15 Mart 2010 00:00

‘İktidar bildik yola başvuruyor’

12 MART 1971 darbesi ve Gazi katliamı, Adana’da bir araya gelen siyasi parti ve kitle örgütleri tarafından protesto edildi.

Paylaş

12 MART 1971 darbesi ve Gazi katliamı, Adana’da bir araya gelen siyasi parti ve kitle örgütleri tarafından protesto edildi. 5 Ocak Meydanı’nda toplanan kurumlar, katliamları kınayan sloganlarla İnönü Parkı’na yürüdüler.
İnönü Parkı’nda basın açıklamasını okuyan Recep Gidik, 12 Mart 1971 tarihli darbenin her 10 yılda bir tekrarlanmaya çalışıldığının altını çizerek, iktidar koltuğuna her oturanın, darbe girişiminde bulunduğunu dile getirdi. 1960’lı yıllarda demokrasi, özgürlük, bağımsızlık ve sosyalizm mücadelesinin yükselişe geçtiğine dikkat çeken Gidik, “1960’lı yıllar, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya gibi önderlerin, bu topraklardan hiç silinmeyecek mücadele tohumlarını attığı yıllardır” dedi.
12 Mart darbesinden sonra başa gelen hükümetin, binlerce kişiyi tutukladığını, onlarcasını katlettiğini vurgulayan Gidik, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edildiğini, Mahir Çayan ve arkadaşlarının Kızıldere’de öldürüldüğünü hatırlattı.
Beyazıt Meydanı’nda 16 Mart 1978’de 7 öğrencinin katledildiğini vurgulayan Gidik, 1980 Eylül’ünde de aynı nakaratın tekrarlandığını ve bir kez daha darbeyle halkın susturulmaya çalışıldığını söyledi. 12 Mart 1995’te Gazi Mahallesi’nde yapılan katliamın sorumlularının hâlâ yargılanmadığını vurgulayan Gidik, “Ne darbeler, ne idamlar, ne işkenceler, ne de katliamlar, ülkemizdeki mücadeleyi engelleyemeyecektir” dedi. (Adana/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Mahkeme farklı, ceza aynı

SONRAKİ HABER

TR-İnter Tekstil işçilerinin direnişi Çiğli’ye taşınıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa