelmezken, yüzlerce Süryani ve Ermeni parlamento binası önünde soykırımın kabul edilmesini isteyen pankartlar açarak toplandılar.
Parlamentodaki soykırım tartışmaları 6 saat sürdü. Kırmızı-Yeşil muhalefete mensup olan parti milletvekilleri Türkiye’nin tarihi ile hesaplaşmasının önemine değinerek soykırım kararının kabul edilmesini isteyen konuşmalar yaptılar. Halk Partisi Milletvekili Gülan Avcı, Sol Parti Milletvekilleri Amineh Kakabaveh ve Jakob Johansson, “Geçmişte Ermeni ve Süryanilere soykırım uygulayanların günümüzde de Kürt halkının demokrasi ve özgürlük mücadelesini bastırmak için kitlesel tutuklamalara gittiklerini, baskı ve terör uygulamaya devam ettiklerini” söylediler.
Oylamadan sonra görüşlerine başvurduğumuz Asuri Federasyonu Yöneticisi Sait Yıldız ile Ermeni Federasyonu Genel Sekreteri Vaganh, parlamentoda alınan kararın yıllardır sürdürdükleri mücadelelerinin sonucu olduğunu söylediler.
İSVEÇ HÜKÜMETİ TEPKİ GÖSTERDİ
Söz konusu tasarının bir oy farkla kabul edilmesinden sonra İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, karardan endişe duyduğunu belirterek, “Tarih siyasileştirilemez” dedi. Bildt, oylamanın ardından İsveç haber ajansı TT’ye yaptığı açıklamada, kararın “Ermenistan ile Türkiye arasında devam eden diyaloga zarar vereceği endişesini taşıdığını” da kaydetti.
TT’de “Sizce 1915 olayları soykırım mıydı?” şeklindeki soruya Bildt, “Ben ne o tarafta, ne diğer tarafta olmak istiyorum. Türkiye ve Ermenistan, tarihçilerden oluşan bir kurulun kurulması konusunda uzlaştı. Bu da önemli bir karar” dedi.
KAPLAN HEDEF OLDU
Tasarının oylanması öncesinde konuşma yapan ancak oylamaya katılmayan Çevre Partisi’nin Türkiyeli Milletvekili Mehmet Kaplan ise, İsveç’teki Türk grupların tepkisini üzerine çekti.
Tasarının 130’a karşı 131 oyla kabul edildiği oylamada, partilerinin öneriyi desteklememe yönünde kararına rağmen “evet” oyu veren iktidar ortakları partilerden Halk Partisi’nin iki milletvekili ile Hıristiyan Demokrat Parti’nin bir milletvekilinin partileriyle ters düşen kararını örnek gösteren İsveç’teki Türk derneklerinin yöneticileri, Mehmet Kaplan’ın da partisinin kararına rağmen oylama sırasında genel kurulda kalıp oy kullanması gerektiğini savundular.
(DIŞ HABERLER)

‘SOYKIRIM’ DİYEN ÜLKE SAYISI 21 OLDU

Ermenistan dahil, şimdiye kadar 21 ülkede, 1915 olayları “soykırım” olarak kabul edildi. “Soykırım”ı tanıyan ülkeler şunlar: Almanya, Arjantin, Belçika, Ermenistan, Fransa, Hollanda, İtalya, İsveç, İsviçre, Kanada, Kıbrıs Rum Kesimi, Litvanya, Lübnan, Polonya, Rusya, Şili, Slovakya, Uruguay, Vatikan, Venezuela ve Yunanistan.
Öte yandan, “Ermeni soykırımı” şimdiye kadar ABD’nin 50 eyaletinden 42’si tarafından da tanındı. Bununla birlikte Birleşik Krallık’ı oluşturan, İngiltere dışındaki tüm bölgeler de “soykırımı” kabul etti.
Son olarak İspanya’nın 17 özerk bölgesinden Katalonya Parlamentosu da, 5 Mart’ta “soykırımı” tanıyan bir karar benimsemişti.


BÜYÜKELÇİ GELİYOR, ERDOĞAN GİTMİYOR

İsveç Parlamentosu’nda ermeni tasarısının kabul edilmesinin ardından 17 Mart’ta gerçekleştirilmesi öngörülen Türkiye-İsveç Zirvesi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ülkeye yapacağı ziyaret iptal edildi.
Başbakanlık Basın Merkezi aracılığıyla yayımlanan konuya ilişkin hükümet açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “İsveç Parlamentosu’nda Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde bazı halklara soykırım yapıldığına dair bir önerge kabul edilmiş olmasını esefle karşılıyoruz. Kararı şiddetle kınıyoruz. Dayanaktan yoksun, büyük yanlışlarla malul bu kararı halkımız ve
Hükümetimiz reddetmektedir. Kararın İsveç’te 2010 Eylül ayında düzenlenecek seçimlere yönelik bazı siyasi çıkar hesapları yapılarak alındığı aşikardır.
... Parlamentoların ve siyasetçilerin görevi, tarih konusunda yargıda bulunmak değil, tarihten ders çıkararak geleceği inşa etmektir. Tarihi gerçeklerin ve Türkiye’nin kendi tarihi ile ilgili görüşlerinin yabancı parlamentoların siyasi çıkar zemininde almış oldukları kararlarla
değişeceğini sananlar ağır bir yanılgı içindedirler. 17 Mart 2010 tarihinde gerçekleştirilmesi öngörülen Türkiye-İsveç Zirvesi ve Sayın Başbakanımızın bu ülkeye yapacağı ziyaret iptal edilmiştir. Stokholm Büyükelçimiz, istişareler için Ankara’ya çağrılmıştır.”
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Irak’ta oyların yarısı bile sayılmadı

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...