15 Mart 2010 04:00

TEKEL işçilerinden öğrenip mücadeleyi büyütecekler

TUZLA’da tersane, deri, tekstil, inşaat ve metal işkollarında çalışan işçilerle işsiz gençler ve öğrenciler, TEKEL işçilerinin direnişini, hükümetin ...

Paylaş

TUZLA’da tersane, deri, tekstil, inşaat ve metal işkollarında çalışan işçilerle işsiz gençler ve öğrenciler, TEKEL işçilerinin direnişini, hükümetin ve sermayenin saldırılarını, önümüzdeki dönem bunlara karşı neler yapılması gerektiğini tartıştı. Emek Partisi (EMEP) Tuzla ilçe binasında gerçekleştirilen toplantıda, hak gasplarına karşı birlik ve mücadele çağrısı yapıldı.
Toplantıda konuşan Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sabri Topçu, TEKEL işçilerinin mücadelesinin pek çok kazınım sağladığına, bunun başında ise sınıfın birliğinin sağlanmasının geldiğine dikkat çekti. Bu mücadelenin hükümet ve sermayeye geri adımlalar attırdığını ifade eden Topçu, TEKEL işçilerinin ve Tek Gıda-İş Sendikası’nın onurlu bir direniş vererek sendikala örnek olduğuna dikkat çekti. AKP’nin iktidar olmasında kadınların kapı kapı çalışmasının etkisine işaret eden Topçu, TEKEL direnişinin de kadın işçilerin mücadelesiyle Türkiye’ye mal olduğunu anlattı. topçu, “Biz Emek Partisi ve diğer işkollarından çalışan işçiler, bu kazanımlar etrafında birleşerek örgütlenmeyi sağlayacağız” dedi.
NEWROZ, 1 MAYIS VE 26 MAYIS...
Emek Partisi İstanbul İl Yöneticisi Metin İlgün de TEKEL işçilerinin Kürt ve Türk halkının kardeşliğini göstererek ülkeyi asıl bölmek isteyen sermaye ve hükümete önemli dersler verdiğini söyledi. İlgün, işçilerin, kadınların, öğrencilerin işsizliğe, açlığa ve yoksulluğa karşı tabandan örgütlenerek Newroz, 1 Mayıs ve 26 Mayıs’taki genel grevi hak alma mücadelesine dönüştürmek için hareket etmesi gerektiğini bildirdi.
Tersane işçisi Ali Doğan da işten atmaların yasaklaması, çalışma koşullarının düzeltilmesi, iş güvenliği tedbirlerinin alınması, zamların geri çekilmesi gibi en acil talepler için mahallelerde ve işyerlerinde komiteler oluşturarak örgütlü bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. TEKEL işçilerinden öğrenerek ilerleyeceklerini söyleyen Doğan, işçilerle, kadınlarla, gençlerle ayrı ayrı toplantılar yaparak mücadeleyi anlatacaklarını ve mücadeyi büyüteceklerini bildirdi.
İŞÇİLERİ DURDURAMAZLAR
Tersane işçisi Ercan Cengiz, TEKEL işçilerinin AKP’nin gerçek yüzünü ortaya çıkardığını söyledi. TEKEL işçilerinin mücadelesinin tersane işçilerine umut olduğuna dikkat çeken Cengiz, “Hükümetler ve ülkeyi yönetenler askeri durdurabilir, başka güçleri engelleyebilir ama işçileri asla durduramayacaklar” diye konuştu.
Tekstil işçisi Fikriye Akgül de işsizlik ve yoksulluğun had safhada olduğu bir ilçede yaşadıklarını söyledi. İş koşullarının giderek kötüleştiğini vurgulayan Akgül, kadın olarak daha fazla sömürüldüğünü söyledi.
TEKEL işçisi kadınların çabasıyla bu mtücadelenin ilerlediğini ve dayanışmanın büyüdüğünü anlatan Akgül, “Kadınlar Başbakan’a tokat değil koskocaman bir yumruk attılar. TEKEL işçisi kadınlardan öğrenerek Tuzla’da kadın mücadelesini ve örgütlenmesini sağlayacağız” diye konuştu.
YALANLAR TERSİNE DÖNDÜ
Üniversite öğrencisi Eda Yıldırım ise halkın, işçilerin emekçilerin umutsuzluğa kapıldığı bir dönemde TEKEL işçilerinin umut olduğunu ve insanları uyandırdığını söyledi. Yıldırım, TEKEL işçilerinin “Bu düzen değişmez, bu insanlardan bir şey olmaz, işçiler birleşemez” gibi yalanları da tersine çevirdiğini kaydetti.
Deri-İş’in örgütlü olduğu Derim San İşyeri Temsilcisi Cengiz Akgün, TEKEL işçilerinin Türkiye’deki emekçiler üzerindeki ölü toprağını kaldırdığını kaydetti.
Deri işçileri olarak hep mücadelenin içinde olduklarını, mücadeleyi birleştirmeye çalıştıklarını anlatan Akgün, deri işkolundaki işten atma, sendikasızlaştırma gibi sorunlara karşı işçilerin birleştiğini söyledi.
İŞÇİLER BİLGİLENİRSE MÜCADELE EDER
Mesan Metal’de çalışan Murat Tüzün, patronların saldırılarını artırdığını; fazla mesai, sigorta, çalışma süreleri gibi hakların gasp edilmeye çalışıldığını ifade etti. Tüzün, işsiz kalmaktan korkan işçilerin her koşulu kabul eder duruma itildiğini anlattı.
Günde 10 saat çalıştığını ve eve sadece yatmak için geldiğini dile getiren Mesan işçisi Erkan Kemerdere ise sosyal yaşantısının ortadan kalktığını söyledi. İşçilerin, haklarını ve buna karşı ne yapılması gerektiğini bilmediğini söyleyen Kemerdere, işçilerin, bilgilenirlerse hak larını arayacaklarını söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Bakan TEKEL işçilerini tehdit etti

SONRAKİ HABER

Dersim'de askeri aracın ezdiği 21 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa