16 Mart 2010 00:00

Ümit İlter’e 4 aydır teşhis konulamıyor

BOLU F Tipi Cezaevi’nde bulunan hükümlü Ümit İlter’in hastalığı görmezden geliniyor.

Paylaş

BOLU F Tipi Cezaevi’nde bulunan hükümlü Ümit İlter’in hastalığı görmezden geliniyor.
2 yıldır ağrı ve solunum güçlüğü yaşayan, 4 ay önce de durumunun ciddi olabileceği konusunda uyarılan İlter’in avukatı, müvekkilinin hala hastalığına teşhis konulabilecek bir hastaneye götürülmediğine dikkat çekti.
İstanbul Barosu Orhan Adli Apaydın Konferans Salonu’nda dün düzenlenen basın toplantısına İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Hüseyin Demirdizen, ÇHD İstanbul Şubesi’nden Güray Dağ, Tecrite Karşı Sanatçılar’dan Bilgesu Erenus, Ruhan Mavruk, Mehmet Esatoğlu ve İlter’in avukatı Ebru Timtik katıldı.
Türkiye’de ‘içeride ve dışarıda’ sağlık hakkına ulaşmanın, insanın cebindeki para ve nüfuz ilişkisiyle ilgili ayrıcalıklı bir duruma dönüştüğünü vurgulayan Demirdizen, hasta tutuklu ve hükümlülerin sağlık hakkının cezaevi yöneticilerinin iki dudağı arasında olduğunu söyledi.
Timtik ise, 19 yıldır cezaevinde bulunan ve müebbet hapis cezasına çarptırılan İlter’in kanser veya lenf bezi tüberkülozuna yakalandığından şüphelenildiğini belirtti. Timtik, Adalet Bakanlığı’ndan izin alınmaması ve mahkum koğuşu bulunmaması gerekçe gösterilerek İlter’in keyfi engellemelerle hastaneye götürülmediğini ve teşhis konulamadığını vurguladı. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Ziraat Mühendisleri Odası seçimleri sonuçlandı

SONRAKİ HABER

Valiliğin eski haline getirildiğini açıkladığı Dipsiz Göl'ü toprakla doldurdular

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa