15 Mart 2010 00:00

Çocuk hakları ve medya İܒde tartışıldı

İLETİŞİM Fakültesi’nin 60. yılı için düzenlenen panele UNICEF’ten Hosseini, GSܒden Cankaya, İAܒden İnal, TGC’den Güneş ve bianet’ten Üstündağ konuşmacı olarak katıldı.

Paylaş

İLETİŞİM Fakültesi’nin 60. yılı için düzenlenen panele UNICEF’ten Hosseini, GSܒden Cankaya, İAܒden İnal, TGC’den Güneş ve bianet’ten Üstündağ konuşmacı olarak katıldı.
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin düzenlediği panele katılan akademisyen ve gazeteciler, çocuk haklarını odağa alan bir gazeteciliğe ihtiyaç olduğunu söylediler.
Fakültenin 60. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen panele, öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Cuma günü düzenlenen etkinliğe Galatasaray Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özden Cankaya, UNICEF Türkiye temsilcisi Reza Hosseini, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden (TGC) Sibel Güneş, İstanbul Aydın Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tamer İnal ve bianet’ten Erhan Üstündağ konuşmacı olarak katıldı.
Cankaya, yedi üniversitede çocuk hakları odaklı gazetecilik derslerinin başladığını anlattı. Hosseini, UNICEF ve üniversitelerin ortaklaşa oluşturduğu projenin çok sayıda ülkede örnek alındığını anlattı. “Ekonomide uzmanlaşan gazetecilerimiz var ama neden haklar ve barış alanında uzmanlaşan gazetecilerimiz yok? Barış ve insan hakları ülkelerin kalkınmasında daha önemsiz alanlar mı” diye sordu.
Cankaya da oluşturulan müfredatın ve uygulamanın ilk sonuçlarının sevindirici olduğunu, öğrencilerin başarılı çalışmalar hazırladığını vurguladı. Bu projenin çocuk haklarının gündemleşmesi için fayda sağlayacağını belirtti.
İnal, çocuk ve medya konusundaki hukuki düzenlemeleri, Türkiye ve Avrupa’daki uygulamaları karşılaştırarak anlattı. Güneş ve Üstündağ, ana akım medyanın çocuk hakları konusundaki ihlallerini vurguladı; yaptıkları çalışmaları aktardı.
Tartışma bölümünde, meslek etiğinin yaşama geçmesi ve editoryal bağımsızlığın tam olarak sağlanması için gazetecilerin örgütlenmesinin gerekliliği vurgulandı. Panel, İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Gezgin’in konuşmacılara plaket vermesiyle sona erdi. (MEDYA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

MEDYATİK

SONRAKİ HABER

Antalya'da yol çalışması yapan iş makinesinin çarptığı kadın yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa