16 Mart 2010 00:00

İlker Başbuğ koruculuğu savundu

GENELKURMAY Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, koruculuğun kalkmasını savunanların “PKK’nın amaçlarına hizmet ettiğini” söyleyerek insan hakları savunucularını hedef gösterdi.

Paylaş

GENELKURMAY Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, koruculuğun kalkmasını savunanların “PKK’nın amaçlarına hizmet ettiğini” söyleyerek insan hakları savunucularını hedef gösterdi. Başbuğ, dün “Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, işgal altındaki Irak ve Afganistan’ı örnek gösterip “Koruculuk başarılı” dedi. Koruculuğun önemine atıflarda bulanan Başbuğ “Geçici ve gönüllü köy korucularından hata yapanlar olmaz mı? Elbette olabilir. Ama hata yapan varsa sistemden ayırırsınız. Ama üç, beş hata yapan için, yapanlar için sistemin tümünü suçlamak bir noktada örgütün amacına hizmetle doğru orantılıdır.”
KALDIRILMALI
İnsan Hakları Derneği (İHD) Başkanı Öztürk Türkdoğan da, köye geri dönüşlerine ve Kürt sorununun çözümünün önünde ciddi bir engel olarak nitelediği koruculuğun kesinlikle kaldırılması gerektiğini söyledi.
Başbuğ’un konuşmasıyla koruculuğu kaldırmakla adım atmamasını sağlamak üzere, hükümeti etkilemeye çalıştığını söyleyen Türkdoğan “’Koruculuğun tasfiyesini aklınızdan geçirmeyin’ demek bu” dedi.
Korucuların denetimsiz olduğunu belirten Türkdoğan “Denetimsiz birimlerin silahlı kalmasının kimseye yararı yok, zararı var. Tartışılacak boyutu yok. Koruculuğun tamamen tasfiye dilemesi zorunluluk. Bunu en son Bilge köyünde yaşanan katliam da gösterdi” dedi.
KORUCULUĞUN 17 YILLIK BİLANÇOSU
İHD raporuna göre 17 yılda, 183 ölüm, 50 infaz, 562 işkence, 14 köy yakma, 38 köy boşaltma, 294 silahlı saldırı gerçekleşti. İHD Mardin’de 44 kişinin öldürüldüğü saldırının ardından, Türkiye’de koruculuk sisteminin yol açtığı yıkımı göstermek üzere, 17 yılın bilançosunu açıkladı.
Raporda, yıl yıl iddialar ve başvurulardaki vakalar da sıralanıyor.
Derneğin kendisine yapılan başvurular ve medya taramalarından yola çıkarak hazırladığı bilançoya göre, 1992-Mart 2009 arasında koruculardan kaynaklanan insan hakları ihlallerinin dökümü şöyle:
*Köy yakma: 38
*Köy boşaltma: 14
*Taciz ve tecavüz: 12
*Kaçırma: 22
*Silahlı saldırı: 294
*Öldürme: 183
*Yaralama: 259
*Kayıp olayı: 2
*İnfaz: 50
*Gasp: 70
*İşkence ve kötü muamele: 562
*İntihara sebebiyet verme: 9
*Orman yakma: 17
(HABER MERKEZİ)


SON günlerde her gün bir başka gazeteye konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, dün de Hürriyet ve Milliyet gazetelerindeydi.
Orgeneral Başbuğ ve Orgeneral Işık Koşaner , Hürriyet gazetesindeki röportajında, 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk’in “1 numaralı şüpheli” olarak geçtiği Erzincan iddianamesini değerlendirdi. İlker Başbuğ, şöyle konuştu: “Tamamen gizli tanık ifadelerine dayanıldı ve askeri yetkililere bilgi verilmedi, bilgi istenmedi. Ordu komutanı, çeşitli defalar bizlere iddia edilen olaylarla hiçbir ilgisi bulunmadığını ifade etmiştir” dedi. Astlarının karşı karşıya kaldığı sorunlarla yakından ilgilenmek zorunda olduklarını belirten Başbuğ, “3’üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’e karşı olan özel sorumluluklarımız var” dedi.
Genelkurmay Başkanı Başbuğ, Milliyet gazetesine verdiği röportajdaysa geçen hafta TSK’ya ait bomba yüklü kamyona yapılan polis baskınını yorumladı. Org. Başbuğ, “Bizce mühimmatla ilgili olayda iki önemli nokta var. Bir, mahalli emniyet birimleri bu intikalden haberdar edilmemiştir. İkinci olarak da ihbarda, kamyondaki mühimmatın askere ait olduğu ifade edilmesine rağmen, ilgili savcının askeri makamlarla bir bilgi teatisi içine girme ihtiyacı duymaması benim için çok önemlidir” dedi.
Olayla ilgili yaşanan süreci “Güven sarsıcı” diye niteleyen Başbuğ, şunları söyledi: “Böyle bir ihbarın doğru olabileceğinin düşünülmesini bile ürkütücü buluyorum.”
Berk’e sahip çıkan Başbuğ, dün Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği Sempozyumu’na katıldı.Org. Başbuğ, toplantı arasında Ergenekon Sanığı Emekli 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon’la da bir süre sohbet etti. İkili basına samimi görüntüyer verdi.
ÖNCEKİ HABER

Durak’ın kara kutusu ‘serveti’ yargıya taşıyor

SONRAKİ HABER

Türkiye'de toprağa gömülü 1 milyondan fazla mayın tehlike saçıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa