16 Mart 2010 00:00

GÜNCEL

Kürt yoksullarına, onların örgütlü güçlerine yapılanlar, bu kez Diyarbakırspor’a karşı yapılmaya başlandı. Diyarbakırspor’a linç uygulanıyor.

Paylaş

Kürt yoksullarına, onların örgütlü güçlerine yapılanlar, bu kez Diyarbakırspor’a karşı yapılmaya başlandı. Diyarbakırspor’a linç uygulanıyor.
Bazı spor yazarları ve köşe yazarları, bu linci meşrulaştırmak için komplo teorileri üretmeye başladılar.
Güya, PKK Diyarbakırspor’un 1. Lig’de kalmasını istemiyormuş, eğer Diyarbakırspor başarılı olursa kitleler siyasi mücadeleden futbola kayar ve siyasi mücadele zayıflarmış. Bu nedenle PKK, bu tür provokasyonlar yaratarak Diyarbakırspor’u 1. Lig’den düşürmek istiyormuş vs. vs...
Bu komplo teorisi o kadar gerçeklerden uzak ki, tel tel dökülüyor. Hıncal Uluç ve komplo teorisyenleri, Bursaspor tribünlerinde PKK’lilerin olduğunu mu iddia ediyor?
Olimpiyat Stadı’nda sahaya atlayanların PKK’li olması mümkün mü? O kadar kamera karşısında PKK üyeleri sahaya atlayacak ve hakemin üzerine yürüyecek, buna kimse inanıyor mu?..
İstanbul valisi dahi bu teorilere inanmamış olacak ki, “Hakem maçı bitirmemeliydi, maçın tatil edileceği bir durum yoktu” diyor.
Bursaspor maçındaki saldırılar en çirkini olduğu için Bursaspor maçı daha çok konuşuluyor ama Diyarbakırspor, 1. Lig’in başından bu yana gittiği her şehirde benzeri ırkçı, faşist saldırılara maruz kaldı (belki Beşiktaş’ı ayrı tutmak gerekir). Irkçılar ve faşist güçler tarafından düşman gibi muamele yapıldı bu klüp futbolcularına. Futbol Federasyonu, hakemler aynı kafa ile önyargılı yaklaştı Diyarbakırspor’a.
Komplo teorisyenleri, İBB maçı sırasında Diyarbakırspor taraftarlarının İBB takımını tribüne çağırıp alkışlamasını ve 87 dakika hiçbir kötü tezahürat ya da davranışta bulunmamalarını nasıl açıklıyor acaba?
Bu baylar, sürekli haksızlığa, saldırıya, aşağılanmaya uğramış bir halkın isyanını, tepkisini neden görmek istemiyor?
Fırat’ın doğusuna giden herkes, “Burası Ankara’dan kopmuş, burada insanlar başka türlü düşünüyor, başka türlü yaşıyor” diyor. Bu tespitleri yapanlar bir gerçeği görüyor ama doğru yorumlayamıyor. Yaşananlar, halklar arasında görünmez ve yıkılmaz duvarların yükseldiği değil, Kürt yoksullarının artık ırkçı, gerici, şoven egemen güçlerle köprülerini attığını, demokratik bir iktidara özlemlerini göstermektedir. Kürtler haksızlıklara, milliyetçi baskılara tahammül edemez duruma gelmişlerdir. Belki haklı, belki haksız olarak İBB maçındaki hakemin, kendilerine karşı, Diyarbakırspor’a karşı önyargılı olduğunu; adil davranmadığını düşünmektedirler. Kendilerine karşı önyargının, şoven ve ırkçı davranışların son bulmasını istemektedirler. Eşit ve saygın kişiler olarak kendilerine davranılmasını talep etmektedirler. Bu davranış, Kürtlerin Türklere düşmanlaştığını değil, tam tersini gösterir. Düşmandan saygı, eşitlikçi davranış beklenmez.
Bir soruna dikkat çeker gibi görünen komplo teorisyenlerinin çabası, aslında ırkçı, şoven kampanyanın bir başka şekilde sürdürülmesi manasına gelmektedir.
KAMİL TEKİN SÜREK
ÖNCEKİ HABER

Dünyayı sarıyor işçiyi boğazlıyor

SONRAKİ HABER

12 Baro başkanı çağrısını yineledi: Genel Kuruldan kaçmayın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa