16 Mart 2010 00:00

Ekonomik kriz ve işsizlik kabus gibi

HAYAT koşulları her geçen gün zorlaşıyor. Ulaşımdan gıdaya, doğal gazdan barınmaya kadar hemen her şeye zam geliyor.

Paylaş

HAYAT koşulları her geçen gün zorlaşıyor. Ulaşımdan gıdaya, doğal gazdan barınmaya kadar hemen her şeye zam geliyor. Ücretler ise yerinde sayıyor. Çiğli Güzeltepe halkı ise bu sorunlar karşısındaki tutumu nedeniyle hükümeti “umutsuz vaka” olarak nitelendiriyor.
Mahallede cuma günleri kurulan halk pazarında esnaf olan Hasan Çelik, “İşlerin tadı tuzu yok. İnsanlarda alacak para yok ki” diye konuştu. Uzun yıllardır mahallede oturduğunu ve yıllardır değişen hiçbir şey olmadığını dile getiren Çelik, “Gençler iş bulamıyor, aileler pazar alışverişlerinde bile tane tane alıyorlar artık” dedi. Daha önce tekstilde yıkamada çalışan Hasan, “Sabahtan beri 2 liralık iş yaptık. Böyle mi olması gerekiyor?” diyerek dert yandı.
“Aslına bakarsak herkes her konuda şikayet ediyor, kime sorarsanız ‘İyi değil’ diyor, sanki her şey para olmuş. Ben durumunu soruyorum, o sanki paran var mı diye sormuşçasına ‘kötü’ diyor” diyor Gülriz Şenol. Ev kadını olan Şenol, “Mutfakta nasıl sıkıntılarla karşılaştığımızı gelin bana sorun, çünkü biz kadınların hayatının üçte ikisi burada geçiyor” dedi.
EN ÇOK ÇORBA PİŞİYOR
Şenol şunları söyledi: “Bol bol çorba pişiriyoruz, hem de her türlüsünü. Altı kişilik bir ailenin bir haftalık pazarı en ucuz tarafından 65-70 liraya denk geliyor ve o altı kişiden sadece biri çalışıyorsa o da asgari ücretli ise işler hiç de içinden çıkılacak gibi olmuyor. Devlet iki ay önce bir zam yaptı asgari ücrete, kargalar bile güldü. Arkasından pazara geldik, sadece maaşlara değil aynı zamanda pazara, markete, doğal gaza da zam gelmiş. Yani o kadar saf yerine koyuyor ki hükümet bizi, pes yani. Olacak şey değil. Geçinemiyoruz, ortada her şey. Ayrıca bunu görmek için herhangi bir durumun olması da gerekmiyor.”
SORUNLAR ÇÖZÜM BEKLİYOR
Güzeltepe Mahalle Muhtarı Burhan Acar, mahallede özellikle gençler arasında işsizliğin had safhada olduğuna dikkat çekti. Krizle birlikte yoksulluğun arttığını anlatan Acar, kendilerine gelen başvuruları değerlendirip yoksulluk belgesiyle kaymakamlığa yönlendirdiklerini söyledi. Acar, kaymakamlığın da gıda, kömür ve aylık cüzi bir nakit yardımı yaptığını belirtti. Mahallenin bazı bölgelerinde özellikle yol ve su ile ilgili ciddi sıkıntılar bulunduğunu dile getiren Acar, yolun olmadığı bölgelerde kışın halkın her konuda sıkıntı çektiğini, özelliklede dere yatağına yakın bölgelerde sel sıkıntısı yaşandığını belirtti. Bu konuda belediyenin bir takım çalışması olduğunu ama mali sıkıntılar nedeniyle ağır ilerlediğini anlatan Acar, “Dağ mahallesi olarak adlandırılan dere yatağına yakın bölgede tapuları verilen vatandaşlar, yıllardır imar izninin çıkmasını bekliyorlar ama Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşüm istiyor. Nasıl bir çözüm bulunacağı ise belli değil” dedi.
(İzmir/EVRENSEL)
Erdal Taman
ÖNCEKİ HABER

BES üyesi maliye emekçileri, talepleri için 25 Mart’ta iş bırakacak

SONRAKİ HABER

Emniyet Genel Müdürü değiştirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa