16 Mart 2010 00:00

İsrail’i memnun etmek çok zor

İİSRAİL’in Washington Büyükelçisi Michael Oren, ülkesi ile ABD arasındaki ilişkilerin “Son 35 yıl içinde en ciddi kriziyle karşı karşıya olduğunu” söyledi.

Paylaş

İİSRAİL’in Washington Büyükelçisi Michael Oren, ülkesi ile ABD arasındaki ilişkilerin “Son 35 yıl içinde en ciddi kriziyle karşı karşıya olduğunu” söyledi. İsrail-ABD ilişkilerinin “Son yıllarda hiç olmadığı kadar kötüleşmesine” neden olan krizin nedeni ise, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in ziyareti sırasında Doğu Kudüs’te Ramat Şlomo’da verilen 1600 konutluk inşaat izninin iptalini istemesi.
İsrail basınına göre, ABD’nin Washington Büyükelçisi Oren, ikili ilişkilerle ilgili değerlendirmesini, bu ülkedeki İsrailli konsoloslarla cumartesi gecesi düzenlediği bir toplantıda yaptı.
Krizin, 1975 yılında Dönemin Başbakanı İzak Rabin ile ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger arasında Sina Yarımadası’ndan kısmen çekilmeye yönelik ABD talepleri sırasında patlak veren uzlaşmazlıktan bu yana en ciddi kriz olduğunu söyleyen Oren “Bu kriz çok ciddi, ilişkilerde çok zor bir dönemle karşı karşıyayız” dedi.
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu arayarak, İsrail’in Doğu Kudüs’teki Ramat Şlomo’da yapımı öngörülen 1600 konutluk yeni projeye onay vermesinden dolayı şiddetli eleştiride bulunmuştu.
ABD, KARARIN GERİ ALINMASINI İSTİYOR
İsrail gazetesi Haaretz, ABD’nin ikili ilişkilerde güvenin tazelenmesi ve Filistinlilerle görüşmelerin yeniden başlatılması için Benyamin Netanyahu’dan en az 4 adım atmasını beklediğini yazdı.
Clinton’un gündeminde yer aldığı söylenen bu adımlardan ilki, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in İsrail’i ziyareti sırasına denk gelen inşaat onayıyla ilgili açıklamanın zamanlamasının soruşturulması. Buna göre, ABD tarafı, gerçekten ortada bir bürokratik hata mı, yoksa kararın siyasi gerekçelerle mi alındığı konusunda İsrail’den resmi bir cevap bekliyor.
Kararın gerisindeki isim İçişleri Bakanı Eliyahu Yişai, bunun tamamen teknik bir işlem olduğunu ve herhangi farklı bir anlam içermediğini belirterek, zamanlamadan dolayı özür dilemişti.
ABD, Ramat Şlomo’daki inşaatlarla ilgili kararın iptalini de talep ediyor. ABD’nin bir diğer talebi de İsrail’in Filistinlilerle görüşmelerin başlatılması için önemli jestler yapması. Bunlar arasında yüzlerce Filistinli tutuklunun serbest bırakılması, İsrail askerlerinin Batı Şeria’daki bir kısım yerlerden daha çekilerek buraların Filistin Yönetimi kontrolüne bırakılması, Batı Şeria’da daha fazla yol engelinin kaldırılması ile Gazze Şeridi’ndeki ablukanın azaltılması bulunuyor.
ABD tarafı, İsrail’den Filistinlilerle uzlaşmazlığın kilit konuları olarak görülen sınırlar, mülteciler, Kudüs, güvenlik düzenlemeleri, su ve yerleşimlerle ilgili alanlarda, dolaylı şekilde bile olsa görüşmelerle ilgili resmi bir açıklama yapmasını istiyor.
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun danışmanlarının ortalığı sakinleştirmek için önceki gün Beyaz Saray’ın üst düzey yetkilileri, Obama’nın Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell ve yardımcılarıyla sürekli temas halinde bulundukları bildirildi. Mitchell’in bugün tekrar İsrail’e gitmesi ve bu adımlarla ilgili olarak Netanyahu’yu dinlemesi bekleniyor. Netanyahu’nun önceki günkü kabine toplantısında, söylenenlerin aksine ABD ile herhangi bir kriz olmadığı mesajını vermesine rağmen, ABD Büyükelçisi Oren’in tam tersi bir mesaj gönderdiğine dikkat çekiliyor.
YAHUDİ LOBİSİ ENDİŞELİ
Amerika-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (AIPAC), ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin son dönemde ABD ile İsrail arasındaki ilişkilerle ilgili açıklamalarının “Ciddi bir endişe kaynağı” olduğunu açıkladı.
İsrail yanlısı etkin bir grup olan AIPAC açıklamasında, “ABD hükümetinin ABD ile İsrail arasındaki ilişkilerle ilgili açıklamaları ciddi bir endişe kaynağıdır. AIPAC, Obama yönetimini, İsrail ile arasındaki gerilimi azaltmak için önlem almaya çağırmaktadır” denildi.
CUMA YASAĞI
Öte yandan, İsrail ordusu, Batı Şeria'da, duvara karşı düzenli protesto gösterileriyle bilinen iki Filistin köyü Bileyn ve Naalin'i, sadece cuma günleri için ve 6 ay süreyle askeri yasak bölge ilan etti. Yasak uygulaması, İsrailli ve uluslararası eylemciler için geçerli olacak. Böylece, her iki köyde cuma günü düzenlenen duvara karşı protesto gösterilerinin önünün alınması ve köylülerle birlikte gösterilere katılan diğer eylemcilerin köye girişlerinin engellenmesi hedefleniyor.
Bileyn Direniş Komitesinin verdiği bilgiye göre, bazıları kar maskeli İsrail askerleri dün saat 02.00 civarında iki jiple köye girerek, köy meydanındaki dükkanlara, evlerin kapısına, ağaçlara, bölgenin cuma günleri askeri bölge olarak ilan edildiğine ilişkin duyuruları yapıştırdı. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Tayland Başbakanı istifa etmiyor

SONRAKİ HABER

Rabia Naz Vatan'ın ölümünün araştırılması komisyonu toplandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa