15 Mart 2010 00:00

Ziraat mühendisleri: Üretici üretimden koparılıyor

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’nın 13-14 Mart tarihlerinde Dedeman Otel’de gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulu sonuç bildirgesi açıklandı.

Paylaş

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’nın 13-14 Mart tarihlerinde Dedeman Otel’de gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulu sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, “Çay, tütün, şekerpancarı vb. tüm üreticilerin üretimden koparılma süreci, yüzyıllardır biriken üretim bilgi birikiminin yok olması ve ülkemize çokuluslu şirketlerin egemen olması anlamına gelir” denilerek, tarımın tekelleştirilemeyeceği belirtildi. Üretimi ve üreticiyi desteklemeyen politikalarla tarımın gelişemeyeceğinin vurgulandığı bildirgede, “Yılda 6 milyar dolardan fazla tarımsal dış alım parası ödenmesi bu politikaların sonucudur” denildi. “GDO’lu mısırdan nişasta bazlı şeker üretilerek hem Türkiye şeker sanayi baltalanmakta, hem de işçi ve çiftçiler mağdur edilmeye çalışılmaktadır” denilen bildirgede, bu yolla şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin önünün açılmaya çalışıldığı ifade edildi. Bildirgede, “Biyogüvenlik kanunu halkımızın sağlığını ve biyoçeşitliliğimizi koruyacak, GDO’lu tohumları ülkemize sokmayacak şekilde düzenlenmelidir” denildi.
ZMO’nun tüm uyarılarına rağmen tarımsal KİT’lerin neoliberal politikalarla özelleştirilmesinin hayvancılığı geriye götürdüğü, et ve süt üretimini yetersiz hale getirdiği, kaçak ve tek tırnaklı hayvan kesimlerinin ortaya çıkardığı ve bunların sonucu olarak hayvan ithalatının gündeme getirildiğine dikkat çekilen bildirgede, “Uygulanan politikalar halkımızın sağlıksız ve yetersiz beslenmesine yol açmıştır” denildi. (Ankara/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gerekçe: Kaynak yok!

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...