17 Mart 2010 00:00

Newroz ateşi bugün yanmaya başlayacak

NEWROZ kutlamaları bu yıl, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yakılacak ateşle başlayacak.

Paylaş

NEWROZ kutlamaları bu yıl, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yakılacak ateşle başlayacak.
Bölgede birçok il ve ilçede Newroz kutlaması için hazırlıklar sürüyor.
BDP’li milletvekilleri Ayla Akat Ata, Osman Özçelik, Hamit Geylani, Sebahat Tuncel, Pervin Buldan, Sevahir Bayındır ve BDP PM Üyesi Filiz Koçali, BDP Yüksekova ilçe binasını ziyaret etti. Ziyaretin ardından bir açıklama yapan BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, “Newroz kutlamasının ilk ateşini Yüksekova’da yakacağız” dedi.
Hakkari eski Milletvekili Esat Canan ise 2010 Newroz’unun geçmişte kutlanan Newrozlardan daha farklı olacağını belirterek, “Bu Newroz startının Yüksekova’da verilmiş olması çok önemlidir. Kürt özgürlük mücadelesinin geldiği aşamayı göz önünde bulundurursak, yeni bir döneme girdiğimizi söyleyebiliriz. Newroz’un; geçmişe nazaran çok daha coşkulu kutlanmasını, özgürlüğe susamış insanların taleplerinin Newroz’da dile getirilmesini önemsiyorum. Bu Newroz nedeniyle ilçemize içeriden dışarıdan gelecek olan tüm konuklar, Kürt sorununun çözümü konusunda önemli bir mesaj taşımaktadırlar. Çok ciddi bir süreçteyiz; BDP olarak, halk olarak çok ciddi bir beklenti içerisindeyiz” diye konuştu. Bugün yapılacak olan Newroz kutlamaları öncesi hazırlıklar tamamlandı.
BATMAN’DA AÇIKLAMA
Batman’da ise BDP İl Örgütü, Petrol-İş Sendikası, Genel-İş, Eğitim Sen, Tüm Bel-Sen, SES, Esnaf Sanatkarlar Odası, Minibüsçüler ve Otomobilciler Odası, Göç-Der, KURDÎ-DER, Bahar Kültür Merkezi (BKM), Sanayi Kooperatifi ve Kahveciler Odası temsilcilerinden oluşan Batman Newroz Tertip Komitesi, belediye konferans salonunda basın toplantısı düzenledi. BDP Batman İl Eş Başkanı Saadet Becerikli, “Ya gerçek demokrasi ya da hiç” şiarı ile gerçekleştirecekleri 2010 Newroz’u için yapılan çalışmaların son aşamasına gelindiğini söyledi. 20 Mart Cumartesi günü Yeni Otogar yanındaki alanda Newroz kutlamasının yapılacağını belirten Becerikli, “Özgürlük, eşitlik, barış ve halkların kardeşliği için Newroz alanında bir araya geliyoruz. Farklı renkler, farklı sesler ve farklı kimliklerin buluştuğu halkların bayramı Newroz’a, tüm Batman halkını bekliyoruz. Gelin halaylarımızla, şarkılarımızla, Newroz ateşiyle barış umudumuzu yükseltelim” şeklinde konuştu.
HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR
Muş’un Bulanık ilçesinde 21 Mart’ta Belediye Otogarı’nda yapılacak olan Newroz kutlamalarına, BDP Muş Milletvekilli Sırrı Sakık ve yerel sanatçılar da katılacak. Newroz Tertip Komitesi adına bir açıklama yapan Bulanık BDP Eş Başkanı Maynur Taş, Newroz’un genelde Kürt halkı ve özelde Bulanık halkı için önemli olduğunu belirterek, “15 Aralık’ta meydana gelen Bulanık olaylarından dolayı, halkımız bir umutsuzluğa kapıldı, onun için Newroz kutlaması buna bir cevap olacaktır. Kutlamalara gelecek olan herkesi ulusal ve yöresel kıyafetlerle alana davet ediyoruz” dedi.
Şırnak’ın İdil ilçesindeki Newroz kutlaması hazırlıklarına ilişkin Belediye Başkanı Resul Sadak, BDP ilçe binasında açıklama yaptı. Sadak, açıklamasında İdillileri Newroz Alanına çağırdı. Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 19 Mart’ta kutlanacak olan Newroz için ilçede anonslar yapıldı. Aralarında Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu ve BDP İlçe Başkanı Mehdi Tanrıkulu’nun da bulunduğu birçok kişi esnafa bildiri dağıtırken, vatandaşlar kutlamalara davet edildi.
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Kürt sorunu çözülmesi gerekir

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa