17 Mart 2010 00:00

Yeni nesil öğretmene değil, polise emanet!...

YÜZ binlerce öğretmen atanmayı beklerken Ardahan’da 60 öğretmenin yerine polislerin atanmasına eğitim fakültesi öğrencileri tepki gösterdi.

Paylaş

YÜZ binlerce öğretmen atanmayı beklerken Ardahan’da 60 öğretmenin yerine polislerin atanmasına eğitim fakültesi öğrencileri tepki gösterdi. Eskişehir’de konuştuğumuz sorunun mağdurları olan geleceğin öğretmeni olmak isteyen gençler durumu trajikomik olarak değerlendirdi.
300 BİN ÖĞRETMEN ATAMA BEKLERKEN...
Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) Eskişehir İl Temsilcisi Süreyya Karadurmuş geçtiğimiz yıllarda Milli Eğitim’de başlatılan ‘imam-öğretmen’ uygulamasının şimdi ‘polis-öğretmen’ uygulamasına dönüştüğünü söyleyerek “Eğitim-öğretimdeki aksaklıkların geçici ve mantık dışı yöntemlerle çözülmesinin alışkanlık haline getirildiği ülkemizde, 300 bin öğretmen atamasının yapılmasını beklerken başvurulan bu uygulama içler açısıdır. Bunun sorumlusu Milli Eğitim Bakanlığı’dır.” dedi.
Boşta binlerce eğitim fakültesi mezunu varken Ardahan’da öğretmen açığının polis memurlarıyla karşılamalarının mantıksız olduğunu vurgulayan Eğitim Fakültesi Öğrencisi Şükrü Yasin Gedik “Meydanlarda emekçilere biber gazı sıkan, coplayan polislerin eğitim vermesi bu ülkeye bir şey kazandırmaz, aksine kaybettirir” dedi.
SESİMİZİ DUYURMALIYIZ
Sınıf Öğretmenliği 2. Sınıf Öğrencisi Umut Çeliker polislerin öğretmen olarak atanmasının MEB’in umursamazlığından kaynaklandığını belirterek “Öğretmenlik mesleğiyle uzakta yakından ilgili olmayan polislerin atanması ve atama bekleyen o kadar mezun varken böyle bir karar verilmesi çok trajikomik. Tüm eğitim fakültesi öğrencileri birlik olup, siyasi görüş fark etmeksizin sesini etkili bir şekilde duyurmalı. Bu sesin şiddeti de önemli tabi ki. Bir horoz gibi ötmek değil de aslan gibi kükremek lazım artık, ezildiğimizi görenler her gün daha fazla ezmeye çalışıyor ki şu an o duruma çok uygunuz.” şeklinde konuştu.
ŞAŞILACAK BİR DURUM DEĞİL
Matematik Öğretmenliği 2. Sınıf Öğrencisi Mucize Şanlıdağ ise durumun Türkiye için çok şaşılacak bir durum olmadığını dile getirerek, “Yakın zamandaki memur atamalarına bakıldığında polislerin öğretmenlerden daha çok atandığını da görebiliriz. Ardahan’daki öğrencilerin başarı seviyelerine bakıldığında öğrencilerin daha fazla ‘iyi nitelikteki’ öğretmene ihtiyaç duyduğu açık ama bırakın buraya iyi nitelikteki öğretmeni, öğretmen ataması bile yapılmamakta. Öğretmenlik hakkında en ufak bilgisi olmayanların öğretmenliğine tanık olmuş bir öğrenciyim. İlköğretimde Fen Bilgisi dersime 6 aylık bir eğitimle ataması yapılan biri girmekteydi. Fen Bilgisi adına hiçbir şey öğrenememiştik. Ardahan’da yaşanan da bu duruma benzemektedir. Eğitim fakültesi mezunlarını yeterli görmeyip önlerine KPSS engeli koyan hükümet, sadece 4 yıllık fakülte mezunu polislere aynı şekilde yaklaşmayıp yeni nesli öğretmenlere değil, polislere emanet edebiliyor” diye konuştu.
HERKESE HAKSIZLIK YAPILIYOR
Sınıf öğretmenliğinde okuyan Samet Özdemir’de yapılanların geleceğin öğretmenlerine yapılamış büyük bir haksızlık olduğunu vurgulayarak “Sadece bizlere değil bu haksızlık; ülkenin varlığını sürdürebilmesi için çalışan işçisinden memuruna esnafından sanatçısına bu ülke için canını dişine takıp çalışan her bir ferdine yapılmış bir haksızlıktır. Çünkü bütün bu insanların bunca emekleri bu ülkenin geleceği olan evlatlarımızın iyi bir eğitim alıp vatanına milletine hayırlı bireyler olması içindir bu yapılanlar bütün bu insanların emeğini hiçe saymaktan başka bir şey değildir.” Dedi. (Eskişehir/EVRENSEL)
Hürrem Karaoğlu - Özge Özkan
ÖNCEKİ HABER

KAÇAK İLACIN ADRESİ ECZANELER DEĞİLDİR

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa