17 Mart 2010 00:00

Genç kadın yardım bekliyor

ŞIRNAK’ın Silopi ilçesinde, ailesi tarafından zorla evlendirilmek istenen ve sürekli şiddet gördüğünü belirten P.Ö. (16) adlı genç kadın, evden kaçtı.

Paylaş

ŞIRNAK’ın Silopi ilçesinde, ailesi tarafından zorla evlendirilmek istenen ve sürekli şiddet gördüğünü belirten P.Ö. (16) adlı genç kadın, evden kaçtı. Beraber kaçtığı erkek tarafından terk edilince ortada kalan P.Ö, kadın kurumlarına seslenerek kendisine yardım edilmesini istedi.
Silopi’de, zorla evlendirilmek istenen ve ailesinden şiddet gördüğünü söyleyen P.Ö. (16) adlı genç kadın, evden kaçtı. 9 çocuklu bir ailenin kızı olan P.Ö, sevdiği kişiyi arayarak durumu anlattı ve Silopi’de bulunan bir kafede arkadaşını beklemeye başladı. Saatlerce kafede erkek arkadaşını bekleyen P.Ö, erkek arkadaşının gelmemesi üzerine polis olan kafe sahibi tarafından karakola götürüldü. Karakoldan sonra polis tarafından Şırnak Çocuk Esirgeme Kurumu’na götürüldüğünü belirten P.Ö, yurdun koşullarının çok kötü olduğunu, televizyon dahi izlemelerine izin verilmediğini ve ancak iki gün dayanabildiğini, daha sonra yurttan da kaçtığını söyledi. Yurttan kaçtıktan sonra Cizre’ye gelmek için bindiği araçta tanıştığı bir kadına yaşadıklarını anlattığını belirten P.Ö, tanıştığı kadının kendisini evine davet ettiğini ve şu an orada kaldığını belirtti. 9 kardeş olduklarını ve dördüncü sınıftan sonra okula gidemediğini ifade eden P.Ö, babasından her gün şiddet gördüğünü iddia ederek, “En son beni istemeye geldikleri gün, evlenmek istemediğim için dayım ve babam beni dövdü. Evlenmek istemiyorum. Eve de dönmek istemiyorum” dedi. Yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamayan P.Ö, kadın kurumlarına seslenerek, kendisine yardım edilmesini istedi.
(Şırnak/DİHA)
Deniz Tufan
ÖNCEKİ HABER

Newroz ateşi bugün yanmaya başlayacak

SONRAKİ HABER

Salihli’de domates hasadı başladı: Üretici de tüccar da memnun değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa