17 Mart 2010 04:00

Ankara’da zam tepkisi sürüyor

Ankara’da ulaşım zamlarıyla ilgili karmaşa devam ederken, tüketici örgütleri, sendikalar, meslek odaları ve siyasi partiler zamlara tepkilerini göstermeye devam ediyor.

Paylaş

Ankara’da ulaşım zamlarıyla ilgili karmaşa devam ederken, tüketici örgütleri, sendikalar, meslek odaları ve siyasi partiler zamlara tepkilerini göstermeye devam ediyor. Sakarya Caddesi’nde buluşan Ankaralılar fiyatları artıranın mahkeme değil, mahkeme kararlarını uygulamayan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek olduğunu vurguladılar.
Aralarında tüketici örgütleri, sendikalar, meslek odaları ve EMEP, TKP gibi siyasi partilerin yer aldığı Ulaşım Hakkı Ortak Mücadele Grubu önceki akşam Sakarya Caddesi’nde bir basın açıklaması yaptı. “Gökçek halka hesap verecek”, “Ulaşım hakkı engellenemez”, “Ankara halkı koyun değildir” sloganlarının atıldığı açıklamada konuşan Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Çetin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’in mahkeme kararlarını gerekçe göstererek Ankara’lıdan intikam aldığını söyledi. Mahkemenin 2005 yılındaki zamla ilgili kararının eski fiyatlara dönülmesini gerektirmediğine dikkat çeken Ali Çetin, mahkemenin kararında toplu taşımın kamu hizmeti olduğunun, bu nedenle kamu yararı gözetilerek herkese eşit, ucuz ve konforlu hizmet sağlanması gerektiğinin vurgulandığını kaydetti. Gökçek’in buna rağmen kaos yaratmak için 2004 yılı fiyatlarına döndüğünü ifade eden Çetin, mahkemenin indirimli tarifeye ilişkin kararla ilgili yürütmeyi durdurma kararının fiyatların yeniden yükseltilmesini gerektirmediğini söyledi. Konuyla ilgili mahkemeye başvurduklarını hatırlatan Çetin, belediyenin yaptığının “Kanuna karşı hile yoluna başvurmak” olduğunu dile getirdi. Başbakan’ın konuyla ilgili açıklamalarının mahkemeyi baskı altına aldığını sözlerine ekleyen Çetin, TÜDEF olarak Başbakan hakkında da dava açtıklarını ifade etti. Çetin, “Yapılması gereken tüccar anlayışından vazgeçmek, hakkaniyete ve adalete uygun yeni bir karar almaktır. Halka ihanet etmek, halka kin ve intikam duyguları ile dayatmalar yapmak çıkar yol değildir” dedi. Ankaralıları ulaşım hakkına sahip çıkmaya çağıran Çetin, şoför esnafını da akaryakıt zamlarına karşı birlikte mücadele etmeye çağırdı. (Ankara/EVRENSEL)

METRO’DA POLİS ABLUKASI
Önceki gün akşam saatlerinde Halkevleri üyesi bir grubun ulaşım zamlarını protesto etmek için Metro’nun Kızılay istasyonunda turnikelerden bilet basmadan geçmek istemesi üzerine özel güvenlikçilerle gerginlik yaşandı. Metro istasyonuna giren çevik kuvvet ekipleri turnikelerin önünde barikat kurarak grubun geçişini engelledi. Polis biletsiz geçiş yaptığı gerekçesiyle bir kişiyi gözaltına alarak Çankaya Merkez Karakolu’na götürdü. Grubun dağılmasının ardından polis bir süre daha Metro’da bekleyişini sürdürdü.
ÖNCEKİ HABER

İşsizlik ve yoksulluk gençleri suça itiyor

SONRAKİ HABER

Yolsuzluğu açığa çıkarmak istediği için açığa alınan öğretmen intihar etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa