15 Mart 2010 00:00

6 aylık iş için 9 bin başvuru

Lüleburgaz’da 6 ay çalışmak üzere 75 işçi alacağını açıklayan Şişecam’a 9 bin kişinin başvurması, bölgede yaşanan işsizliği gözler önüne serdi.

Paylaş

Lüleburgaz’da 6 ay çalışmak üzere 75 işçi alacağını açıklayan Şişecam’a 9 bin kişinin başvurması, bölgede yaşanan işsizliği gözler önüne serdi. Sadece lise ve yüksekokul mezunlarının alınacağı geçici iş için 9 bin kişinin başvurması, ekonomide pembe tablolar çizmeye devam eden yetkililerin doğru mu yalan mı söylediklerini ortaya koyuyor.
Lüleburgaz’ın Büyükkarıştıran beldesinde bulunan Şişecam’a bağlı Otocam’a 6 ay geçici olarak çalışacak 75 kişinin alınacağının açıklanması, bölgede yaşanan işsizlik gerçeğini gözler önüne serdi. Şişecam’da nisan ayında kadrolu işçilerin izne ayrılmaya başlaması nedeniyle onların yerine yaz boyunca çalışacak 75 işçi alınacağı açıklandı. İşçi alacağını duyan binlerce kişi, Büyükkarıştıran Belediyesi Düğün Salonu önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Burada yığınak yapan işsizler, 6 aylık işe girebilmek umuduyla saatlerce kuyrukta beklediler.
YAZILI VE SÖZLÜ SINAV YAPILDI
İzin ekibi, izne ayrılan kadrolu işçilerin yerine çalışan işçilerden oluşuyor. Şişecam yönetimi, işe girmek isteyenlere önce yazılı sınav, sonra da sözlü sınav yapıyor. Şişecam yönetiminin, işe alınacaklarda lise ve yüksekokul mezunu şartı araması bölgede yaşanan işsizliğin başka bir boyutunu daha gözler önüne seriyor. Bu sınavları başarıyla geçen 75 işçi, nisan ayında işe başlıyor. Bu işçiler, 6 ay sonra tekrar işten atılıyorlar. Bir dahaki sene yine şansları yolunda giderse tekrar işe geçici olarak giriyorlar.
BELKİ KADROYA ALINIRIM UMUDU
Sınavın yapılacağı Büyükkarıştıran Belediye Düğün Salonu önünde toplanan binlerce kişinin ilk amacı, önce sınavları başarıyla geçip 75 şanslı kişi arasına girebilmek. İşçilerin bundan sonraki amacı, 6 ay boyunca patronların gözüne girebilmek. Çünkü Şişecam yönetimi, kadroya alacağı işçilerin bir bölümünü bu işçiler arasından seçiyor. Yüzlerce büyük fabrikanın bulunduğu Lüleburgaz çevresi, iş olanaklarının en çok olduğu bölgeler arasında gösteriliyor. 75 kişilik geçici iş için 9 bin işsizin başvurması, “Trakya’da durum buysa, diğer bölgelerde kim bilir nasıldır?” yorumlarına neden oldu.
ŞİŞECAM İŞÇİLERİN HAYALİ
Şişecam’da çalışan işçilerin sendikalı olması, diğer işyerleri ve tekstil fabrikalarına göre ücretlerinin, çalışma koşullarının daha iyi olması, işsizlerin ilgisini çekiyor. Şişecam’a girip kadrolu çalışmak, birçok işsizin hayali. Kadroya alınacak işçilerin çoğunlukla bu izin ekibinden seçilmeleri, bu sınava olan ilgiyi artıran diğer nedenlerden birisi.
(Lüleburgaz/EVRENSEL)

5-4 MİLYONA YAKIN İŞSİZ

TÜRKİYE’de işsizlik oranı 2009 yılında yüzde 3 oranında artarak 3 milyon 471 bine ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2008 yılında yüzde 11 olan işsizlik oranı, 2009 yılında yüzde 3 artarak yüzde 14’e çıktı. Böylece 2009 yılında işsizlerin sayısı bir önceki yıla göre 860 bin artarak, 3 milyon 471 bin kişiye ulaştı. Genç nüfusta işsizlik oranı geçen yıla göre yüzde 4.8 artarak yüzde 25.3’e yükseldi. Tarım dışı işsizlik oranı ise bir önceki yıla göre yüzde 3.8 artışla yüzde 17.4 seviyesinde gerçekleşirken, kentsel yerlerde işsizlik oranı yüzde 3.8 artışla yüzde 16.6, kırsal yerlerde ise yüzde 1.7 artışla yüzde 8.9 seviyesine çıktı.
ÖNCEKİ HABER

İcra yetmedi yeşil kartını da aldılar

SONRAKİ HABER

Mobilya fabrikasında çalışan İşçi Erol Karaş’ın sol kolu makineye sıkıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa