16 Mart 2010 00:00

Sarkozy, bölgesel seçimlerde hezimete uğradı

FRANSA’da pazar günü yapılan bölgesel seçimlerde, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin partisi ağır bir yenilgi aldı.

Paylaş

FRANSA’da pazar günü yapılan bölgesel seçimlerde, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin partisi ağır bir yenilgi aldı. Muhalefetteki Sosyalistler ise oylarını artırdı.
Pazar günü yapılan bölgesel seçimlerin ilk turunda, Sarkozy’nin Halk Hareketi Birliği (UMP), resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 27 oranında oy alarak adeta hezimete uğradı. Seçimlerde Sosyalist Parti oyların yüzde 30’unu, Yeşiller yüzde 13’ünü aldı. Faşist Jean-Marie Le Pen’in liderliğini yaptığı Ulusal Cephe de oy oranını yüzde 10’dan yüzde 12’ye çıkardı. Seçimlere katılım oranı ise beklendiği gibi düşük oldu. Sandık başına gitmeyenlerin oranının yüzde 53 civarında olduğu belirtiliyor.
Sarkozy’nin Halk Hareketi Birliği, seçim sonuçlarının belli olmaya başlamasının ardından yaptığı ilk değerlendirmede, alınan kötü sonucu seçimlere katılımın düşük olmasına bağladı.
Fransa Başbakanı François Fillon ise her iki seçmenden birinin oy kullanmadığına işaret ederek, böyle bir durumda ülke geneli için bir siyasi çıkarımda bulunulamayacağını savundu.
Seçimlerin ikinci turu, gelecek pazar günü yapılacak. Seçimlerin sonucunda, 26 bölgenin meclis üyeleri belli olacak. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Aydınlar aydınlatılmalı

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa