16 Mart 2010 00:00

POLİSLER ÖĞRETMEN OLACAKSA

ARDAHAN’da çeşitli sebeplerle tayini çıkan 30 öğretmenin yerine atama yapılmaması ve dersler...

Paylaş

ARDAHAN’da çeşitli sebeplerle tayini çıkan 30 öğretmenin yerine atama yapılmaması ve dersler boş geçmesin diye ek ders ücreti karşılığında polislerin derslere girmesi, “Bu kadar da olmaz” dedirtti. Bugün atama bekleyen yaklaşık 300 bin öğretmen adayı varken derslere polislerin girmesinin eğitimin kalitesini nasıl etkileyeceği de merak konusu. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi öğrencileri de olayı şaşırtıcı buldular. Hepsinin ortak fikri, “Buraya gelene kadar ve burada okurken ne çileler çektik. Peki sonuçta öğretmenler yerine derse polisler vb. girecekse niye okuyoruz?” oldu.
Eğitim Fakültesi Öğrencilerinden Gürgün Genç, “Bizim okumamıza gerek yokmuş demek ki. Biz burada niye okuyoruz sonunda ne olacağız? Benim memleketimde kahvede oturan on kişiden beşi üniversite mezunu ve bunların hemen hepsi de öğretmen ama hepsi kahvede oturuyorlar bu nasıl bir mantıktır” dedi. Bu konuda şikayetlerini dile getiren Mülkiye Bayram ise, “Bu ülkede herkesi öğretmen yapıyorlar peki bizi niye okutuyorlar? Ailemiz ne zorluklarla bizi burada okutuyor, bizi buraya ne zorluklarla gönderiyorlar. Burada iyi, kendini geliştirmiş, çocuklara gelecek nesillere yararlı bir öğretmen olmak için çabalıyoruz ve bu konuda eğitim alıyoruz ama ne yazık ki gelecek kaygısı güdüyoruz”dedi.
Bir başka Eğitim Fakültesi öğrencisi ise Muğla’da öğretmenlerin atamaları yapılmaması nedeniyle itfaiyecilik yaptığını anlatarak, “Ardahan’da polisler öğretmenlik yapıyor. Bu nasıl bir karmaşa?” diye sordu. Öğretmen adayı, “Yoksa geleceğimiz iyi eğitim alamamış bir nesle emanet edilecek” dedi. (İzmir/EVRENSEL)
Kazım Benli
ÖNCEKİ HABER

Öğretmenlere yeni angarya

SONRAKİ HABER

Boğulma vakaların yaşandığı Urfa'da sadece 8 yüzme havuzu bulunuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa