16 Mart 2010 00:00

Antalya şiire doyacak

BU yıl 14. sü düzenlenecek olan Antalya Altın Portakal Şiir Yarışmasına sayılı günler kaldı.

Paylaş

BU yıl 14. sü düzenlenecek olan Antalya Altın Portakal Şiir Yarışmasına sayılı günler kaldı. Yarışmayla eş zamanlı yapılacak 13. Altın Portakal Şiir Sempozyumu ile birçok şair ve yazar Antalya’ya gelecek. Antalya Büyükşehir Belediyesinin desteği ile Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 13. Altın Portakal Şiir Ödülü Sempozyumu 20 Martta düzenlenecek. Sempozyumda, “Temmuz İçin Yaralı Semah” adlı eseriyle 2009 Altın Portakal Şiir Ödülü’nün sahibi olan Kemal Özer’in şiiri ele alınacak.
Altın Portakal Şiir Ödülü’nü aldıktan kısa bir süre sonra, haziran ayında yaşamını yitiren Kemal Özer’i sempozyumda eşi Gülşah Özer ve kızı Simge Özer Pınarbaşı temsil edecek.
AKAV tarafından yapılan açıklamaya göre, 13. Altın Portakal Şiir Ödülü Sempozyumu’nda bildiri sunacak şair ve yazarlar arasında Adnan Özyalçıner, Sennur Sezer Afşar Timuçin, Aydın Çubukçu, Ali Galip, Aydın Şimşek, Emirhan Oğuz, Fuat Çiftçi, Gökhan Demir, Hilmi Haşal, Mustafa Bayram Mısır, Mustafa Köz, Özgen Kılıçarslan, , Sezai Sarıoğlu, Tuncer Uçarol, Veysel Çolak, Zerrin Taşpınar, Zeynep Uzunbay gibi isimler yer alıyor.
Sempozyumla birlikte 2010 yılının Altın Portakal Şiir Ödülü’nü belirleyecek jüri, Doğan Hızlan, Cevat Çapan, Orhan Koçak, Ahmet İnam ve Şeref Bilsel’den oluşuyor. Sempozyumdan bir gün önce toplanacak 14. Altın Portakal Şiir Ödülü Seçici Kurulu, 2009 yılı içinde yayınlanmış şiir kitaplarından yola çıkarak 2010 yılının Altın Portakal Şiir Ödülü’nün sahibini belirleyecek.
DÜNYA ŞİİR GÜNܒNE ERKEN KUTLAMA
Yapılacak etkinliklerle Antalya Kültür Sanat Vakfı, Dünya Şiir Günü’nü erken kutlayacak. AKSAV yaptığı açıklamada, Bu yıl ki sempozyum programının, şiirin daha geniş kesimlere ulaştırılması amacıyla Dünya Şiir Günü etkinlikleriyle birleştirildiğine işaret etti, Altın Portakal Şiir Sempozyumu için Antalya’ya gelen şairlerin, 19 Mart Cuma günü Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Sanatçılar Derneği’ndeki söyleşilerde yer alacağı, lise ve dengi okullardaki öğrencilerle buluşturulacağı da vurgulandı.
Şiir etkinlikleri aynı zamanda sergilerle desteklenecek, Antalya için yazılmış şiirlerin yer aldığı ve Altın Portakal Ödülü almış şairlerin şiirlerinden oluşan iki ayrı serginin açılışı, Antalya Kültür Merkezi fuayesinde sempozyumla aynı tarihlerde yapılacak.
(Antalya/EVRENSEL)

13. ALTIN PORTAKAL ŞİİR SEMPOZYUMU PROGRAMI

18 Mart Perşembe
“Antalya şiirler sergisi–13 altın şiir sergisi” açılışı, saat: 17.00 AKM fuaye
19 Mart Cuma
Liselerde şairlerle öğrenci buluşmaları
Saat 18.00 de Antalya Sanatçılar Derneği’nde söyleşi;
“Edebiyatın İşlevi / Yazarın Sorumluluğu”
Konuşmacılar; Sennur Sezer, Adnan Özyalçıner, Aydın Şimşek, (Yöneten: Hasan Şişli)
20 Mart cumartesi
10.30 sempozyum: “Kemal Özer şiiri ve Temmuz İçin Yaralı Semah”
11.00 14. Altın Portakal Şiir Ödülü’nün verilmesi
11.30 sempozyum: “Kemal Özer şiiri ve Temmuz İçin Yaralı Semah”
1. oturum: Konuşmacılar; Adnan Özyalçıner, Sennur Sezer, Aydın Şimşek, Ali Galip, Özgen Kılıçarslan
2. oturum: Konuşmacılar; Mustafa Bayram Mısır, Aydın Çubukçu, Emirhan Oğuz, , Zeynep Uzunbay, Hilmi Haşal
3. oturum: Konuşmacılar: Afşar Timuçin, Sezai Sarıoğlu, Zerrin Taşpınar, Eren Aysan, Hüseyin Ferhad
Yer: AKM Perge Salonu
17.30 Değerlendirme: “Gülşah Özer ve kızı Simge Özer Pınarbaşı”
ÖNCEKİ HABER

RAMP IŞIKLARI

SONRAKİ HABER

2019 Afrika Uluslar Kupası'nda Senegal'i 1-0 yenen Cezayir şampiyon oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa