15 Mart 2010 00:00

TEKEL ve Newroz ateşi birleşsin

ANKARA’da 78 gün süren TEKEL direnişi, birçok önemli kazanımın yanında Kürt ve Türk işçilerin omuz omuza verdiği bir mücadele olarak da öğretici oldu.

Paylaş

ANKARA’da 78 gün süren TEKEL direnişi, birçok önemli kazanımın yanında Kürt ve Türk işçilerin omuz omuza verdiği bir mücadele olarak da öğretici oldu. İşçilerin “Açılımı biz burada yaptık” diye ifade ettikleri süreç, daha da gelişmeye müsait bir seyir izliyor. Direniş boyunca gelişen sınıf kardeşliği, Diyarbakırlı işçilerin batıda çalışan TEKEL işçilerini Diyarbakır Newroz’una davet etmesi ile sürüyor.
Diyarbakırlı TEKEL işçileri, direniş döneminde ve sonrasında işçi arkadaşlarını Diyarbakır Newroz’una davet ettiler. Davet edilen işçilerin, İstanbul başta olmak üzere birçok ilde sendika yönetimlerine başvurarak Diyarbakır Newroz’una katılmak istedikleri belirtiliyor. Diyarbakırlı işçiler, sembolik de olsa TEKEL işçilerinin Diyarbakır Newroz’una katılmasının, ülkedeki ağır havanın dağılması ve kardeşleşme sürecine büyük katkı sağlayacağını ifade ettiler. Diyarbakırlı işçiler, şimdi davetlerine yanıt bekliyor.
ANKARA’DAKİ KARDEŞLİĞİ NEWROZ’A TAŞIYALIM
TEKEL direnişi boyunca ön saflarda yer alan işçilerden Abdulkerim Dinç, TEKEL işçilerinin Diyarbakır Newroz’una katılımı ile ilgili olarak şunları söyledi: “Daha direniş sürecindeyken böyle bir fikir oluştu bizde. Biz işçi arkadaşlarımızı Diyarbakır Newroz’una çağırıyorduk. En son geçtiğimiz gün İstanbul, İzmir ve Samsun şubelerinden arkadaşlarla konuştuk. Tüm TEKEL emekçilerini, Diyarbakır Newroz’una bekliyoruz. Belki hepsi gelemeyebilir ama sembolik de olsa her şubeden iki üç arkadaşımızın Diyarbakır Newroz’una gelmesi, bizimle omuz omuza halay çekmesi, bir şekilde bizimle Diyarbakır ruhunu paylaşması, bizim için gerekli açılımdır zaten. Biz onları ağırlamaktan şeref duyacağız. Dinç, “İşçilerin katılımı bence açılım konusunda birtakım çevrelere de mesaj olacaktır. Newroz bir kardeşlik bayramıdır. Başkaları Newroz’u terörize etmeye kalksa bile bizim Newroz’a bakış açımız budur. İşçi arkadaşlarımızın katılımını bekliyoruz. Onları en güzel şekilde ağırlayacağız.”
‘BEN BAŞKA ÜLKEDE Mİ YAŞIYORUM?’
36 yıl bölge dışında yaşadığını belirten TEKEL işçilerinden Zeydin Şen ise “Ben Newroz’u sadece basında ve televizyonlarda izlediğim kadar biliyordum. Ama geçen yıl Diyarbakır Newroz’una katıldığımda çok şaşırdım” diyor. “Acaba dedim, ben başka bir ülkede mi yaşıyorum? Benim Bursa’da, Balıkesir’de medya üzerinden takip ettiğim Diyarbakır Newrozları ile bu Newroz arasında dağlar kadar fark var” diyen Şen, “Ben Newroz’u insanların baskıyla oraya geldiği ve olay çıkarttığı şeklinde biliyordum. Ama katıldığım Newroz’da gördüm ki, Newroz, adına yakışır şekilde tam bir bayram havasında geçiyor. Bazen Diyarbakır ya da bölge ile ilgili haberler görüyorum ve şaşırıyorum. Benim yaşadığım il ile bu haberlerin yapıldığı yer aynı değil mi diye düşünüyorum. Burada medya olayları çarpıtıyor, şoven duygularla haber yapıyor ve batıdaki insanları kandırıyorlar” şeklinde konuştu.
MEDYANIN NEWROZ’U VE GERÇEK NEWROZ
Kürtler ve Türkler arasında yaratılan önyargıların, ancak doğru iletişim kanalları ile aşılabileceğini söyleyen Şen, batı illerinde birlikte çalıştığı arkadaşlarıyla görüştüğünü ve onları Diyarbakır Newroz’una davet ettiğini söylüyor. Zeydin Şen, sözlerini şu çağrı ile noktalıyor: “Bizim Ankara’da geliştirdiğimiz kardeşlik ortamını devam ettirmek için arkadaşlarım Diyarbakır Newroz’unda bizimle birlikte olmak istiyorlar. Biz de tüm işçi arkadaşlarımızı Diyarbakır Newroz’una davet ediyoruz. Diyarbakır’daki bin işçi ve Diyarbakır halkı olarak kapılarımız tamamen açıktır. ”
NEWROZ’U BİRLİKTE KUTLAYALIM
Newroz’u büyük bir coşku, özlem ve sevinçle karşıladıklarını söyleyen TEKEL işçisi Ahmet Duran ise “Newroz bir başkaldırıdır. Ortadoğu halklarının özgürlüğe susayışıdır. Newroz, Diyarbakır’da milyonlarla kutlanan bir bayram, bir festivaldir” diyor. ‘90’lı yıllarda Newroz’u kutlamak için çok zorluklar çektiklerini ve çok baskılar gördüklerini hatırlatan Duran, “Serbest bırakıldıktan sonra nasıl güzel kutlandığını herkese gösterdik” diyor. Batı illerindeki TEKEL işçilerine seslenen Duran, “Barışı ve kardeşliğimiz pekiştirmek için gelin Newroz’u birlikte kutlayalım” dedi. Reşat Deviren de Newroz’un dostluk, kardeşlik, barış ve özgürlük olduğuna işaret ederek, “Ankara’da bir kardeşliği ve dostluğu pekiştirdik. Batıda yaşayan kardeşlerimize sesleniyorum. Özellikle TEKEL işçilerine... Hepsini Diyarbakır Newroz’una davet ediyorum. Evimiz onların evi. Biz de oraya gidersek onların evi bizim evimiz. Onları çok özledim” diyor. (Diyarbakır/EVRENSEL)


ÖNCEKİ HABER

Çemen’de grev sürüyor, destek büyüyor

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İstanbul ve Samsun'da 23 Kasım Ankara mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa