16 Mart 2010 00:00

Durak’ın kara kutusu ‘serveti’ yargıya taşıyor

ŞAİBELİ serveti hakkında “Eşim zengin kızıysa ben ne yapabilirim?”

Paylaş

ŞAİBELİ serveti hakkında “Eşim zengin kızıysa ben ne yapabilirim?” açıklamasında bulunan Durak’a, bir dönem sağ kolu olarak anılan Tuncel’den cevap geldi: “Elimdeki belgeleri savcıya vereceğim.”
Adana Büyükşehir Belediyesi başkanlığı döneminde malvarlığındaki artışlarla ilgili olarak, “Malım mülküm 1984’te belediyeye gelmeden önce de vardı. Eşim zengin kızıysa ben ne yapabilirim?” açıklamasında bulunan Aytaç Durak’ın, belediye başkanlığından önce ekonomik sıkıntı yaşadığı ortaya çıktı. Durak’ın belediye başkanlığından önce parası olmadığını açıklayan Adana Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş, “Parası yok ve borçlarını ödeyemediği için evine 8 kez haciz geldi” dedi. Aytaç Durak’ın 2 milyar dolar serveti bulunduğunu ileri süren 21 yıllık arkadaşı ve sağ kolu Mustafa Tuncel de, suskunluğunu bozup belgeleri cumhuriyet savcılığına vereceğini açıkladı. Durak’ın kara kutusu konumundaki Tuncel, “Onu hapse attıracağım” dedi.
HER ŞEYİ ANLATACAK!
Aytaç Durak’la ilgili belgeleri cumhuriyet savcılığına verdikten sonra basın toplantısı düzenleyerek elindeki belgeleri basın mensuplarına da vereceğini bildiren Tuncel, “Özal, yasalar bir defa çiğnenirse bir şey olmaz diyordu. Bu adam sürekli deliyor, sürekli suç işlemeye devam ediyor. Yeni evraklar ve yeni bilgileri ek olarak adliyeye zamanla vereceğim. İmar değişikliği, haksız kazanç ve haksız rant sağlama konularında suç duyurusunda bulunacağım” diye konuştu.
8 KEZ HACİZ GELDİ
Aytaç Durak’ın kendi arsalarını imara açtırmasının etik olmamasının yanında, yasal olmayan yollara da başvurulduğunu öne süren ASO Başkanı Özgümüş ise Aytaç Durak’ın malvarlığının, açıkladığı rakamın çok üzerinde olduğunu söyledi. Durak’ın ve yakınlarının malvarlığındaki büyük artışın belediye başkanlığı döneminde olduğunu iddia eden Özgümüş, “Belediye başkanlığından önce borçlarını ödeyemediği için evine 8 kez haciz geliyor. Mülkiye Başmüfettişi Mustafa Uysal tarafından yapılan araştırmada, Durak’ın malvarlığının belediye başkanlığı sürecinde arttığı ortaya çıkıyor” dedi.
DİKKAT ÇEKEN ARTIŞ
1982-83 yıllarında ekonomik sıkıntı içinde olan ve borçlarından dolayı evine 8 kez haciz geldiği bildirilen Durak’ın, 2001 yılındaki malvarlığı dikkat çekti. 2001 yılında yıllık 50 bin TL geliri olduğunu açıklayan Durak, 2010 yılındaki aylık gelirinin sadece 54 bin TL olduğunu söyledi. Durak’ın yıllık geliri 9 yıl içinde 50 bin TL’den 648 bin TL’ye çıktı. 2001 yılında 500 dönüm arazisi olduğunu bildiren Durak, 2010 yılında ise bu rakamın 1800 dönüm olduğunu açıkladı. Başkan Durak’ın, imarlı olan 278 bin metrekare arsasının 161 bin metrekaresinin son 5 yılda imara açıldığı bildirildi. Durak’ın, 26 Şubat 2010 yılında verdiği mal beyanında, eşi ve kızına toplam 800 bin TL borcu olduğu; oğlu Gökhan Durak’tan ise 250 bin TL alacağı olduğu saptandı. (Adana/
EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Bakanlar Kurulu toplandı

SONRAKİ HABER

Liman-İş: 150 bin Metal işçisinin taleplerini sahipleniyor ve destekliyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa