16 Mart 2010 00:00

Yurtdışından dolan da gel!

YÖK, parası olanların, lise eğitimlerini yurtdışında tamamlayarak üniversitelere çok kolay bir biçimde girmelerinin yolunu açtı.

Paylaş

Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK), yeni aldığı kararlar bir kez daha paralı eğitim politikasındaki ısrarını gösterdi.
YÖK aldığı kararla liseyi yurt dışında okuyan öğrencilere, Türkiye’de istediği üniversiteye, istediği bölüme sınavsız girme hakkı verdi. YÖK’ün resmi İnternet sitesinde ilan ettiği karara göre, KKTC hariç yurtdışından lise diploması olan Türk ve KKTC’liler, sınavsız üniversiteli olacak. Sınavsız kabul koşulları ülkelerin kendi ulusal sınavları, uluslararası sınavlar ortaöğretim not ortalamaları, üniversite tarafından yapılan sınavlar dikkate alınarak belirlenecek. Yurt dışından gelecek öğrencilere “öğrenci vizesi” için üniversiteliler kabul yazısı gönderecek. Üniversiteler kontenjan ve uygulama takvimini belirleyerek akademik takviminde belirtecek. Öğrencilerin Türkçe düzeyleri, kabul eden üniversite tarafından değerlendirilecek. Eğitimdeki eşitsizliği açık bir şekilde ifade eden bu karar önümüzdeki günlerde oldukça tartışılacağa benziyor.
Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç Öztürk, YÖK’ün kararını hukuk dışı, adaletsiz bir karar olarak değerlendirdi. YÖK’ün bilimsel kriterlere uymayan bir karar aldığını belirten Öztürk, bu uygulamanın milyonlarca öğrencinin hakkını gasp etmek anlamına geleceğini söyledi.
ÖĞRENCİLERİN HAKKINI YEDİRMEYECEĞİZ
Her yıl 1.5 milyon öğrencinin üniversiteye girebilmek için aylarca sınava hazırlandığını, dershaneye gittiğini ifade eden Öztürk, “Öğrencilerimiz bu kadar barajı aşmak zorunda kalırken, sınav stresi yaşarken, yurt dışından gelecek öğrencilere böyle bir hak verilmesi doğru değil” diye konuştu.
YÖK’ün aldığı bu kararı hangi amaçla aldığını açıklamasını isteyen Öztürk, “YÖK eğer ısrarcı olursa biz de ilk olarak dava açacağız. Eğer sorun çözülmezse eğitimciler olarak milyonlarca öğrencimizin haklarını yedirmemek için tepkimizi sokaklarda göstereceğiz” dedi.
Eğitim Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Nebat Bukrek de YÖK’ün bu kararının eğitimde fırsat eşitsizliğini körükleyecek bir karar olarak tanımladı. Benzer bir uygulamanın geçtiğimiz yıllarda bazı liselerde denendiğini ve ciddi sıkıntıların ortaya çıktığını söyleyen Bukrek, “Kabataş Anadolu Lisesi’de bu uygulama yapıldığı zaman yurt dışından gelen öğrenciler sınıf seviyelerini düşürdü, uyum sorunu yaşadılar, hem diğer öğrencilerle hem de öğretmenlerle diyalog kurmada sorun yaşadılar. Şimdi bunun bir ileri adımını atıyorlar. Olmaz böyle bir şey” diye konuştu. Bu kararın parası olanlara ayrıcalık tanıyacağını belirten Bukrek, sınava giren milyonlarca lise öğrencisinin önüne bir engel daha çıkartıldığını, üniversitelerin kontenjanlarının bir bölümünü bu öğrencilere ayıracağı için, zaten zorla üniversiteye girebilen emekçi çocukların üniversiteye yerleşme oranının daha da düşeceğini kaydetti. Bukrek, yanlış olan bu karara karşı, tüm öğrencilerin ve velilerin tepki göstermesini istedi.


OKUL MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA

11 Mart tarihinde yayımlanan “Pişirin, satın, parasını getirin” başlıklı haberimiz üzerine Kıymet Necip Tesal İlköğretim Okulu Müdürü Mukadder Turhan, gazetemize yazılı bir açıklama gönderdi.
Haberimizde yer alan, öğretmenlerin yiyecek yaparak öğrencilere satışını ve promosyon paralarının bir kısmını talep etmesini doğrulayan Müdür Turhan, tüm bunların “Gönüllü katılıma” dayandığını ve “Büyük bir şeffaflık” içinde gerçekleştirildiğini iddia etti.
Turhan, açıklamasında “Kişilik haklarının zedelendiğini”ve hukuksal haklarını saklı tuttuğunu belirtti.
(Ankara/EVRENSEL)


YÖK’TEN YALANLAMA MI KABUL MÜ?

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), ‘Sınavsız Üniversite’nin söz konusu olmadığını iddia etti, ancak yaptığı açıklamada yurtdışında okuyan öğrencilere kolaylıklar sağladıklarını kabul etti. Üstelik bu kolaylıkların sınavsız geçişi içermediğine ilişkin de bir açıklama yapmadı. YÖK Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, konuya ilişkin olarak bir yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, “Bu adaylar, yurtdışından yükseköğrenim görmeye gelecek diğer adaylar gibi üniversitelerin ‘belirlenen kontenjanlarına’ başvuru yapacak ve yine üniversitelerin belirlediği ‘başvuru şartları’ dikkate alınarak üniversiteler tarafından değerlendirilecektir” denildi. Türkiye’deki eğitim sisteminde işlenen konularla, yurtdışındaki eğitim sisteminde işlenen dersler ve içeriklerin örtüşmediğine işaret edilen açıklamada, şunlar ifade edildi: “Bu çerçevede, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’nde yapılan değişiklik nedeniyle ortaöğretimini Türkiye’de tamamlamayan öğrencilerin, almadıkları bir eğitim sistemine ilişkin sorulardan oluşan sınavlarda düşük başarı elde etmeleri kuvvetle muhtemel olduğundan, bu öğrencilerin de mağduriyetlerini engellemek için ortaöğretim eğitiminin tamamını yurtdışında (KKTC hariç) tamamlayan TC uyruklu öğrencilere de imkan tanımak üzere, konuyla ilgili dünyadaki başarılı ve çağdaş uygulamaların incelenmesiyle konsept değişikliğine gidilmiştir. Bu adaylar, yurtdışından yükseköğrenim görmeye gelecek diğer adaylar gibi üniversitelerin ‘belirlenen kontenjanlarına’ başvuru yapacak ve yine üniversitelerin belirlediği ‘başvuru şartları’ dikkate alınarak üniversiteler tarafından değerlendirilecektir. Başvuru şartlarını sağlamayan adaylar ile başvuru şartını sağlasa bile başvuran adaylar içinde kontenjan dahilinde sıralamaya giremeyen adayların, başvurduğu üniversiteye kaydının yapılması mümkün değildir.”

Gökhan Durmuş
ÖNCEKİ HABER

POLİSLER ÖĞRETMEN OLACAKSA

SONRAKİ HABER

Valiliğin eski haline getirildiğini açıkladığı Dipsiz Göl'ü toprakla doldurdular

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa