17 Mart 2010 00:00

İngiltere’de genel grev hazırlığı

EKONOMİK kriz de bahane gösterilerek İngiltere’de çelik sanayiinden arabaya, gıdadan kamu alanlarına kadar 2 milyona yakın işçi, son iki yıl içinde işten atıldı.

Paylaş

EKONOMİK kriz de bahane gösterilerek İngiltere’de çelik sanayiinden arabaya, gıdadan kamu alanlarına kadar 2 milyona yakın işçi, son iki yıl içinde işten atıldı. Birçok işyeri, işçilere bazı maaşları vermeyerek “krizden kendilerini kurtarmaya” çalışırken, birçoğu da işçilerin ücretlerini ya düşürdü ya da zam vermeden aynen devem ettirdi. Neredeyse işçilere, “Bir işinizin olduğuna dua edin, bu da olmayabilir” dediler ve istediklerini yapmaya çalıştılar. Böylelikle kârlarına kâr kattılar.
Ancak yıl sonu itibariyle yapılan açıklamaların çoğunda, firmaların kârlarını katlayarak yollarına devam ettiği görüldü. Halkın vergileri ile üç banka ve onlarca büyük tekel hesabına para pompalayan hükümet, ses çıkartmaya çalışan işçileri tehdit ve saldırılarla geri püskürtmeye çalışıyor.
Bu saldırılar karşısında, Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi İngiltere’de de genel grev tartışmaları yavaş yavaş gündeme gelmeye başladı. Demiryolu İşçileri Sendikası (RMT) Genel Başkanı Bob Crow, genel grevin örgütlenmesinin büyük ihtiyaç haline geldiğini vurgularken, bazı sendikalardan da eş zamanlı eylem önerileri geliyor.
200 bin kamu emekçisinin 48 saatlik grevi, 13 bin British Airways işçisinin grev hazırlıkları; Ford işçilerinin, belediye işçilerinin, üniversite çalışanlarının, posta işçilerinin, sağlık emekçilerinin grevi, demiryollarındaki grev hazırlıkları, çelik işçilerinin iş bırakma eylemi derken, her tarafta grevler ortaya çıkmaya başladı.
ONLARCA GREV OLACAK
Bu ay sonunda ve önümüzdeki ay içinde onlarca grev ve toplantının yapılması bekleniyor. “Tasarruf paketleri” adı altında işten atmaların artması ve işçilere yeni ve ağır koşulların dayatıldığı sözleşmelerin sunulmaya çalışılması, sendikaları harekete geçirdi. Birçok tekel, dönemin koşullarını da kullanarak, sendikaların etkisini ve yetkilerini azaltmaya çalışıyor. Hükümeti de arkalarına alan tekeller, sendikaları kötü koşullarda masaya oturtarak yeni dayatmalarla köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar. British Airways’de yaşanan anlaşmazlığın en önemli unsurlarından biri de buydu.
10 Nisan’da, büyük çoğunluğunu sendikaların oluşturduğu toplam 25 örgütün katılacağı “Sosyal devlet ve kamu hizmetlerini koruyalım” adlı bir toplantı yapılacak. Bu toplantıya, ülkenin önde gelen sendikalarının yanı sıra mücadelenin sembolü durumuna gelen RMT Genel Başkanı Bob Crow da katılarak bir konuşma yapacak. Sağlık alanındaki kesintilere karşı halkın tepkisi ve kamu alanındaki ciddi karşı koyuşlardan sonra cesaretlenen ve öfkesini alanlara taşımak isteyen işçilerin, pes etmeyecekleri görülüyor.
SEÇİMLER YAKLAŞIYOR
6 Mayıs’ta yapılacak seçimler için çok dikkatli davranan sermaye partileri, işçilerin kararlı tutumları karşısında yer yer düşmanlıklarını da saklayamıyorlar.
İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve ulaştırma bakanının, işçilere sert çıkışarak grev kararlarının iptal edilip yeni grevlerin de olmaması doğrultusunda açıklamalar yapması karşısında işçiler, sessiz kalmayacaklarını belirtiyorlar.
Birçok sendika, işyerlerindeki sorunlar karşısında işverenlere süre tanırken, onlarca işyerinde ise grev oylamaları yapılıyor. 10 Nisan’da yapılacak toplantıda, tüm sendikaların ortak hareket etmesi ve artan saldırılara karşı ortak karşı koyuşların örgütlenmesi doğrultusunda kararlar alınması bekleniyor. (Londra/EVRENSEL)
Arif Bektaş
ÖNCEKİ HABER

Yunanistan’ı kurtarmamakta anlaştılar

SONRAKİ HABER

Temizlik işçileri ölümden döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa