17 Mart 2010 00:00

Sorumlular açığa çıkarılsın

BEYAZIT Meydanı’nda 32 yıl önce 7 öğrencinin öldürüldüğü, 41 kişinin yaralandığı katliam, 32’nci yıldönümünde lanetlendi.

Paylaş

BEYAZIT Meydanı’nda 32 yıl önce 7 öğrencinin öldürüldüğü, 41 kişinin yaralandığı katliam, 32’nci yıldönümünde lanetlendi. 16 Mart 1988’de Halepçe’de yaşanan katliam da kınanırken, katliamın ardındaki örgütlü güçlerin açığa çıkması, sorumluların yargılanması istendi.
16 Mart 1978’de İstanbul Üniversitesi’nden toplu çıkış yaparken bomba ve kurşunlara maruz kalan öğrencilerin öldürüldüğü yerde bir araya gelen öğrenciler, akademisyenler, hukukçular, sorumluların açığa çıkarılmasını istedi. Eczacılık Fakültesi önünde Eğitim Sen 6 No’lu Şube, Türkiye Yazarlar Sendikası, Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği ve üniversite öğrencileri tarafından yapılan anmada, katliamın ‘faili meçhul’ olmadığına dikkat çekildi.
‘O GÜN AZ POLİS VARDI’
Ortak açıklamayı yapan Av. Serhan Arıkanoğlu, katliamda kullanılan silahların TSK’nın malı olduğunu belirterek, “Bu silahlar, 1978’de yakalanan ve kontrgerilla içindeki bir emekli yüzbaşı olan Mehmet Ali Çeviker’in depolarındaki Amerikan modeli TNT kalıplarından hazırlanmıştır” dedi. Katliamın tanığı ve mağduru olan Yazarımız Av. Kamil Tekin Sürek, 16 Mart’tan önceki aylarda, üniversitede faşist işgal olduğunu ve devrimci öğrencilerin okula giremediğini belirterek, 1 Mart 1978’de alınan kararla okula toplu giriş-çıkış yaptıklarını söyledi. Birkaç kez saldırıya uğradıklarını dile getiren Sürek, “16 Mart günü kol kola Beyazıt’tan çıktık. Çıkarken ülkücüler ‘Beyazıt komünistlere mezar olacak’ diye slogan atıyordu. ‘Bomba’ diye bir ses duyduk, o an patlamanın şiddetiyle yere kapaklandık. Kalkmaya çalışırken taramaya başladılar. Fark ettik ki o gün çevremizde hiç polis yoktu, önceki saldırılar da bizim nasıl tepki vereceğimizi görmek için yapılan provalardı” diye konuştu.
‘32 YILDIR KAÇIYORLAR’
‘Halkların Kardeşliği İçin Gençlik Platformu’ tarafından yapılan eylemde, 5 bin Kürdün öldürüldüğü Halepçe katliamı da lanetlendi. Geçtiğimiz aylarda Diyarbakır’da polis tarafından vurularak öldürülen Üniversite Öğrencisi Aydın Erdem’in de unutulmadığı eylemde, Türkçe ve Kürtçe yapılan açıklamada şöyle denildi: “Dönemin Polis Amiri Reşat Altay, katliamcıların takip edilmesine engel olmuştu. Aynı Polis Amiri Altay, Hrant Dink cinayetinde Trabzon Emniyet Müdürü olarak karşımıza çıktı. O gün katiller kaçtı ve 32 yıldır kaçıyorlar.”
Öte yandan ‘Devrimci-Demokrat öğrenciler’, Genç Sen ve Kaldıraç da yaptıkları eylemlerle, katliamı lanetledi.
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Gözaltında kayıp iddiası

SONRAKİ HABER

HDP, 20 Kasım’da yapılacak toplantıyla kayyum raporunu paylaşacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa