16 Mart 2010 00:00

Türkiye Mülteci Hakları Koordinasyonu kuruldu

İNSAN hakları örgütleri Türkiye’ye sığınan mültecilerin sorunlarına çözüm bulmak ve korunmalarını...

Paylaş

İNSAN hakları örgütleri Türkiye’ye sığınan mültecilerin sorunlarına çözüm bulmak ve korunmalarını sağlamak amacıyla Türkiye Mülteci Hakları Koordinasyonu’nu kurdu.
Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Araştırmaları Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, MAZLUMDER, Mültecilerle Dayanışma Derneği ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nin oluşturduğu Türkiye Mülteci Hakları Koordinasyonu’nun kuruluşu Tunalı Otel’de yapılan basın toplantısıyla ilan edildi. Ortak açıklamayı yapan Helsinki Yurttaşlar Derneği Üyesi Oktay Durukan, Türkiye’de 17 bine yakın kayıtlı sığınmacı olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin Avrupa dışındaki ülkelerden gelen mültecilere uzun vadede yerleşme hakkı tanımadığını belirten Durukan, geçici sığınmacı durumundaki bu kişilerin Türkiye’de birçok zorlukla karşı karşıya kaldığını anlattı. Hükümetin mülteciler ile ilgili yasa tasarı hazırlıkları olduğunu kaydeden Durukan, koordinasyonun bu konuyla ilgili hükümetle temas halinde olacağını duyurdu.
Türkiye’deki sığınmacıların koşullarıyla ilgili ciddi sorunlar bulunduğunu ifade eden Durukan, sorunların Türkiye’nin uluslararası insan hakları yükümlülüklerini hiçe sayan uygulamalarından kaynaklandığını söyledi.
DÖNÜŞÜN KOŞULLARI YARATILSIN’
Mülteciler Dayanışma Derneği Başkanı Taner Kılıç da Mahmur’da 12 bine yakın Türkiye vatandaşının yaşadığına dikkat çekerek “Fakat bu insanlar burada korkular yaşadıkları için gittiler. Ne bunlarla konuşuluyor, ne onların örgütleriyle konuşuluyor, ne de BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile görüşülüyor. Oysa dönüşlerin olabilmesi için onurlu ve güvenli bir dönüşün koşulları yaratılmalıdır” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ümit İlter’e 4 aydır teşhis konulamıyor

SONRAKİ HABER

Buket’in beyin ölümü gerçekleşti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...